Lidé se dožívají vyššího věku ve zdraví

ANO: Podle statistického úřadu je v současné době průměrná doba dožití u mužů 77 let a u žen 83 let. Do konce století by se měla prodloužit asi o deset let. Medicína se rozvíjí čím dál rychleji a dokáže lidem zajistit plnohodnotný život dlouho po sedmdesátce. Tento trend bude nepochybně pokračovat a je velmi pravděpodobné, že brzy se do jisté míry podaří stárnutí zpomalit.
NE: Člověk není od toho, aby dřel jako kůň do poslední chvíle. Většina lidí, zejména těch, kteří dělají fyzicky či psychicky náročné profese, je v pětašedesáti letech unavena. Za to, co odvedli, si zaslouží důstojný čas na odpočinek, aby se mohli věnovat svým zálibám, dětem a vnukům. Počítat dobu odchodu podle průměrné doby dožití je nejen nespravedlivé, ale i cynické.

Nahrává se anketa ...

Schodek důchodového fondu je nepřijatelný

ANO: Deficit penzijního fondu byl loni 73 miliard korun a v letošním roce překročil v prvních měsících 20 miliard. Podle vlády fond v budoucnu doslova zkrachuje, pokud se nesníží valorizace důchodů a nezvýší věk odchodu na odpočinek. V budoucnu pak nebude na vyplácení penzí příštím generacím.
NE: Schodek je důsledkem krize a propadu hospodářství v posledních letech. Pokud ekonomika poroste, bude dost i na důstojné důchody. Ministr Stanjura je posedlý škrtáním a vláda je v jeho vleku. V nejbližší budoucnosti budou starší lidé tvořit čím dál významnější část voličů a politici jim tak jako tak budou muset zajistit slušné živobytí.

Nahrává se anketa ...

Lidé chtějí být i ve starším věku aktivní

ANO: Je možná přehnané poukazovat na to, jak byli v požehnaném věku aktivní Nicholas Winton či Winston Churchill. Či na stáří amerických prezidentských kandidátů. To jsou výjimky. Trend, že starší lidé chtějí být aktivní a nechtějí být považováni za stařenky a stařečky je nesporný. Aby si člověk uchoval sebevědomí a radost i v pozdním věku, měl by pracovat.
NE: Stáří se skutečně posouvá, na počátku minulého století byl padesátiletý muž považován za kmeta. Bohatí lidé mohou po pětašedesátce cestovat nebo se věnovat zábavě. I těm, kdo nezbohatli, ale celý život pracovali, by měla státní penze zajistit, byť v o něco skromnějším měřítku, podobné možnosti. Jen se podívejme na spokojené britské či německé penzisty, kteří si kupují domy na španělském pobřeží.

Nahrává se anketa ...

Mysleme na budoucí generace

ANO: Kdyby se současní důchodci neuskromnili, budou mladí lidé bez penze nebo ji budou mít nízkou. I v naší anketě mladíci se smíchem říkají, že budou „makat do devadesáti.“ Předchozí Babišova vláda plýtvala bezohledně na valorizacích, aby si naklonila voliče. Zodpovědné je šetřit.
NE: Nikdo neví, co se stane za deset let, natož pak za třicet. Šetřit na mladé je nesmysl. Co může stát udělat, je připravit pro ně spolehlivou ekonomiku a úřední služby. Okrádat, či řekněme korektněji, omezovat seniory v blízké budoucnosti je střílení naslepo. A stále platí že Česko je jednou z nejméně zadlužených zemí Unie a může si půjčit.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.