Přeštické nutrie chováme na statku Lüftnerka od roku 2017, kdy jsme si od soukromého chovatele dovezli dvě samice a samce. Od nich jsme se mláďat nedočkali, a tak jsme je v roce 2020 vyměnili za samici s dvěmi dcerami. V roce 2021 k nim přibyl nepříbuzný samec,“ popisuje situaci Miroslava Palacká. 

Za nedlouho jsme u nich viděli páření. Nutrie jsou březí kolem sto třiceti dnů. Dvě mladé samice porodily 1. února dohromady šest mláďat, nejstarší samice pak 11. února porodila další dvě,“ dodává. 

Nutrie se rodí zcela vyvinutá, miniatury dospělých jedinců. První dny se drží u matky, která pro ně připravuje před porodem bezpečné suché hnízdo z trávy a vodních rostlin poblíž vody. Třetí den po porodu se začnou mláďata zajímat o své okolí a poprvé navštíví vodu a také ochutnají pevnou stravu. Nutrie jsou v přírodě na vodě zcela závislé, nacházejí v ní potravu i bezpečí před predátory. Umí se velmi dobře potápět a jsou životě ve vodě zcela přizpůsobeny. Mají hustý nepromokavý kožich, který zabraňuje chladu, mezi prsty mají plovací blány a jejich dlouhý lysý ocas jim slouží jako kormidlo. Matky mají cecíky umístěné v horní části těla, nikoli na břiše, jak je to u většiny savců, aby mohla mláďata sát mléko i během pobytu ve vodě. Příbuzné samice, matky, dcery a žijí a vychovávají mláďata společně, s nimi žije dominantní samec, otec mláďat.

 Nutrie pochází z Jižní Ameriky a v Evropě je považována za nebezpečný invazivní druh. Domestikovaní utečení jedinci z farem se dostali do přírody, kde se nekontrolovatelně množí a ničí původní druhy a původní prostředí. V České republice se v lidské péči mohou chovat pouze vzácné regionální rázy, přeštický je jeden z nich.

Jaro přichází i do expozice Česká řeka, která se bude letos oficiálně otevírat v sobotu 19. března. Součástí programu budou nejrůznější soutěže. Navíc nositelé jmen ve znamení ryby mají zvýhodněné vstupné. 

Za příspěvek moc děkujeme Miroslavě Palacké.