Oddíl již od roku 2019 naleznete na řece Radbuze v Plzni v loděnici na Slovanech. A co je to dračí loď? Dlouhá mohutná loď pro dvacet pádlujících, bubeníka (ten udává tempo podle háčků) a kormidelníka. Juniorské lodě jsou menší, pro deset pádlujících.

„To je naše hlavní sídlo, přes zimu nabíráme fyzičku v posilovně a v bazénu SK Radbuza,“ upozorňuje Dáša Švihlová, členka Pilsner Dragons. „Kdo chce, tak si sám přidává, třeba chodí běhat. Jinak v hlavní sezoně, přes léto, jsme hlavně na vodě. Naše dračí lodě uvidíte 'letět' po hladině Radbuzy od slovanské loděnice po proudu směrem k mostu Milenia a zpět."

A na vodu se již všichni těší. Jak sama dráčata říkají: „Je radost vzít pádlo a vyrazit“. A trénovat je zapotřebí, vždyť před sebou mají pěknou řádku závodů. „Začátkem května čeká žáky a juniory celorepublikové víkendové soustředění v Častoboři,“ přibližuje sezonu Dáša, „a potom v sezóně je to řada závodů. Začínáme v Praze, následuje Brno, Ostrožská Nová Ves. Vrcholem dračí sezony je každoroční mistrovství ČR v Račicích, letos bude 14. a 15. září."

A ještě úplně na začátek, první dubnovou sobotu v Praze byly letošní fyzické testy do juniorské reprezentace. Zúčastnil se jich Adam Klepal (junioři A) a Lubomír Lamplot (junioři B). A jestliže uspěli, budou se s juniorskou reprezentací připravovat na mistrovství Evropy EDBF, které se koná ve dnech 4. až 7. července 'doma' v Račicích. Reprezentační juniorské dračí lodě obsadily za poslední tři roky čtyřikrát medailové stupně, na Evropském poháru v Dubaji 2021, na mistrovství světa 2022 v Račicích, mistrovství Německa 2022 a na mistrovství Evropy v italské Ravenně 2023. Členkou juniorské reprezentace byla v těchto letech plzeňská Alena Švihlová. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2022, kdy byla členkou posádky MIX junioři A, která na vzdálenost 200, 500 a 2000 metrů vypádlovala 1. místo a dvě stříbrné medaile.

A když se někdo chce stát drakem a vyzkoušet tento sice namáhavý, ale krásný kolektivní sport? „Není nic jednoduššího než přijít do loděnice na Slovanech v Cyklistické ulici. Dráčata trénují každé úterý od v 17:45. A samozřejmě uvítáme i dospělé. Pilsner Dragons je mezi sebou rádi uvidí. Draků není nikdy dost, ať malých či velkých. Velké lodě dospělých draků pak na vodě potkáte každé pondělí a středu mezi osmáctou a devatenáctou hodinou. Prostě místo na dračí lodi a pádlo je připraveno pro všechny nadšence,“ zakončuje lákavou nabídkou Dáša.