PLZEŇSKO

V Plzni se konají veletrhy bydlení a pro ženy
Kdy: pátek 20. - neděle 22. října od 9.00
Kde: hala TJ Lokomotiva v Plzn
Za kolik: 60 korun
Proč přijít: V hale Lokomotivy Plzeň se uskuteční další ročník veletrhů Moderní dům a byt a Žena a domov. Největší a nejnavštěvovanější akce tohoto typu v západních Čech představí návštěvníkům novinky a trendy v oblasti stavebnictví, bydlení, úspor energie, vytápění a hobby. Druhá část, hlavně pro ženy, bude věnována kosmetice, módě, zdravému životnímu stylu a také dekoracím pro zútulnění bytu. Spojením těchto dvou žánrů veletrhů vzniká vždy akce, která uspokojí zájmy celé rodiny.

Sklepáci zazpívají v Šeříkovce
Kdy:
pátek 20. října od 19.00
Kde: KD Šeříkovka, Plzeň
Za kolik: 390 korun
Proč přijít: V plzeňské Šeříkovce vystoupí v pátek MTO (Malý taneční orchestr) Universal Praha, který tvoří členové Divadla Sklep, tentokrát se představí v roli zpěváků a muzikantů. Přichází tak možnost protančit střevíce při více než čtyřhodinovém koncertu, kdy zazní výběr skladeb z naší poválečné historie s důrazem na 70. a 80. léta.

Plzeňská zoo pokřtí a vypustí lvíčata
Kdy: sobota 21. října
Kde: ZOO Plzeň
Za kolik: dle ceníku zoo
Proč přijít: Návštěvníky plzeňské zoo čeká v sobotu velká lví akce. Vyhlášena je výtvarná akce o nejzdařilejší obrázek lvích čtyřčat (formát A4 - obrázek přineste na akci s sebou do zoo), jejíž výherci dostanou odlitek stopiček lvíčat, vrcholem bude ve 13.30 křest mláďat a jejich vypuštění do venkovního výběhu. Připravena bude i soutěžní stezka, také tady bude mít výhra lví motiv.

Festival cestovatelských filmů skončí v sobotu
Kdy: do soboty 21. října
Kde: DEPO2015, Plzeňská
Za kolik: 100 korun za jednotlivou projekci
Proč přijít: V sobotu bude v plzeňském DEPO2015 zakončen 6. ročník Mezinárodního filmového festivalu road movie (International Road Movie Festival), jediný evropský festival tohoto žánru. Více k němu a zbývající program najdete na webu irmf.cz.

Na Kozlu je podzimní jarmark
Kdy: sobota 21. a neděle 22. října od 10.00 do 17.00
Kde: zámek Kozel
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Dvoudenní podzimní jarmark se koná o víkendu na zámku Kozel u Šťáhlav. K dispozici budou desítky stánků s pestrým výběrem jídla a pití a také širokým sortimentem originálních řemeslných produktů. Na své si tu přijdou i ti nejmenší, pro které budou připraveny tvořivé dílny, dobový řetízkový kolotoč anebo lukostřelba. Návštěvu jarmarku bude možné spojit také s komentovanou prohlídkou zámku, ta však bude klasicky zpoplatněna dle ceníku.

Muzeum se zapojí do Mezinárodního dne archeologie
Kdy: sobota 21. října od 10.00
Kde: ZPČ muzeum v Plzni
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Do Mezinárodního dne archeologie, který se slaví v sobotu, se zapojí také Západočeské muzeum v Plzni. Od 10 do 18 hodin budou připravené aktivity určené zejména dětským návštěvníkům. Tématem letošní akce bude strava a nápoje od pradávných dob po novověk, při které bude možné objevit, co bylo součástí jídelníčků našich předků, jaké plodiny pěstovali a jaké rostliny sbírali z divočiny. Chybět nebudou ani originální archeologické nálezy.

V Touškově bude Slam poetry
Kdy: sobota 21. října od 19.00
Kde: KC Město Touškov
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Slam poetry je žánr performativní poezie na pomezí poezie, divadla a krasobruslení. Někdy také recitační soutěž nebo rýmovaný stand-up. Ať to se to nazve jakkoliv, bude to špatně, musí se to prostě. V Městě Touškově vystoupí Dr. Filipitch (mistr ČR ve slam poetry), Tukan (vicemistr ČR ve slam poetry), Lef L´Leviatan (finalista MČR ve slam poetry), Jetam (vítěz Slam poetry Kindergarden), Aljaška (slamující skautka) a Holka postavená na hlavu (slamující lékařka). 

V Kramolíně zahraje Kamenická šestka
Kdy: neděle 22. října od 14.00
Kde: Kramolín u Nepomuka
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Pro příznivce dechovky bude určeno nedělní odpoledne v Hospodě U Kubátů v Kramolíně u Nepomuka. Od 14 hodin tam zahraje Kamenická šestka.

DOMAŽLICKO

CODA zahraje v KD Mrákov
Kdy: sobota 21. října od 20.30
Kde: KD Mrákov
Za kolik: 350 korun na místě
Proč přijít: Exkluzivní čtyřhodinové vystoupení karlovarské hardrockové legendy, kapely CODA, v Mekce chodského bigbítu, KD Mrákov, je na programu v sobotu. Pokud si ho nechcete nechat ujít, začíná ve 20.30. Vstupenky na místě vás vyjdou na 350 korun.

