Že Máchovo jezero bylo vybudováno na počest Karla Hynka Máchy a podobně? Ale kdeže. Jedna z nejznámějších vodních ploch v Česku má mnohem dávnější historii. Dodnes se pak těší velké oblibě. To vše díky své poloze v krajině lesů, tajuplných roklí a romantických hradů, která se dostala do hledáčku romantiků, později lékařů, a nakonec turistů a rekreantů.

Máchovo jezero se nachází v katastrálním území města Doksy v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Cesta z Prahy je sem dlouhá asi 100 kilometrů a zabere autem něco přes hodinu. Třeba z Ostravy pak jde už o 370 kilometrů a na cestě autem výletníci stráví hodně přes 4 hodiny.

Stopy vedou do středověku

Jak připomenul oficiální web města Doksy, v 60. letech 14. století několikrát navštívil region pod vrcholem Bezděz císař Karel IV. V roce 1366 přenocoval také v Doksech na tehdejší katolické faře a nechal založit u Doks Velký rybník, dnešní Máchovo jezero.

Web města Doksy zároveň k tomu uvádí i záznam z kroniky pražského kanovníka Beneše Krabice z Weitmile.

„Toho roku a v tom čase (říjen 1366) pan císař, meškaje v Norimberce, ustanovil generálním vikářem svaté říše římské pro Německo svého bratra Václava…, a vrátiv se do Čech, zbudoval a vyzvedl rybník podivuhodné velikosti, jakési veliké vodstvo, pod hradem Bezděz. V těchže dobách se také v Čechách objevil zvláštní druh ryb, dříve tu nevídaný, kterým se po česku říká parmy neboli vousáči…,“ citoval z kroniky web města.

Máchovo jezero a jeho okolí na zajímavém videu:

| Video: Youtube

Jak se z Velkého rybníka stalo Máchovo jezero

Původním názvem Máchova jezera je Velký rybník, tedy vůbec ne jezero. Podle webu Muzea v České Lípě to byl právě český romantický básník Karel Hynek Mácha, kdo rybník označil jako jezero. Konkrétně pak Hiršperským jezerem podle německého názvu Doks – Hirschberg. Ještě v 80. letech 20. století se pak podle muzea na mapách objevoval jako hlavní název Velký rybník, za nímž bylo v závorce uvedeno Máchovo jezero.

Jak vysvětlila Obecně prospěšná společnost Máchovo jezero, romantická poloha jezera mezi okolními vrchy, v pozadí s hradem Bezdězem, vedla Karla Hynka Máchu k zakomponování básně Máj do zdejší krajiny.

„Koncem 20. let minulého století prosazovala česká menšina na Českolipsku změnu názvu Velkého rybníka. Oficiální návrhy podané v roce 1936 byly zamítnuty. Název Máchovo jezero se ujal mezi širokou veřejnosti po roce 1945 a od šedesátých let se oficiálně používá,“ uvedli zástupci Obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero.


Nahrává se anketa ...

Jak to vypadá na Máchově jezeře v současnosti

Vodní plochu Máchova jezera lemují čtyři velké písčité pláže. „Značnému zájmu se těší projížďky výletními loděmi, aquapark na starosplavské pláži, plážový volejbal a další sporty,“ uvedl například místní web Mladoboleslavsko.

Na jezeře jsou dva ostrůvky - Myší a Kachní, k nimž se váže několik místních pověstí. Ostrůvky jsou významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je přísně zakázán.

Zajímavá fakta o Máchově jezeře

  • Je to šestý největší rybník v Česku a největší český rybník mimo jižní Čechy
  • Rozloha činí 284 hektarů
  • Délka je 3 kilometry, na šířku pak Máchovo jezero má 1,6 kilometru
  • Maximální hloubka je 5 metrů
  • Vodu zadržuje hráz, která je 9,4 metru vysoká a 130 metrů dlouhá

Skvělé místo pro pozorování ptáků

Máchovo jezero je úžasným místem pro pozorování ptáků. Nejvýznamnější z tohoto pohledu je NPP Swamp (z anglického "bažina"), která se nachází ve dvou zátokách v jižní a severní části Máchova jezera.

„Kromě běžných druhů vodních ptáků můžete na Máchově jezeře často sledovat i vzácnou a exoticky vyhlížející husici nilskou. Vzácně zde můžete spatřit i morčáka velkého nebo volavku popelavou,“ uvedl specializovaný web Pozorování ptáků.