Plzeňsko

Modeláři mají soutěžní výstavu
Kdy: sobota 11. a neděle 12. března od 9.00
Kde: Středisko Radovánek v Pallově ulici, Plzeň
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Soutěžní výstava Modelářský svět zavítá poprvé do Plzně. Původem brněnská akce přiveze na západ Čech stovky papírových i plastikových modelů různých kategorií. Vedle toho čekají na návštěvníky modelářské dílny, dílna se stavebnicemi Cobi a Merkur, k vidění bude i dopravní hřiště s RC modely. Zkušenější modeláři pak budou moci navštívit odborné workshopy. Podrobnější informace najdou zájemci na webu modelarskysvet.cz.

Smetanovské dny pokračují dvěma koncerty
Kdy: sobota 11. března od 19.00 a neděle 12. března od 17.00
Kde: katedrála sv. Bartoloměje a Měšťanská beseda v Plzni
Za kolik: plné vstupné 350 a 480 korun
Proč přijít: V programu 43. ročníku festivalu vážné hudby Smetanovské dny jsou na víkend plánovány dva koncerty. Nejprve v sobotu od 19.00 v katedrále sv. Bartoloměje zazní Stabat Mater italského barokního skladatele Giovanniho Battisty Pergolesiho, jedno ze známých zhudebnění středověkého veršovaného textu Stabat Mater. Na festivalovém koncertu se provedení tohoto skvostu ujmou renomovaní umělci, kteří se věnují poučené interpretaci staré hudby. Na neděli od 15.00 připravila Plzeňská filharmonie v Měšťanské besedě nový zábavně naučný hudebně dramatický pořad Dvořák cestovatel o zajímavostech z cestovatelského života Antonína Dvořáka. Program je vhodný pro rodiny s dětmi a lze na něj pořídit i výhodnější rodinné vstupné.

Divadlo uvede světovou premiéru
Kdy: sobota 11. března od 19.00
Kde: Nová scéna DJKT v Plzni
Za kolik: od 270 korun
Proč přijít: V sobotu 11. března se na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni odehraje světová premiéra baletu Ferdinand a Filipína. Historický příběh zakázané lásky Filipíny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského zpracoval pro plzeňský balet německý choreograf Dustin Klein, pro kterého je to po úspěšném uvedení inscenace Vyhoďme ho z kola ven druhá spolupráce s tímto souborem.

V Kralovicích položí kameny zmizelých
Kdy: neděle 12. března
Kde: Kralovice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici a Město Kralovice zvou na společenské setkání u příležitosti Pokládání kamenů zmizelých. Setkání se bude konat v neděli 12. března od 16 hodin na Náměstí Osvobození v Kralovicích. Od 16.30 začne v Městské knihovně přednáška O židovské komunitě v současné české společnosti, povede ji Rabbi David Maxa.

Domažlicko

Ve Kdyni zahraje Flamengo reunion session
Kdy: pátek 10. března od 20.00
Kde: kino Kdyně
Za kolik: 250 korun
Proč přijít: Kuře v hodinkách je studiové album české rockové skupiny Flamengo a je pokládáno za jedno z nejlepších alb české rockové historie. Neuvěřitelné půlstoletí oslaví „Kuře“ spolu se svojí kapelou Flamengo, jejíž současná sestava nese název Flamengo reunion session a opírá se o dvojici původních členů Flamenga, Pavla Fořta (kytara) a Vladimíra „Gumu“ Kulhánka (baskytara). Doplňuje je Jan Holeček (Hammond B3, zpěv), Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí, vokály) a Vladimír Boryš Secký (saxofon a příčná flétna).

Lubomír Brabec koncertuje ke svému jubileu
Kdy: pátek 10. března od 19.00
Kde: kino Poběžovice
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Kytarový virtuos, plzeňský rodák, Lubomír Brabec oslaví 70. narozeniny přesně 21. května, ale turné k jubileu už zahájil. V poběžovickém kině si tak návštěvníci mohou poslechnout hru jednoho z nejvýznamnějších českých koncertních interpretů posledního půlstoletí. Věnuje se hudbě od renesance po současnost. Na turné zařadil nejžádanější skladby ze svého repertoáru.

Klatovsko

Děti pobaví Zakletá princezna
Kdy: pátek 10. března od 17.00
Kde: Sokolovna Sušice
Za kolik: 20 korun
Proč přijít: Páteční odpoledne bude v sušické Sokolovně patřit zejména těm nejmenším. Pro děti od tří let a jejich dospělý doprovod je tam připravena další z pohádek v podání loutkového souboru. Tentokrát má název Zakletá princezna a těšit se na ni můžete v Husově sále.

Těžítka starých i nových časů
Kdy: neděle 12. března od 14.00
Kde: Pavilon skla Klatovy
Za kolik: 80 korun
Proč přijít: Badatel a sběratel Michal Gelnar pohovoří o vzniku těžítek, historickém vývoji skleněných těžítek, výrobcích v českých zemích a také o používaných dekoračních technikách. Po přednášce následuje komentovaná prohlídka právě probíhající výstavy Těžítka pestré krásy, na níž je ke zhlédnutí na 150 těžítek nejrůznějších tvarů, dekorů a výrobních technik.

Rokycansko

Jana Poncarová představí svoji Herečku
Kdy: pátek 10. března od 18.00
Kde: Velká klubovna DK Hrádek
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Při autorském čtení spojeném s autogramiádou představí v pátek večer dobřívská rodačka Jana Poncarová svůj pátý román Herečka, který vypráví příběh prvorepublikové avantgardní umělkyně Jarmily Horákové. Program ve velké klubovně Domu kultury v Hrádku okoření i hudební doprovod.

Ve zbirožském kině bude strašit
Kdy: sobota 11. března od 18.00
Kde: kino Zbiroh
Za kolik: 100 korun
Proč přijít: Nadšenci ze Spolku divadelních ochotníků v Radnicích přijedou v sobotu 11. března do zbirožského kina. Od 18 hodin se tam představí s crazy komedií Cantervillské strašidlo. Hra na motivy povídky Oscara Wilda obnáší tři dějství a režie se ujal Jan Kroc. Předprodej vstupenek pokračuje v informačním centru.

Tachovsko

Černošín zve na přednášku Škola - základ života
Kdy: sobota 11. března od 17.00
Kde: Černošín
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Muzeum Černošín zve na přednášku Škola - základ života, která se bude konat v sobotu 11. března od 17 hodin. Přednášet o historii i současnosti školství bude Jiří Bízek z Bezdružic. V sobotu také bude na toto téma zahájena výstava, kterou můžete navštívit až do 26. dubna v provozní době muzea. Domluvit je možné i termín prohlídky na tel. 737 308 442.

Připravili oslavu Mezinárodního dne žen
Kdy: sobota 11. března od 16.00
Kde: Záchlumí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vedení obce Záchlumí na Tachovsku si pro všechny zájemce připravilo oslavu Mezinárodního dne žen. Na tu se mohou všichni těšit v sále obecního domu v Záchlumí. Chybět nebude ani vystoupení dětí z mateřské a základní školy. K tanci a poslechu tu zahraje kapela Julek Velký Universal band. Na každou ženu, která na akci zavítá, čeká malé překvapení.