Výstava ovoce, zeleniny a květin
Kdy: od pátku 20. října 9.00 do pondělí 23. října 16.00
Kde: stodola ZO ČZS Kdyně
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Kdyňští zahrádkáři zvou na výstavu ovoce, zeleniny a květin. Pokud patříte mezi zahrádkářské nadšence, rozhodně si ji nenechte ujít.

KLATOVSKO

Mečem proti osudu II
Kdy: sobota 21. října od 13.00
Kde: hrad Rabí
Za kolik: 180 korun
Proč přijít: SHŠ Rytíři Žichovice zve na charitativní akci, která se koná v sobotu na hradě Rabí. Připravený program je bohatý, namátkou se můžete těšit na tance, divadlo, živou hudbu, sokolníka, maňáskové divadlo, lukostřelbu, šerm či ohňovou show. Akce se koná za každého počasí, v případě deště se přesune do vnitřních prostor hradu. Přijďte podpořit dobrou věc, celý výtěžek akce bude věnován na charitu.

Svatební odpoledne v refektáři
Kdy: sobota 21. října od 13.00
Kde: refektář jezuitské koleje, Klatovy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Třetí Svatební odpoledne proběhne jako tradičně v překrásných prostorách refektáře v Klatovech. Najdete zde inspiraci pro svůj svatební den. Těšit se můžete na přehlídku svatebních či společenských šatů, kulturní vystoupení nebo tombolu. Nakoupit budete moci nejen u jednotlivých vystavovatelů, ale také ve svatebním bazárku. Všichni, kdo chystáte svatbu nebo se chcete seznámit s dodavateli v této oblasti podnikajícími, jste srdečně zváni.

Farmářské trhy
Kdy: sobota 21. října od 8.00
Kde: náměstí Svobody, Sušice
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Na tradiční trhy s farmářskými produkty se můžete vydat v sobotu mezi 8. a 12. hodinou na sušické náměstí Svobody.

ROKYCANSKO

V Mlečicích budou závodit ‚dachly‘
Kdy: sobota 21. října
Kde: Mlečice
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Šestý ročník Dachl Cupu, terénních závodů strojů Jawa Pionýr, se uskuteční v sobotu 21. října v Mlečicích. Zápis jezdců začíná ve 12 hodin, volné jízdy ve 12.30 a ostrý start je plánovaný ve 14.00. Kategorie jsou dvě: Stodolák a Speciál, přičemž o organizaci akce se starají hasiči a vedení obce.

V Rokycanech začíná nová výstava
Kdy: do 24. března 2024
Kde: Muzeum Dr. B. Horáka, Rokycany
Za kolik: 20 korun
Proč přijít: Bible kralická – jedinečnost Bible kralické v českých dějinách je název výstavy, která začne v pátek 20. října v hlavní budově rokycanského Muzea Dr. B. Horáka (za kostelem). Potrvá až do 24. března 2024 a spolupořádá ji Českobratrská církev evangelická. Bible kralická je první český překlad bible z původních jazyků, nikoli zprostředkovaně z latinských textů. Tvoří důležitou součást nejen křesťanství, ale i historie zemí Koruny české. Výstava prezentuje výtisky bible z různých období, k vidění je i historicky nejcennější exemplář – poslední část bible ze šestidílného výtisku z roku 1593.

TACHOVSKO

Hasičská zábava
Kdy: sobota 21. října od 20.00
Kde: KD Damnov
Za kolik: 250 korun
Proč přijít: Na zábavou zvou v sobotu dobrovolní hasiči z Damnova. Koná se ve zdejším kulturním domě. K tanci a poslechu zahrají všem Maťáci. A jak to na správné zábavě bývá, chybět nebude ani bohatá tombola.

Příběh jednoho hradu
Kdy: pátek 20. října od 19.00
Kde: sál městského kina Bor
Za kolik: 250 korun v předprodeji, na místě 300 korun
Proč přijít: Divadelní komedie, která potěší oko i duši diváka, jenž představení zhlédne, třeba jen koutkem oka. Děj se odehrává na jednom hradě. Vrtochy pána hradu přivádí jeho samého do komických situací při touze po výměně ženy, kterou si přivedl v nedávné době na sídlo. Vynikající herecké výkony umocní kolektiv herců a mistrovské režijní zpracování.V režii Ivana Vyskočila hrají Ernesto Čekan, Veronika Arichteva, nebo Kateřina Peřinová, Antonín Duchoslav a Anna Kulovaná.

Od klasiky do pohádky s loutnou a houslemi
Kdy:
neděle 22. října od 15.00
Kde: kostel sv. Mikuláše, Prostiboř
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Kostel sv. Mikuláše v Prostiboři rozezní struny houslí a loutny. Můžete se těšit na představení z období evropského baroka a písní z českých pohádek a pořadů. Na loutnu zahraje Jindřich Macek, na housle Lea Macková, která současně zazpívá.