V nabídce osobních vozů značky Renault se v posledních letech udály velké změny. Skončily například modely Talisman, Koleos nebo Kadjar a naopak se začaly nabízet Arkana či Austral. Model Scénic se v nové generaci stává čistým elektromobilem, opět se změnila role vozu Espace.

Letos bude obměna prodávaných typů pokračovat. Již je možné objednávat novinku Rafale, která je fakticky novou vlajkovou lodí značky s diamantem ve znaku. České ceny startují těsně pod milionovou hranicí, přičemž v nabídce je jedna jediná motorizace tvořená hybridním soustrojím s celkovým výkonem 200 koňských sil.

Na letošní novinky se podívejte do fotogalerie

Výbava základní verze je opravdu bohatá. Obsahuje třeba i vyhřívané čelní sklo, dvouzónovou klimatizaci, adaptivní kameru, dvanáctipalcový displej multimediálního systému, dvacetipalcová kola a řadu dalších věcí.

Jízda v Espace je velmi komfortní
Rodinný koráb dostal tvary SUV: Renault Espace přesto jezdí nesmírně pohodlně

Za stotisícový příplatek lze kromě dalších vymožeností získat také systém pro natáčení rovněž zadních kol.

Renault bude v Ženevě

Renault se jako jedna z mála klasických evropských značek zúčastní jarního ženevského autosalonu. Podle mých informací se tam odhalí produkční verze malého elektromobilu, který dostane klasické jméno Renault 5. Ten se, podle mluvčí českého zastoupení Jitky Skaličkové, dostane na náš trh v samém závěru roku 2024.

Zatím zajímavějším vozem pro typické české motoristy ale bude druhá ženevská novinka. Tou je model Symbioz. Zatím tiskové oddělení francouzské značky zveřejnilo pouze boční siluetu vozu, která potvrzuje, že se bude jednat o jakési zvýšené kombi.

Arkana může posloužit jako jediné auto do rodiny
Její přitažlivost narůstá ve městě: Test Renaultu Arkana po modernizaci

"Vlastně jde o nepřímou náhradu končícího Méganu Grandtour," uvedl náš zdroj, podle kterého si vedení značky přálo nadále mít v modelové paletě vůz s karosérií kombi. Prostoru pro zavazadla v něm má být opravdu dostatek.

I tento vůz dostane pod kapotu full hybrid. Pravděpodobně ale bude poskytovat menší souhrnný výkon než výše zmiňovaný vůz Rafale.

Důležitým je rok 2024 rovněž pro značku Dacia. Ta si připravila novou generaci rodinného SUV Duster a na konec roku většího sourozence tohoto modelu.