Chvátal měl podle obžaloby v osudný den povalit manželku do vany a podržet jí hlavu pod vodou. To se také podle jeho výpovědi stalo, akorát si muž nevzpomíná, že by manželce hlavu pod vodou držel. Bezprostředně poté zavolal obviněný své matce – lékařce, která přispěchala a ženu a začala oživovat. I přesto sedmatřicetiletá Monika po pěti dnech zemřela v nemocnici.

„Už to nebyla moje Monika, žena, kterou jsem miloval. Říkala, že nás všechny podřeže, že nemá smysl obětovat se dál pro naše tři děti,“ vzpomínal Chvátal na okamžiky, které předcházely činu. Obžalovaný poté během výměny slov do své manželky strčil. Ta se prý uhodila do hlavy a oba spolu spadli do napuštěné vany. Žena měla v tu chvíli hlavu pod vodou, ale podle Chvátalovy výpovědi nekladla odpor, cítil prý pouze škubání v nohou.

Chvátal dodnes nedokáže popsat, jak se událost přesně odehrála, protože byl dle svých slov v hluboké depresi a mimo realitu. Do té se zpět dostal, když manželce, která měla hlavu pod vodou, prý doslova vylétly brýle nad hladinu. V té chvíli si začal muž plně uvědomovat, co se vlastně děje, stoupl si, ženu nadzvedl a vyndal špunt z vany. „Zavolal jsem mamince. Než přišla, snažil jsem se ženu oživit. Dával jsem jí umělé dýchání. Chtěl jsem ji z vany vytáhnout, ale vůbec to nešlo, neměl jsem sílu,“ sdělil obžalovaný, který nakonec manželku vytáhl společně s matkou, jež jí dala první pomoc.

Celé této události prý předcházela hluboká manželská krize, která začala loni v únoru. „Při patnáctém výročí naší svatby mi Monika řekla, že si přeje žít odděleně. Vůbec jsem nevěděl proč,“ řekl zdrcený Chvátal, který se posléze dozvěděl, že žena má milence. „Nemohl jsem to pochopit. Oba jsme vždy byli pro rodinu,“ podotkl. „Když jsme čekali první dítě, navštívili nás svědci Jehovovi, Monika se k nim přidala. Nebyl jsem sice pro, ale líbilo se mi, že jsou pro rodinu, takže mi to nevadilo,“ řekl Chvátal s tím, že žena si rovněž přála bydlet v rodinném domku, na který šetřili. Když si však našla milence, peníze (cca milion korun) z účtu vybrala a chtěla je prý použít na bydlení s milencem.

Muž chtěl celou krizi řešit manželskou poradnou, kam prý ale manželka přestala chodit. Začala prý podléhat hysterii a na muže jednou vzala i nůž, což ve výpovědi uvedla i Chvátalova matka.

Sám obviněný se několikrát léčil s depresemi a pravidelně dochází k psychiatrovi.