Český dopravce RegioJet přeruší na měsíc spojení s Maďarskem; opatření se týká vlaků i autobusů. Důvodem je rozhodnutí maďarské vlády uzavřít hranice kvůli koronavirové nákaze. Až na výjimky nebudou moci od 1. září do Maďarska cestovat cizinci, samotní Maďaři budou muset po návratu do vlasti do karantény.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto
Občané V4 budou moci i nadále do Maďarska. Podmínkou je negativní test

Poslední žlutý vlak vyrazí z Maďarska v úterý, na cestu zpět do Prahy se vydá z Budapešti v 7:45 (RJ 1032). „Všechny ostatní spoje budou pak provozovány podle platného jízdního řádu pouze v úseku Praha – Brno – Vídeň a zpět, a to čtyřikrát denně v každém směru. Spojení mezi Prahou a Vídní nebude nijak omezeno,“ doplnil mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Vedle vlaků RegioJet od 1. září do 30. září dočasně přeruší také provoz autobusových spojů na lince Praha – Bratislava – Budapešť a zpět, stejně jako na autobusové lince Vídeň – Budapešť a zpět. Na spoje jedoucí od 1. října, kdy by měla skončit platnost nařízení maďarské vlády, jsou jízdenky nadále v předprodeji.

Roušky v době koronaviru - Ilustrační foto
Roušky jsou zpět: Kde je nosit a jak se o ně správně starat

„RegioJet obnoví vlakové a autobusové spoje do a z Budapešti ihned, jakmile bude vládní nařízení zrušeno. Cestujícím se omlouváme za komplikace – nutnost přerušit spojení nás velmi mrzí,“ dodal Ondrůj.

České dráhy s omezením

České dráhy na svých stránkách uvedly, že vlaky do Maďarska dál jezdit budou. „Vlaky je možné využívat pro vycestování z Maďarska a pro návrat občanů Maďarska zpět domů. Pokud máte zakoupené jízdenky pro cestu do Maďarska na uvedené období, můžete je vrátit u pokladní přepážky ČD a bude vám vrácena celá cena jízdenky. Pokud máte jízdenku zakoupenou v e-shopu ČD nebo v aplikaci Můj vlak, tak ji můžete vrátit opět v e-shopu nebo Mém vlaku a dostanete na účet zpět celou cenu jízdenky,“ uvedly České dráhy na svých stránkách.

Premiér Andrej Babiš poskytl 16. června 2020 rozhovor Deníku
Češi s rezervovaným pobytem do Maďarska mohou, řekl Babiš. ČD spoje neruší

Podle mluvčí Vandy Rajnochové může dojít k omezení některých služeb ve vlacích, jedná se především o provoz restauračních a „spacích“ vozů. 

„Aktuálně tak nebude zařazen restaurační vůz maďarských železnic do vlaku Hungaria. České dráhy připravují pro tento vlak jako náhradu nabídku občerstvení ČD Minibar v úseku Brno – Praha – Brno. Další omezení se budou týkat provozu lůžkových a lehátkových vozů v trase Praha – Budapest a Budapest – Warszawa, které od 1. září také nepojedou,“ dodala.