Plzeňsko

Město rozzáří festival světla
Kdy: pátek 24. a sobota 25. března od 19.00 do 24.00
Kde: Plzeň
Za kolik: základní vstupné 150 korun
Proč přijít: Posedmé se v Plzni uskuteční festival světla Blik Blik. V pátek a v sobotu večer nabídne čtrnáct instalací od umělců z několika zemí, v DEPO2015 a v budově generálního ředitelství Plzeňského Prazdroje budou dvě placené, ostatní ve veřejném prostoru jsou zdarma. Stokorunu navíc si budou muset připravit zájemci o účast na workshopu Born to be Wild v Depu, kde si návštěvníci budou moci vyrobit svítící brýle. V lokalitě U Branky pak výsledky své práce předvedou absolventi Školy videomappingu, která se jako součást festivalu uskutečnila v Plzni poprvé.

Vodárna se otevře veřejnosti
Kdy: sobota 25. března, od 10.00 do 16.00
Kde: Plzeň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Už tradičně zve Vodárna při příležitosti Světového dne vody na Den otevřených dveří, uskuteční se tuto sobotu od 10 do 16 hodin. Veřejnosti se otevřou její dva největší provozy – úpravna vody na Homolce a ČOV Plzeň v Jateční ulici. V obou provozech se budou konat i komentované prohlídky, registrace zájemců na https://registrace.vodarna.cz/. U hlavní administrativní budovy vodárny v Malostranské ulici bude připraven zejména pro malé návštěvníky bohatý program.

Šeříkovkou budou znít hity od Abby
Kdy: sobota 25. března od 20.00
Kde: KD Šeříkovka, Plzeň
Za kolik: 380 korun v předprodeji, 500 korun na místě
Proč přijít: V Kulturním domě Šeříkovka v Plzni na Slovanech se v sobotu večer uskuteční odložený, původně vánoční, koncert skupiny Abba Stars, nejlepší tuzemské tribute kapely švédské legendy. Dvouhodinový program bude plný jejích největších hitů.

V Plzni vynesou Moranu
Kdy: neděle 26. března od 10.00
Kde: Plzeň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: O páté neděli postní (zvané „smrtné“) bude z Plzně vynesena zima, personifikovaná do podoby Morany. Společný průvod vyjde od hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni v 10 hodin a vydá se směrem k soutoku Mže a Radbuzy. Na místě účastníci vhodí loutku do Berounky a následně se odeberou zpět do Plzně s „létem“.

Začínají farmářské trhy
Kdy: sobota 25. března od 8.00 do 12.00
Kde: nám. Republiky v Plzni
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jedním z důkazů, že jaro konečně přišlo do Plzně, budou v sobotu dopoledne první farmářské trhy na náměstí Republiky. Po zimní přestávce opět farmáři a prodejci lokálních potravin postaví své stánky mezi radnici a katedrálu sv. Bartoloměje. Trhy budou otevřené od 8 do 12 hodin.

Nepomuk láká na velikonoční jarmark a farmářský trh
Kdy: sobota 25. března od 8.00 do 12.00
Kde: Nepomuk
Za kolik: zdarma, divadelní představení za 50 korun
Proč přijít: Novou sezonu Nepomuckých trhů odstartuje v sobotu od 8 do 12 hodin velikonoční jarmark a farmářský trh na náměstí Augustina Němejce. Téměř padesát prodejců přijede s farmářskými i řemeslnými produkty, včetně velikonočního sortimentu. O hudební doprovod se postará Duo HARHOU, sourozenecké duo zaměřené na českou lidovou hudbu. V Městském muzeu se budou ve stejném čase malovat velikonoční vajíčka a prodávat velikonoční perníčky. Od deseti hodin v přednáškovém sále muzea začne divadelní představení pohádky Čípak je to vajíčko? v podání Divadélka KOS. Za zhlédnutí pohádky zaplatí návštěvníci 50 Kč. Vstup na trhy je zdarma. Na Zelenohorské poště pohostí návštěvníky od 9 do 12 hodin Nepomucké kuchařinky.

