Jak jste se k vašemu koníčku pěstování kaktusů a sukulentů dostala?

Ve Vodokrtech máme přátele a ti pěstovali kaktusy před mnoha lety. Asi před 13 lety mi dali několik kusů kaktusů. Zkusila jsem je pěstovat. Postupem času jsem si začala dokupovat další a další kusy.

Kolik kusů v současné době máte a kde je máte?

Napočítala jsem přes 120 kaktusů a sukulentů + ještě skalkové, které jsou přes zimu venku na skalce. Zde jsou opuncie 4 barev. Mám kaktusy sloupovité a kulovité. Od jara do podzimu je mám venku, na našem dvoře a na zahradě. Na zimu je stěhuji dovnitř do chladu. Dopřeji jim klid a žádnou zálivku.

Kde je sháníte?

Objíždím různé výstavy, kde nacházím inspiraci a také různé nové zajímavé druhy, nakupuji je také v obchodě. Doma mám hodně časopisů a knih o kaktusech a sukulentech.

Co pěstování kaktusů obnáší?

Musím říci, že s tím není moc velká práce. Nejhorší je ta manipulace na jaře a pak sklízení na podzim do chladu. Jinak je 1x za 14 dní v létě přihnojím a přesadím do substrátu na kaktusy.

Jaké kaktusy máte nejradši?

Sloupovité – velké, vysoké asi 120 cm a pak také ty drobné, které kvetou na rozdíl od těch velkých. Některé kvetou jen třeba jeden – dva dny s krásnými velkými květy.

Jakou radu byste do začátku dala těm, kteří se chystají s kaktusy začít?

Určitě jim kaktusy doporučuji, jsou nenáročné. Jediné, co je důležité je na zimu dát je do chladu a málo zalévat a pokud chtějí, aby jim vykvetly.

Eva Horová