I když zmírnění parametrů evropské emisní normy Euro 7 bude znamenat prodloužení života malých aut se spalovacími motory, do nových projektů v tomto směru se automobilky už většinou příliš pouštět nebudou.

Jednou z mála výjimek v příštím roce bude Citroën, který vrací do hry klasický městský hatchback s označením C3. Zákazník si už sice bude moci vybrat také plně elektrickou verzi tohoto vozu, ale konzervativněji zaměření motoristé dostanou u dealerů také cé trojku jezdící na benzín.

Na tento i na další odtajněné vozy této kategorie se podívejte do přiložené galerie

Příští rok se také vyplatí zajímat se o značku Cupra. Minimálně třeba kvůli modernizovaným Leonům ve verzích hachback i kombi.

Na pomezí hatchbacku a SUV se nachází nový typ Fiatu. Jak už se v poslední době stalo zvykem u mnoha značek, nejprve se světu ukazuje elektrická verze. Ovšem i tento vůz koncernu Stellantis se bude časem nabízet s hybridním benzinovým agregátem.

Zlevněná auta lze nyní koupit téměř u všech značek
Automobilky již začaly s vánočními slevami. Teď lze ušetřit i několik set tisíc

Opravdu velký zájem bude nepochybně v Česku v příštím roce o modernizované tři karosářské verze Hyundai i30. Zejména hatchback se i pak bude řadit mezi nejdostupnější nové vozy v kategorii nižší střední třída.

Těch úplně nejmenších nabízených aut je u na trhu opravdu málo. Dva z nich nabízí korejské automobilky. A ten od Kie s názvem Picanto se během modernizace vizuálně docela hodně proměnil.

Mazda i pak zůstane Toyotou

Mazda nabídne facelift své hybridní Mazdy 2. Technika Toyoty Yaris sice v jejích útrobách i poté zůstane, ale design už bude přece jen o trošku svébytnější.

Elektromobily sice obecně nepatří mezi nejdostupnější vozy. Ovšem Renault 5 by měl být prvním vozem bez výfuku, který nebude stát úplně horentní peníze.

Subaru začne hned počátkem roku dovážet do Česka také novou Imprezu. To je klasický rodinný hatchback, ovšem jeho cenovka vzhledem k použité specifické technice a pohonu všech kol ho řadí spíše k prémiovějším autům.

Kamiq, stejně jako Scala, prošel modernizací
Výbavy přejmenovány, ale ceny u modernizovaných Kamiqů a Scal Škoda neměnila

Novou generaci malého městského hatchbacku Swift začne nabízet japonská značka Suzuki. Žádnou revoluci nečekejte, ale to je vlastně dobře, protože Swift dobře jezdí, nestojí moc a v nabídce je například i verze s pohonem všech kol.

Škoda začne konečně oficiálně prodávat novou verzi modelu Scala. Je to hatchback se solidně velkým prostorem a dobrou zprávou je, že po faceliftu nezdražil.

Model Yaris je pojmem. Navíc se tento model japonské značky vyrábí rovněž ve středočeském Kolíně. Příští rok projde modernizací, o níž se zatím mnoho neví.

A na závěr jeden počin největší evropské automobilky Volkswagen. Ta si toho připravila hodně v oblasti elektromobilů i SUV, ale v kategorii klasických a relativně dostupných rodinných aut je zatím znám jen jediný její počin. A tím je modernizace osmé generace Golfu.