Do Kralovic dorazí Rakovnický rychlík
Kdy: sobota 25. března
Kde: Kralovice
Za kolik: dle ceníku
Proč přijít: V sobotu opět zahájí provoz oblíbený víkendový výletní vlak Rakovnický rychlík na trase Praha hl.n. - Křivoklát - Rakovník – Kralovice. V soupravě bude mimořádně řazen barový vůz Bixovna, na nádraží v Kralovicích bude k vidění výstavka k historii a možné budoucnosti dráhy Rakovník - Mladotice a návštěvníci si zde budou moci pořídit upomínkové předměty. Z Prahy vlak vyráží v 9.15, na Plzeňsko dorazí před polednem, kdy v 11.51 zastaví v Kožlanech a v 11.55 v Kralovicích. Zpět se vydá v 15.19.

Koná se první Kramolínská tančírna
Kdy: sobota 25. března od 14.00
Kde: Kramolín u Nepomuka
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Poprvé po zimní přestávce se v Hospodě U Kubátů v Kramolíně u Nepomuka uskuteční Kramolínská tančírna. K tanci a poslechu při ní od 14 hodin zahraje Skalanka ze Švihova. Vstupenky je možné si zamluvit na telefonním čísle 725 851 874.

Festival Jeden svět slaví pětadvacátiny
Kdy: do neděle 26. března
Kde: Plzeň
Za kolik: 60 – 110 korun
Proč přijít: Do neděle se bude konat v kulturním centru Moving Station, knihovně města Plzně a na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošním tématem je Cena bezpečí, festival představí dokumenty, které řeší téma nejistoty a hledání bezpečí v životě jednotlivce i v celé společnosti. Jeden svět letos také oslaví pětadvacáté narozeniny, které připomene streamem a nejvýraznějšími dokumenty z uplynulých ročníků. Program je na webu jedensvet.cz. Festival doprovází i výstava o policejním násilí na lidech bez domova. Do 5. dubna budou na mostě Ivana Magora Jirouse umístěny plakáty s citáty plzeňských městských strážníků, ilustrované fotografiemi rekonstruujícími akty násilí.

Domažlicko

V Domažlicích zvou na Chodský bál
Kdy: sobota 25. března od 20.00
Kde: velký sál MKS Domažlice
Za kolik: 200 korun v chodském kroji, 250 korun bez kroje
Proč přijít: Na taneční parket zvou v Domažlicích, kde se v sobotu koná XXIII. Chodský bál. K tanci a poslechu zahraje Vrchovanka s kapelníkem Petrem Němcem. Dále vystoupí Haltravan, Chodský soubor Mrákov, Domažlická dudácká muzika, Canzonetta a Národopisný soubor Postřekov. Večerem bude provázet Petr Buršík. Vstupenky jsou k mání v předprodeji v MIC Domažlice, tanečníci v chodských krojích mají vstupné levnější.

Velikonoční výstava bude prodejní
Kdy: 27. března až 30. března
Kde: sály MKZ Horšovský Týn
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Pokud si chcete udělat před Velikonocemi radost něčím malým, vyrazte hned po víkendu na prodejní výstavu do MKZ Horšovský Týn. Své výrobky tu nabídnou děti ze ZŠ a OŠ Horšovský Týn, dětských domovů ze Staňkova a Horšovského Týna, Robinsona Klenčí pod Čerchovem a Výchovného ústavu a Dětského domova se školou Hostouň. V pondělí je výstava přístupná od 12 do 16 hodin a do čtvrtka pak od 8 do 16 hodin. Výstava bude ve středu 29. března doplněna od 9 do 15 hodin ukázkami a ochutnávkami.

Klatovsko

Pláničtí zahrají komedii Agentura Drahoušek
Kdy: pátek 24. března od 20.00
Kde: Divadlo Klatovy
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Vydělávat se dá prakticky na všem, to víme. A ví to i paní Eliška Kohoutová, která se vrhla do byznysu sňatkového. Její Agentura Drahoušek nabízí světlo na konci tunelu pro nešťastné a osamocené jedince, kteří hledají spřízněnou duši či lásku na celý život. To, že při takovém seznamování může dojít k nečekaným situacím, si jistě každý dokáže představit. Žena činu Eliška se ale nenechá nikdy zaskočit a nebojí se sáhnout do řad vlastní rodiny, aby uhasila, co hoří. Nenechte si ujít komedii Divadelního spolku Plánice.

