PLZEŇSKO

V Prazdroji se koná Pilsner Fest
Kdy: pátek 6. od 16.00 a sobota 7. října od 13.30
Kde: areál Plzeňského Prazdroje
Za kolik: předprodej 240 korun, na místě 270 korun
Proč přijít: Brány plzeňského pivovaru se i letos otevřou hudbě, kultuře, dobrému jídlu a všem, kdo mají rádi plzeňské pivo. V pátek a sobotu 6. a 7. října se koná Pilsner Fest, tedy tradiční oslava výročí uvaření první várky Pilsner Urquell. V pátek v 16 hodin zahájí festival pop punková kapela Vypsaná fiXa. Nasledovat ji budou kapely Queens of Bohemia, Hookers and Covers a Polemic. Páteční program zakončí progresivní elektronická hudba s rapem v podání Nobody Listen od 23 hodin. Sobotní hudební scénu zahájí ve 13.30 popový zpěvák s přesahem do R&B Sofian Medjmedj. V 15.30 navazuje muzikál Green Day’s American Idiot v podání plzeňského divadla. Následně si můžete užít koncerty kapel J.A.R., Tata Bojs a závěr celého festivalu můžete protančit s kapelou MIG21. 

Univerzita bude patřit Noci vědců
Kdy: pátek 6. října od 18.00 do 22.00
Kde: kampus ZČU Plzeň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Co se odehrává v myslích vědkyň a vědců? A co za dveřmi jejich laboratoří? Věda někdy může být tajemná, ovšem v pátek to v kampusu Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) tak úplně platit nebude. ZČU se opět připojí k akci Noc vědců, jejímž tématem je letos právě Tajemství, a názorně ukáže, že právě díky vědě lze tajemné jevy pochopit. Vedle univerzity se Noc vědců koná také v plzeňské pobočce Hvězdárny v Rokycanech. Více na webu nocvedcu.cz.

V Šeříkovce zahraje XIII. století a Interitus
Kdy: pátek 6. října od 20.00
Kde: KD Šeříkovka v Plzni
Za kolik: 410 korun v předprodeji, 490 korun na místě
Proč přijít: Gotický svátek vypukne v Šeříkovce v Plzni na Slovanech, která se stane další zastávkou legendární kapely XIII. století na jejím veleúspěšném tažení republikou. Přiveze opět spoustu hitů jako Nosferatu, Elizabeth, úspěšný cover Karnevalu od Olympicu či novější Evropu. A také představí novou klávesistku. Jako host vystoupí plzeňský Inteirtus, který letos po dlouhé době vydal novou desku.

BE2CAN představí to nejlepší z filmových festivalů
Kdy: čtvrtek 5. - sobota 7. října
Kde: Moving Station, Plzeň
Za kolik: 160 korun
Proč přijít: Atmosféru, která panovala na nejprestižnějších filmových festivalech v Berlíně, Cannes a Benátkách, mají filmoví fanoušci možnost okusit od čtvrtka do soboty v kulturním centru Moving Station na BE2CAN. Během tří dnů zhlédnou výběr toho nejlepšího, co festivalová Evropa letos přinesla. Více na be2can.cz.

Den zvířat se bude slavit s plyšáky
Kdy: sobota 7. října od 13.00 hodin
Kde: ZOO Plzeň
Za kolik: dle ceníku zoo
Proč přijít: Program v Zoologické a botanické zahradě města Plzně nazvaný Hravý podzim pokračuje první říjnovou sobotu oslavou Mezinárodního dne zvířat soutěžním odpolednem pro celé rodiny. Vyvrcholí ve 14,30 hod. srazem plyšových zvířátek s cenami pro ty nejzajímavější a generálkou na zápis do české knihy rekordů. Přijďte proto s plyšáky! Akce začne před Tropickým pavilonem ve 13.00 a potrvá do 17.00. Ani tentokrát nebude chybět oblíbená naučná stezka. V neděli se pak bude na statku Lüftnerka v zoo konat Den hospodářských zvířat  s chovateli a ukázkami z chovatelských oborů.

