S divadlem Alfa do středu Země

Divadlo Alfa zve na sobotní přímý přenos představení Cesta do středu Země (sopouchem Milešovky). Skupina plzeňských dětí se vydá na výlet na Milešovku, nejvyšší horu Českého středohoří. Poté, co vchod do jeskyně, kterou zkoumají, zasype kamení a hledají cestu ven, dostávají se hloub do středu Země. Postupně poznávají svět prehistorických příšer, který se vyskytuje i v učebnicích. Inscenace vzdává hold Julesovi Verneovi a Karlu Zemanovi, dvěma mužům, kteří hýřili napínavými a zábavnými příběhy a jsou inspirací pro další generace vědců, výtvarných umělců či proroků a vizionářů. Inscenaci naladíte na youtube kanále Alfa zírá zítra v 17 hodin.

Projděte si naučnou stezku v Blovicích

Při návštěvě Blovic si nezapomeňte prohlédnout novogotický zámek Hradiště obklopený anglickým parkem. V zámečku sídlí Muzeum jižního Plzeňska. Zámeckým parkem, který údajně patřil k nejkrásnějším na českém venkově, vás provede přibližně kilometr dlouhá naučná stezka. Šest informačních tabulí poskytuje možnost seznámení s historií zámeckého parku, který je působivou ukázkou úplné přeměny původní barokní zahrady do přírodně krajinářského parku na konci 19. století.  

Tratě u Těškova jsou upravené

Vydejte se o víkendu na běžky. Deset kilometrů za pomoci rolby a okruhy pro lyžaře u penzionu Výhledy na Brdy i dál směrem k Holoubkovu jsou připravené. Bruslit lze především na sousedních loukách.

K Prášilskému jezeru

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Leží v nadmořské výšce 1080 m n. m., přibližně 5 km od Prášil, které bývají výchozím turistickým bodem. K vodní ploše se dostanete po červené turistické značce. Jezero leží na východním výběžku hory Poledník, hluboké je maximálně 15 metrů. Voda z něj odtéká Jezerním potokem do řeky Křemelné a dále pak do Otavy. Pod Prášilským jezerem se nachází tzv. Stará jímka bažinatá kotlina, pozůstatky dnes již zarostlého jezera.

Naučná stezka Lesná

Na historii osídlení Lesné a jejího okolí, přírodní zajímavosti a hospodaření v této oblasti je zaměřena naučná stezka Lesná. Jde o zhruba jedenáctikilometrový okruh vhodný pro pěší i cyklisty a v tomto období i pro běžkaře. Začíná na návsi v Lesné a je na něm celkem deset zastavení. Trasa vede z Lesné kolem Sklářského vrchu, přes přírodní rezervaci Podkovák a dále kolem zaniklé obce Schönwaldská Huť a kolem přírodní památky Na Kolmu zpět do Lesné. Během své cesty můžete odbočit ještě na dvě kratší naučné stezky Podkovák a Vodní svět.

Židovský hřbitov u Loučimi

Na seznamu kulturních památek České republiky je židovský hřbitov, který leží asi kilometr od Loučimi. Založen byl pravděpodobně kolem roku 1842 a poslední pohřeb se zde podle dostupných informací konal v roce 1948. Dodnes se dochovalo asi 90 náhrobků. Hřbitov se nachází v lese a dojdete na něj z Loučimi po žlutě značené turistické stezce. Odsud se pak můžete po zelené značce vydat do Libkova, odkud je možné pokračovat až do Pocinovic, kde je stejně jako v Loučimi železniční stanice. Trasa má asi 6,5 km.

Prohlédněte si vyhaslou sopku

Když se řekne Komorní hůrka, každý hned ví, že jde o vyhaslou sopku u Františkových Lázní. Málokdo však ví, že má ještě mladší sestru, alespoň podle posledních měření. Je jí čtvrtohorní Železná hůrka přímo u hranic České republiky a Německa. Nachází se nedaleko obce Mýtina. Už v roce 1823 ji navštívil básník a přírodovědec Johann Wolfgang von Goethe a prohlásil ji za sopku. Když se tak stalo, horníci z dnes už zaniklé německé obce Boden, která se nacházela hned pod sopkou, začali s těžbou sopečné strusky a sopečných bomb, aby tak mohli vytvořit systém nových cest. Tím, že se tu začalo těžit, se povedlo, že se dnes turistovi, který k ní zavítá, otevře nádherná podívaná. Jsou totiž vidět jednotlivé vrstvy tufu (hornina ze sopečného popelu). Celková velikost chráněného území má rozlohu 3,50 hektarů. U této sopky vědci zjistili dvě erupce, mezi kterými byla přestávka. Při první nastala exploze strombolského typu, při té druhé to byla havajská erupce. Stáří sopky se odhaduje na 200 až 300 tisíc let.