Jedná se o psychologickou detektivku francouzského dramatika E. E. Schmitta, která byla v letech 2011 – 2017 s mimořádným úspěchem součástí repertoáru DJKT a od roku 2018 pak hra putuje po celé republice. Martin Stránský byl za postavu spisovatele Abela Zorka nominován na Cenu Thálie.

Jde o první divadelní počin u nás na Dvorečku a jeho vznik byl poměrně jednoduchý. Před několika měsíci mne oslovil Michal Jančařík, se kterým jsme se do té doby osobně neznali, s dotazem, zda bychom o uspořádání takovéto kulturní akce měli zájem. Prý se nedávno o našem Dvorečku dozvěděl a získal pocit, že je pro tento typ divadla jako dělaný. Vždy jsem si přála, aby naše kavárna byla místem nejen gastronomickým, ale aby též sloužila pro kulturní vyžití místních i přespolních, takže jsem ráda souhlasila.

Představení jsem do té doby neměla možnost navštívit, a tak jsem Michala požádala, zda bychom mohli hru spolu s manželem před jejím uvedením na Dvorečku zhlédnout. Tuto příležitost jsme dostali poměrně záhy, a tak jsme se 13. dubna ocitli v obecním centru v Krašovicích na odpoledním představení. Z Enigmatických variací i z výkonů obou herců jsme byli nadšeni, stejně tak z následné exkurze po obci, na kterou nás Michal jako fanoušek architektury pozval. Měli jsme tak příležitost zúčastnit se jeho improvizované přednášky věnované osobnosti významného západočeského architekta Hanuše Zápala, který se v Krašovicích narodil a má zde pamětní desku. Prvorepubliková architektura je i naším koníčkem, tak se vše krásně potkalo. Bylo to úžasné odpoledne!

Nyní nám nezbývá než doufat, že Enigmatické variace uchvátí i diváky u nás na Dvorečku. Pevně doufám, že ano, po vstupenkách se jen zaprášilo…

Příspěvek zaslala Petra Jíchová. Děkujeme!