Haydnovy slavnosti uzavře koncert na Kozlu
Kdy: pátek 6. října od 19.00
Kde: jízdárna zámku Kozel
Za kolik: 350 korun
Proč přijít: Na závěr 31. ročníku festivalu Haydnovy hudební slavnosti se představí violoncellista Martin Ondráček spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Jakuba Kydlíčka. V krásném prostředí jízdárny na zámku Kozel zazní program obsahující díla Antonína Dvořáka a Josepha Haydna.

Ornitologové zvou na procházku
Kdy: sobota 7. října od 8.30
Kde: sraz na hrázi Boleveckého rybníka v Plzni
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Záchranná stanice živočichů DESOP v Plzni zve na ornitologickou vycházku. Sraz je v sobotu v 8.30 na hrázi Boleveckého rybníka v Plzni, součástí bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků v lokalitě U Pecihrádku (od 9 do 11 hodin), cíl je přímo ve stanici v Zábělské 75, kterou mohou zájemci navštívit i samostatně od 11 do 16 hodin. Vhodnou výbavou na vycházku je dalekohled a pevnější obuv, kočárek není překážkou.

Uzlík přichystal slavnosti jablek a blešák
Kdy: sobota 7. října od 15.00 a neděle 8. října od 13.00
Kde: jedlá zahrada Uzlíku v Českém údolí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Také máte rádi jablka a Babí léto? Pokud ano, přijďte si užít obojí na slavnost jablek v Jedlé zahradě Uzlíku v Českém údolí v Plzni. Malí i velcí si budou moci vyzkoušet sušení jablek, jako to dělávaly naše babičky nebo třeba koulení jablky. Připraveno toho ale bude mnohem víc, účastníci mohou přinést i cokoliv na společný stůl, bude i oheň na opékání buřtů. V neděli pak Uzlík připravil od 13 hodin další bleší trh v areálu DEPO2015.

Škoda JS zve do svého areálu
Kdy: sobota 7. října od 9.00 do 18.00
Kde: areál Škoda JS
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Zažít na vlastní kůži fascinující svět jaderné energetiky a nakouknout do zákulisí výroby dílů pro jaderné elektrárny mohou v sobotu návštěvníci Dne otevřených dveří Škoda JS ve výrobním areálu v Bolevci. Čekají je nejen prohlídky areálu a výroby, ale také bohatý program pro malé i velké po celý den - zábavné pokusy, zážitkové expozice, virtuální realita, umělecká vystoupení, hudba, fotokoutek nebo autogramiáda hokejistů HC ŠKODA Plzeň. Ve 12.30 vystoupí speciální host YouTuber Karel Kovář alias Kovy.

Plzenecká železnice bude v provozu
Kdy: sobota 7. října od 10.00 do 17.00
Kde: Starý Plzenec
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Jedním z kontrolních stanovišť Orientační jízdy veteránů Rokycanskem bude areál Pionýrské železnice ve Starém Plzenci, kam budou posádky zajíždět mezi 10. a 13. hodinou. Železnice přitom bude otevřena i pro veřejnost, po 13. hodině pro ni bude k dispozici i ruční drezína.

Ochotníci zahrají komedii
Kdy: pátek 6. října od 19.30
Kde: KD Dvorec
Za kolik: 130 korun
Proč přijít: Divadelní spolek Plánice uvede v KD Dvorec u Nepomuka komedii Rudolfa Trinnera Agentura Drahoušek. Díky představení dostanou diváci příležitost být svědky (ne)běžného chodu rodinného podniku, zabývajícího se sňatkovým byznysem. Vstupenky na místě.

V galerii je nová výstava
Kdy: do 3. března 2024
Kde: Masné krámy, Plzeň
Za kolik: 70 korun
Proč přijít: Širokou škálu inspirací biblickým textem Zjevení sv. Jana, zvaným Apokalypsa, ve výtvarném umění, hudbě a literatuře v českých zemích od středověku až do současnosti prezentuje nová výstava Západočeské galerie „… A viděl jsem nové nebe a novou Zemi…“  v Masných krámech v Plzni. Kromě výtvarných děl českých, ale i zahraničních umělců, která se z různých příčin dostala na území českých zemí, obsahuje speciální linku, věnovanou literatuře a hudbě okruhu českého undergroundu 70. a 80. let 20. století.

