První školní den letos připadl na pondělí 2. září a hned v tento den se studenti 1. roč. vydávají na třídenní seznamovací kurz. Ve středu jsou pak vystřídáni našimi nejmladšími - primány, kteří mimo domov taktéž stráví dvě noci. Pro naše žáky je připravena řada her a aktivit, které jim pomohou prolomit počáteční bariéry a značnou měrou jim ulehčí nástup do nové školy. Lépe se také poznávají se svými třídními učiteli, kteří je samozřejmě doprovázejí - v letošním roce to byly Mgr. Dana Fialová a Mgr. Pavla Mrvíková, které doprovodil Mgr. Ivo Barca. Zatímco do Jesenice či na Špičák, kde se kurzy odehrávají, odjíždí 30 jednotlivců, zpět se nám vrací jedna parta. Po návratu do školních lavic už jsou pryč všechny mráčky napětí a nervozity; slunce nám zalilo každý kout třídy.

Září bylo na naší škole mimo jiné ve znamení biologie. Hned pro několik tříd byla připravena speciální exkurze do plzeňské ZOO. Žáci se díky paní učitelce Mgr. Haně Tlapové a pracovníkům ZOO seznámili s informacemi a místy, které bývají běžným návštěvníkům zapovězeny. Národopisné muzeum Plzeňska otevřelo své brány třídě sekundě, která se tak mohla zúčastnit skvostné výstavy - Křehká krása motýlů. Septima se zase vydala na hydrobiologickou exkurzi po Blovicích.

Velmi rádi jsme našim nově příchozím žákům ukázali cestu do blovické knihovny. Paní knihovnice svým vřelým a přátelským přístupem zaujaly jak 1. ročník, tak i třídu primu, a věříme, že se s našimi studenty budou pravidelně setkávat. Třída kvarta pro změnu vyrazila za poznáním městského úřadu Blovice, kde mohli nakouknout třeba i do kanceláře pana starosty. Děkujeme Mgr. Heleně Šabatové, která se stala naší průvodkyní. Díky ní jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací.

Několikrát jsme se také vydali do stověžaté matičky Prahy. Třídy septima a 3. ročník spojily návštěvu Národního divadla s návštěvou Poslanecké sněmovny. Maturanti se díky PaedDr. Mileně Durasové vydali na večerní představení Manon Lescaut taktéž do ND. Pozadu nezůstali ani naši jazykáři, Mgr. Ivo Barca a Mgr. Kyle Diaz připravili dvě exkurze do hlavního města, kde hlavní roli hrála tentokrát angličtina. Máme za sebou také třídenní exkurzi v režii Mgr. Ivany Kováříkové a Mgr. Dagmar Dindové, a to do německého Výmaru a Pőssnecku, kde jsme navštívili naše partnerské gymnázium.

O tom, jak moc jsou naši žáci citliví a empatičtí, jsme se přesvědčili při programu věnovaném Siru Nicholasi Wintonovi. Součástí programu konaného v Lidovém domě bylo i zhlédnutí emotivního dokumentu Síla lidskosti, který se vryl velmi hluboko do duší všech. Na další "nelehkou" exkurzi se pak vydala septima a 3. roč. v doprovodu Mgr. Jitky Herboltové. Tou byla návštěva bývalého pracovního tábora Vojna nedaleko Příbrami. I zde na nás síla historických událostí dopadla plnou vahou.

Stejně jako nelze zachytit všechny barvy podzimu, nelze ani vypsat všechny akce, které na naší škole za uplynulé dva měsíce proběhly. Ono ale mnohdy není důležité vše zachytit, vše postřehnout, pamatovat si každý detail. Nejdůležitější je celkový pocit, nálada, atmosféra.

Na letošní podzim na našem gymnáziu budeme vzpomínat jako na dny plné slunce, barev a tepla, a to bez ohledu na to, jaké vládlo počasí venku za okny.

Pokud byste rádi načerpali kus této pozitivní nálady, chtěli se sami přesvědčit, že tomu tak skutečně je, případně byste rádi zavzpomínali na studentská léta strávená na naší škole, srdečně Vás zveme na den otevřených dveří, který se bude konat v pátek 15.11.2019 od 13.30-17.00hod. Těšíme se na Vás!

Krásný zbytek podzimu přejí žáci a pracovníci Gymnázia Blovice.

Pavlína Fialová