Ohlasy čtenářů naznačují, že jednoznačným vítězem se stejně jako v roce 2021 stal seriál příběhů slavných osobností a domů, v nichž prožily část svého života. Seznámili se s osudy hvězd prvorepublikových filmů – králem komiků Vlastou Burianem, Lídou Baarovou, Hugo Haasem nebo Adinou Mandlovou, nechyběl ale ani podnikatel Tomáš Baťa nebo skladatel Antonín Dvořák.

Zdroj: Ivana Zábranská

Příběhy, které inspirují

Inspiraci našim čtenářům nabídli lidé, kteří si zvolili netradiční bydlení. Na návštěvu jsme se vydali do domu postaveného ze slámy a hlíny. Mimořádnému zájmu se těšily i „tiny houses“, minimalistické stavby využívané stále častěji jako startovní bydlení pro mladé lidi. Jan Němec se svou ženou v takovém domečku bydlí a také je staví. Lukáš Otevřel zaujal dokonale soběstačným a designově vytříbeným tiny house.

Architektura domu naznačuje posun od stylu art deco k ranému funkcionalismu, což bylo inspirací i pro návrh podoby interiéru.
Obří byt v Praze je jako adventní kalendář. Překvapení čeká za každými dvířky

Rozhovory s oběma pány, ale také třeba se skvělou zahradní architektkou Martinou Forejtovou, jejíž pražská zahrada například loni bodovala v Grand Prix Architektů, nebo Martinem Krčem, který začal jako jeden z prvních stavět v Česku pasivní domy, jste si mohli přečíst v magazínu Bydlení právě během roku 2022

Říjnové vydání.Říjnové vydání.Zdroj: Ivana Zábranská.

„Představili jsme vám i domy a byty, které prošly nápaditými renovacemi. Spojením tradice a nového je třeba víkendové stavení ve vinařské uličce brněnského ateliéru SENAA, který server Amazing Places posléze vyhlásil za nejlepší chalupu roku,“ uvedla vedoucí vydání čtvrtečních magazínových příloh Deníku Ivana Zábranská.

K domu náleží přírodní jezírko, ve kterém se lze i koupat
Dům snů? Kousek za Prahou vyrostlo působivé stavení podle učení Feng-šuej

V rubrice Příběhy věcí jsme připomínali legendární české značky a výrobky, které nás provázely či provázejí po generace – nafukovací hračky skvělé Libuše Niklové, broušené sklo značky Moser nebo ikonické židle z masivního ohýbaného dřeva značky TON.

A v podobném „objevovatelském“ duchu bude Deník Bydlení pokračovat i v roce 2023.