DOMAŽLICKO

Přijďte pouštět draky
Kdy: sobota 7. října od 15.00
Kde: louka pod koupalištěm, Poběžovice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Chyťte vítr do plachet a užijte si pravý podzim s drakem nad hlavou, zvou MKIS a SDH Poběžovice. Drakiáda se koná v sobotu na louce pod koupalištěm. Zváni jsou nejen děti, ale samozřejmě i dospěláci. Bude připraveno ohniště na opékání buřtů a zajištěno občerstvení.

Dámskou čtyřhru sehraje Spolek Kašpar
Kdy: neděle 8. října od 19.00
Kde: MKS Domažlice
Za kolik: 380 korun
Proč přijít: V Domažlicích jste zváni do divadla. Dámská čtyřhra měla premiéru před devíti lety v Kanadě. Ve Spolku Kašpar ji jako režiséři nastudovali Jakub Špalek s Barborou Maškovou. V inscenaci hrají Ilona Svobodová, Eva Elsnerová, Monika Zoubková a Jitka Nerudová. Tentokrát půjde o „netradiční golfovou partii“, jak je charakterizována hra současného kanadského dramatika Norma (či Normana) Fostera.

Kam se v Tejně chodilo na pivo
Kdy: neděle 8. října od 14.00
Kde: sraz před Informačním centrem v Horšovském Týně
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Kam se v Tejně chodilo na pivo? Luděk Thomayer vás v neděli vezme na vycházku po dávno či nedávno zaniklých hotelech, hostincích a restauracích v Horšovském Týně.

KLATOVSKO

Charitativní bazar pro kočky bez domova
Kdy: od pátku 6. října do neděle 8. října, pátek a sobota od 9.00 do 17.00, v neděli do 12.00
Kde: PDA, Pod Stráží 89, Sušice
Za kolik: vstupné neuvedeno
Proč přijít: Velký výprodej oblečení, doplňků, časopisů, tašek, batohů, bižuterie, hraček, domácích potřeb, dekorací a mnohého dalšího se koná v PDA v Sušici. Celý výtěžek z prodeje bude použit pro potřeby kočičího útulku v Sušici.

8. Šumavské štrůdlování
Kdy: sobota 7. října od 14.00
Kde: Dům sv. Vintíře, Dobrá Voda
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Pokud máte rádi štrůdl, můžete se zapojit či jen zúčastnit Šumavského štrůdlování. Ve 14.00 se začnou přijímat soutěžní záviny, o dvě hodiny později budou vyhodnoceny nejlepší. Předsedkyní komise bude herečka Zdeňka Žádníková Volencová. V kostele bude připraven i doprovodný program, Vintířova kavárnička a chybět nebude samozřejmě ochutnávání štrůdlů. Pro ty nedávno narozené, kteří zatím sami žádný neupečou, je připravena soutěž o nejdelší jablečnou slupku.

Beseda se spisovatelkou Lucií Oudovou
Kdy: pátek 6. října od 18.00
Kde: knihovna, Kolinec
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Knihovna v Kolinci zve všechny zájemce na besedu s autorkou knih o Šumavě Lucií Oudovou. Návštěvníci si poslechnou vyprávění o šumavské přírodě, o lidech, kteří na Šumavě kdysi žili i o těch, kteří zde stále žijí, a příběhy o tom, co kdysi „bejvávalo“ na Šumavě. Zájemci si budou moci knihy po besedě v knihovně zakoupit nebo nechat od autorky podepsat.

