Letos si jedna maminka přála matraci Dormeo a několik dalších si napsalo o kuchyňského robota, což byly asi historicky nejdražší dárky. Je fantastickou zprávou, že i tahle přání naši Ježíšci vyslyšeli,“ říká iniciátorka aktivit Markéta Čekanová.

V minulých dvou letech se lidé vlivem covidových omezení naučili ve větší míře nakupovat na e-shopech a to se odrazilo i ve sbírce Holky holkám.

Už je naprosto běžné, že nám dárky posílají i lidé, kteří nejsou z Plzně. Letos podruhé byla mezi štědrými dárci i paní, která žije v Americe,“ říká Alena Kozáková, ředitelka Nadace 700 let města Plzně, v jejíchž prostorách se dárky shromažďují.

Mezi dárci, kteří rozzáří Vánoce maminkám a dětem v tísni, jsou jak jednotlivci, tak party kolegů či kamarádů anebo dárci, kteří se navzájem neznají a spojili se ke koupi vybraného dárku prostřednictvím sociálních sítí. Dárky už byly rozvezeny do domovů sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni v Plzni, Klatovech a Havlovicích a další potěšily maminky, které vedou plzeňský Šatník pro samoživitele, a jejich děti.

Holky holkám je iniciativa plzeňských ženských osobností, která od roku 2016 pomáhá domovům pro matky s dětmi v tísni a od letošního roku provozuje i Šatník pro rodiče samoživitele a rodiče v tísni. Angažují se v ní například spisovatelka Markéta Čekanová, ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková, ředitelka filmového festivalu Juniorfest Judita Soukupová, tisková mluvčí Národní knihovny Martina Košanová, senátorka Daniela Kovářová, spisovatelka Jitka Hošková Prokšová, básnířka Tamara Kopřivová, bývalá ředitelka Plzeňského deníku Helena Mikešová, muzikantka Ilon Leichtová a řada dalších.

Za příspěvek děkujeme Markétě Čekanové.