V Sušici bude Design market
Kdy: sobota 25. března od 10.00
Kde: Sokolovna Sušice
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Poznejte šikovné české tvůrce a jejich dokonalé a s láskou vyráběné produkty. Ochutnejte dobroty z lokálních zdrojů a vychutnejte si jedinečné prostředí plné kreativity. Design market v sušické sokolovně zaplní stánky s oblečením, šperky a doplňky, kosmetikou, dekoracemi, keramikou, zbožím pro mazlíčky. Chybět nebudou ani různé dobroty a občerstvení.

Jaro přivítá Keltský telegraf
Kdy: sobota 25. března od 18.30
Kde: Šibeniční vrch u Velhartic
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Na akci jsou vítáni všichni s keltskou duší a láskou k přírodě. Přesně v 19.30, jako všude jinde, zapálí na jihozápadě Šibeničního vrchu oheň a přivítají jaro. Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa v krajině a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. V Evropě, a tedy i u nás jej k dokonalosti dovedly keltské kmeny a využívalo se jej ještě ve středověku, kdy na vrcholcích kopců vyrostly strážní hrady a tvrze.

Rokycansko

Ve Strašicích zahraje saxofonové kvarteto
Kdy: sobota 25. března od 17.00
Kde: Strašice
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Sobotní podvečer ve Spolkovém domě Strašice zpestří koncert saxofonového kvarteta Atam. Od 17 hodin zazní sklady Glenna Millera, George Gershwina a dalších.

V Ejpovicích je jarmark
Kdy: sobota 25. března od 10.00 do 17.00
Kde: Restaurace U Salcmanů, Ejpovice
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: V sále ejpovické restaurace U Salcmanů se v sobotu uskuteční velikonoční flér jarmark. Vedle možnosti pořídit různé rukodělné výrobky s velikonoční tematikou nabídne i dílničky pro děti.

Tachovsko

V družině budou k vidění vláčky
Kdy: sobota 25. a neděle 26. března
Kde: Tachov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Železniční modely jako zábavu v každém věku představí jedinečná výstava v družině tachovské základní školy v Zárečné ulici. K vidění tu však budou nejen různé vlakové soustavy, ale také železnice ze stavebnice LEGO. Setkáte se tu s hračkami s železniční tématikou pro nejmenší, prvními vláčkodráhami, které umožňují  stavbu těch nejjednodušších tratí. Chybět nebude kolejiště v analogovém i digitálním provedení. Na vystavených modelech bude možno současně porovnat kvalitu železničních modelů od 60. let minulého století až po současnou produkci českých i zahraničních firem. V sobotu bude výstava k vidění od 10.00 do 17.00 a v neděli pak od 10.00 do 16.00.

V restauraci zazní jazzové skladby
Kdy:
sobota 25. března od 20.00
Kde: Konstantinovy Lázně
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jazzové trio The Šnytrs z Plzně zahraje v restauraci Piano v Konstantinových Lázních. Kapela hraje ve složení Jan Techl, který hraje na klavír, Petr Pagáč na saxofon a Martin Adamovský na kytaru a octaver. V jejich podání zazní známé jazzové songy.

Divadelní představení připomene film Pelíšky
Kdy: sobota 25. března od 19.00
Kde: Černošín
Za kolik: 80 korun
Proč přijít: Legendární Pelíšky přepracované na Postýlky můžete vidět v KSC Vlčák v Černošíně. Čestného úkolu přetvořit známou filmovou komedii do divadelního představení se zhostil spolek DIVOCH ze Stříbra, který slibuje skvělé herecké obsazení, tradiční filmové hlášky a určitě nebudou chybět ani oblíbené scény, jak postelová, tak ta s elektrickou troubou.