Když projdete spoře a tajemně osvícené prostory plné zajímavých spíše drobnější artefaktů, oslní vás plně osvětlená poslední místnost. Vévodí jí dva velké sarkofágy i velký obraz. Je na něm vyobrazený Hans Coudenhove Kalergi(1893 – 1965), poslední majitel zámku Ronšperk. Památka dodnes stojí v Poběžovicích. 

Název Ronšperk se objevuje až v roce 1502, a to v listině, v níž samovolně povyšuje tehdejší držitel Poběžovic Dobrohost z Ronšperka tuto lokalitu na město. Místo tvrze, která zde snad stávala, nechal vybudovat nový gotický vodní hrad Rammsberg, počeštěně Ronšperk. Ten byl koncem 17. století přebudovaný na barokní zámek. V něm byla později schovaná mumie, o níž se zmiňuje výstava v Národním muzeu. Objevena byla v 70. letech minulého století, když se začal zámek poprvé opravovat. V muzeu je i obraz jejího majitele – podobizna Hanse Coudenhove Kalergiho.

A jak přišel Hans k mumii? Byl to zkrátka sběratel. Mít na zámku něco takového bylo tehdy moderní. Podle informací z Národního muzea byla mumie z Egypta ukradena a dostala se do rukou obchodníka se starožitnostmi. Právě od něj ji koupil Hans Coudenhove Klaregi. 

Zámek v Poběžovicích po válce obsadili českoslovenští vojáci. Část zařízení byla už předtím rozkradena, část se octla v depozitáři zámku Horšovský Týn. Mumie zůstala v zámecké věži, která byla v roce 1937 zvýšena o jedno patro, a zůstala tak současnou dominantou Poběžovic. 

Marie Špačková