„Před nařízením ústavní výchovy dětí je potřeba hledat jiné řešení. Soud uznal, že chlapcova babička ze strany otce je schopna jeho výchovu zajistit. V případě, že by se ukázalo, že péči nezvládne, mohla by být ústavní výchova opět nařízena,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu Zdeněk Jeřábek. Podle něj nejsou rozvádějící se rodiče nyní schopni o syna pečovat.

Tomášova matka žije v azylovém domě v severních Čechách, kam musela podle svých slov utéci před násilnickým manželem. Otec je v invalidním důchodu a její tvrzení popírá. Naopak říká, že manželka a její rodiče proti němu navádějí i dvě starší dcery. Od soudu v pátek odcházel s uspokojením. „Rozhodl tak, jak jsme si přáli,“ řekl. Naopak chlapcova matka má obavy, že u babičky Pálkové bude syn pod vlivem svého otce.

Soud v pátek rozhodoval také o chlapcových nezletilých sestrách. Ponechal je v péči prarodičů ze strany matky.

U nich dívky žijí už delší dobu. „V péči prarodičů o tato dvě děvčata nebyly shledány naprosto žádné závady,“ podotkl Jeřábek.

Boj o vnuka , který trpí autismem, mentální retardací, epilepsií a vadou sluchu, zmítá rodinou již řadu měsíců. Zabýval se jím nejprve Okresní soud Plzeň–město, který vydal předběžné opatření, kterým byl chlapec do domova umístěn. Následně ho svěřil do péče babičce Zdeňce Pálkové. Proti rozsudku se však tehdy odvolala chlapcova matka.