V mnoha městech po celém Česku probíhaly tento víkend masopustní slavnosti a jinak tomu nebylo ani na krásném statku U Matoušů v Plzni. Program byl opravdu bohatý. Nejprve se odstartovala masopustní zábava na dvoře, odkud následně vyšel průvod masek po návsi. Okolo poledne vystoupil pěvecký sbor Jiřička. Došlo také na vysvětlování tradic a konečeně v 15.30 vystoupil Soubor písní a tanců Jiskra. Tanečnice v krásných krojích doprovázeli tanečníci a celé vystoupení mělo velmi autentickou atmosféru. Na závěr došlo k tradičnímu pohřbení Bakuse. 

close info Zdroj: Deník/ Redakce zoom_in

V rámci akce měli účastníci možnost zakoupit si například textilní výrobky, med, medovinu nebo sirupy a různá koření. Každou celou hodinu od 11 do 15 pak probíhaly komentované prohlídky obytného stavení selského dvora.

Soubor písní a tanců Jiskra vznikl v roce 1958. Od svého založení se věnuje zpracování folklorního materiálu  jihozápadních Čech – v jeho repertoáru jsou lidové písně a tance z Plzeňska, Žinkovska a Chodska. Za své existence uskutečnil stovky vystoupení na domácích i zahraničních pódiích a účastnil se festivalů v různých zemích světa (v posledních letech například na Kostarice či v Rusku).