Den tradiční potraviny
Kdy: sobota 7. října od 10.00
Kde: skanzen Chanovic
Za kolik: 60 korun, děti do výšky 130 cm zdarma
Proč přijít: Malý farmářský trh místních pěstitelů, nabídka vítězných produktů krajské soutěže regionální potravina, ochutnávka a prodej výrobků Řeznictví a uzenářství Herejk. To nabízí Den tradiční potraviny v Chanovicích. Připraven je i doprovodný program – pohádka, hudba, výstava, lukostřelba, zpřístupnění rozhledny, volná prohlídka skanzenu a expozic zámeckého areálu.

Nýrské posvícení
Kdy:
sobota 7. října až neděle 8. října, po celý den
Kde: Nýrsko
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Nýrsko o víkendu ovládne pouťové veselí. Na náměstí si všichni mohou užít pouťové atrakce, nakoupit si ve stáncích s řemeslnými výrobky. Svaz zahrádkářů připravil výstavu ovoce, zeleniny a květin, Svaz chovatelů zase výstavu drobného zvířectva. V sobotu večer je na programu pouťová zábava v KD-DDM, k tanci a poslechu hraje Duo Jíša.

35 let kapely Asmodeus
Kdy: pátek 6. října od 20.00
Kde: kavárna KD Družba, Klatovy
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Nejstarší klatovská metalová kapela Asmodeus právě slaví 35 let na scéně a při té příležitosti vydává své deváté řadové album Pobřeží královny Marie. Křest chystá v kavárně kulturního domu v Klatovech. Na výroční koncert spojený se křtem nového alba má kapela pro návštěvníky připraveno několik překvapení. Hostem večera bude kapela Anteater.

ROKYCANSKO

Na náměstí bude Rokycanské vínování
Kdy: sobota 7. října od 13.30
Kde: Masarykovo náměstí, Rokycany
Za kolik: zdarma, degustační sklenička 100 korun
Proč přijít: Město Rokycany Rokycanské vínování. Akce na Masarykově náměstí nabídne nejen nabídku kvalitních vín z Čech a Moravy od osmi vinařů, ale také hudební vystoupení. Program zahájí ve 13.30 Malá muzika orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje. Od 15 hodin se mohou těšit návštěvníci na cimbálovou muziku Gromba a festival zakončí koncert skupiny Světlo pop-rock od 18.30 hodin. Festival končí ve 20 hodin.

Veterány vyrazí z Kamenného Újezda
Kdy: sobota 7. října od 7.30
Kde: Kamenný Újezd
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přes 130 posádek s veteránskými vozidly je přihlášeno na 29. Orientační jízdu Rokycanskem. V Restauraci Pod jasanem v Kamenném Újezdu zahájí akci výstava veteránů od 7.30, v 9.30 vyrazí na 85 kilometrů dlouhou trať první vozidlo. Vyhlášení výsledků je plánováno na 16.30.

TACHOVSKO

Slavnosti jablek na vrchu Krasíkov
Kdy: sobota 7. října od 10.00
Kde: vrch Krasíkov
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Řemeslný jarmark, jablečné dobroty, moštování, regionální potraviny, písničkáři i akrobati, pouliční divadlo či výtvarné dílny. Představí se místní spolky a neziskové organizace, destinace Český Západ. Slavnosti jablek se z Bezdružic letos přesouvají zpět na vrch Krasíkov a organizátoři by jim rádi vrátili komunitní charakter.

Výlov Výrovského rybníka
Kdy: sobota 7. října od 6.30
Kde: Výrovský rybník
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Začínají podzimní výlovy rybníků. Na Stříbrsku se jako první bude lovit ten Výrovský. Ačkoli prodej ryb tentokrát nebude možný, stříbrští rybáři vás v čase od 6.30 do 13.30 zvou na nevšední podívanou.

Den ve znamení dýní
Kdy: pátek 6. října od 10.00
Kde: KAT, Pivovarská 281, Tachov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Komunitní centrum KAT a MAS Zlatá cesta pořádají akci Dýněnka. Jedná se o výstavu dětské amatérské tvorby a výstavu dýní. Doprovodný program: umělecké dlabání dýní, kolektivní malování na plátno, výroba vlastních placek, ochutnávka podzimního čarování.