KDY: 7. – 8. března od 9 do 18 hodin
KDE: náves v Myslince
ZA KOLIK: zdarma

„Přijďte se dotknout minulosti svého domova,“ láká katedra archeologie Západočeské univerzity v Plzni a obec Myslinka na víkendovou netradiční akci. Zájemci si na návsi obce na severu Plzeňska budou moci pod odborným dohledem na vlastní kůži vyzkoušet skutečnou práci archeologů. „V Evropě bylo intenzivně zkoumáno obrovské množství pravěkých, středověkých a raně novověkých archeologických lokalit, jako jsou například jeskyně, neopevněná sídliště, hradiště, pohřebiště, historická jádra měst, tvrze, hrady, kostely, kláštery nebo různé výrobní areály a zařízení. Překvapivě málo toho ovšem z hlediska archeologie víme o současných vesnicích,“ vysvětlil vedoucí katedry archeologie a jeden z pořadatelů akce Pavel Vařeka.  Pomocí zjišťovacích sond si amatérští archeologové také vyzkouší odhalit základy zaniklých staveb. Prozkoumají i základy kapličky, která v minulosti v Myslince stávala a později byla zbořena. Unikátní projekt chce vzbudit u místních obyvatel zájem o regionální historii. „Zájemci tím získávají nejen nové znalosti a dovednosti, ale formují svůj vztah k historickému dědictví a posilují lokální patriotismus. Výsledkem může být hlubší porozumění archeologickým a historickým památkám a smyslu jejich ochrany, ale také zvýšení turistického zájmu,“ doplnil Vařeka. 

Založení velikonoční várky v plzeňském Prazdroji. Na snímku plzeňský sládek Václav Berka a generální vikář BIP Jakub Holík.
Jakub Holík požehnal pivu pro papeže

O víkendu se na Plzeňsku konají také tyto akce:

Masopust v Žebnici

KDY: 7. března
KDE: Žebnice
ZA KOLIK: zdarma

Dobrovolní hasiči ze Žebnice chystají v sobotu masopustní průvod masek, který vyrazí ve 13 hodin od hospody U Hasiče. Masopustní zábava pokračuje i večer od 20 hodin za doprovodu kapely Humus 

Masopustní průvod v Nečtinech

KDY: 7. března
KDE: Nečtiny
ZA KOLIK: zdarma

Od hostince Na Radnici vyjde v sobotu v 8:30 masopustní průvod. Večer bude posezení u harmoniky. 

Zabijačkové hody na Vinicích

KDY: 7. března
KDE: Plzeň-Vinice
ZA KOLIK: zdarma

Zabijačkové hody nabídnou tradiční zabijačkové pokrmy jako jsou jelita, jitrnice, ovar či černá polévka. To vše se bude odehrávat za doprovodu bohatého kulturního programu.

Extra Band revival hraje ve Štěnovicích a v Hromnicích

KDY: 6. a 7. března vždy od 21 hodin
KDE: Štěnovice, Hromnice

Plzeňská rocková kapela Extra Band revival zahraje posluchačům své nejznámější hity v pátek 6. března na jižním Plzeňsku v Lidovém domě ve Štěnovicích. Hostem bude Radek Zíka. O den později se rockeři vydají na severní Plzeňsko do kulturního domu v Hromnicích.

Dětský karneval ve Spáleném Poříčí

KDY: 7. března 
KDE: Spálené Poříčí
ZA KOLIK: 60 Kč

V sokolovně ve Spáleném Poříčí se v sobotu koná od 14 hodin dětský karneval. Večer od 20 hodin se mohou lidé pobavit na maškarním bále. 

Ilustrační foto
Dva nové biologické léky vznikají přímo v nemocnici