Jisté je, že ten, který v příštím roce zatouží po novém SUV, si určitě bude mít z čeho vybrat. Na trh se totiž dostanou jak nové malé vozy zapadající do této kategorie, tak i velká a superluxusní.

Jejich kola budou z velké části roztáčet stále spalovací motory, ale řada automobilek připravila možnost volby klasického nebo plně elektrického pohonu u toho kterého typu, najdou se samozřejmě i výhradně bezemisní typy.

Na SUV, která již nejsou pod plachtami nebo maskovacími fóliemi, se můžete podívat do naší fotogalerie.

Některé z novinek roku 2024 se určitě dostanou na čelní příčky žebříčky nejprodávanějších SUV. První z nich je nová generace Dacie Duster. První dojmy ze svezení s ní přineseme v Deníku již během března a zákazníci se prvních objednaných kusů dočkají ještě před začátkem letních školních prázdnin. Nový Duster sice přijde o diesel, ale nadále bude možné volit i pohon všech kol a třeba také pohon na LPG.

Zřejmě o něco později bude k mání nová Škoda Kodiq. Toto největší SUV z nabídky mladoboleslavské automobilky mezigeneračně narostlo a třeba kufr už dosáhl skvělé hodnoty objemu 900 litrů. Poprvé bude také ve verzi plug-in hybrid. Naopak další škodovácká novinka z kategorie SUV, což je modernizovaný Kamiq, zůstane u tradičních motorizací. Ostatně, ani vzhled se nijak zásadně nemění. A poslední novinkou této značky, se kterou se ale pravděpodobně budeme moci projet až v roce 2025, se stane plně elektrické střední rodinné SUV Elroq.

Tento koncept Peugeotu se určitě příští rok do prodeje nedostane. Ilustrační snímek
Tolik novinek už dlouho nebylo: Co chystají jednotlivé automobilky pro rok 2024?

Nové auto představí opět letos Alfa Romeo. Půjde o malý městský crossover, u něhož bude na výběr elektrická i spalovací verze. Vzhled se zatím tají, jméno Milano již známo je.

Vyberte si elektrickou nebo spalovací verzi.....

U Audi se můžeme těšit na novou generaci veleúspěšného modelu Q5, faceliftem projde také Q7. A svět elektrických SUV rozšíří značka se čtyřmi propojenými kruhy o Q6 e-tron. Bavorský konkurent této značky BMW zatím zveřejnil pouze to, že v březnu přijde na trh nové X2 a iX2. Do portfolia BMW náleží také Mini a to bude mít nový Countryman. Opět jak s motorem s vnitřním spalováním, tak i elektrický.

Španělská Cupra chce v červnu uvést na trh modernizovaný Formentor, jehož původní design stále chytá za srdce, na září je pak plánován zcela nový model Tavascan a poslední novinkou se v listopadu stane větší Terramar.

Ford bude mít také velmi plodný rok. V dubnu bude v nabídce modernizovaná Kuga, do prázdnin dorazí ještě modernizovaná Puma. A po nich pak bude ke koupi nový elektrický Explorer.

Hyundai oznámil facelift pro Tucson, který bude k dostání v květnu. Zbrusu nové a řádně hranaté SUV Santa Fe přijde do Česka v červnu, stejně jako modernizovaný malý vůz Bayon.

Kia v prvním čtvrtletí provede facelift u velkého typu Sorento, ve třetím čtvrtletí zase bude v autosalonech modernizovaná elektrická EV6, včetně varianty GT.

Je s podivem, ale na trhu je cenově příznivé velké SUV s ještě větším kufrem než má Kodiaq
Nový Kodiaq, nebo jiné podobné SUV? Přehled vážných konkurentů

Hodně novinek připravil rovněž Mercedes-Benz. Zatím uveřejnil data uvedení na trh třeba pro modernizovanou třídu G (červen) nebo Mercedes-Maybach EQS SUV (jaro).

Zajímavé věci se udějí u Mitsubishi. Kromě faceliftu ASX, ke kterému dojde na začátku podzimu, se budeme těšit hlavně na nový Outlander, který se vrátí po odmlce.

MG bude mít půl roku po faceliftu i novou generaci

Britsko-čínská značka MG si připravila řadu modernizací. Týkají se SUV HS a EHS. Zajímavé je, že HS bude mít v lednu facelift a již v červenci by se měla dostavit nová generace.

Opel chce zaujmout novými generacemi menšího Crosslandu a většího Grandlandu. Obě lze očekávat v září nebo v říjnu. Oba tyto vozy budou mít ve svých útrobách techniku velmi podobnou novému Peugeotu 3008. Te se stane hlavní novinkou francouzské značky se lví hlavou v logu pro jaro roku 2024.

Další francouzská značka Renault pro první polovinu roku připravila zbrusu nový model Rafale a elektrický Scénic. V druhé půlce roku 2024 pak přijde mimo jiné řada na modernizaci Capturu.

Nové Santa Fe dorazí do České republiky příští jaro
Nové Hyundai Santa Fe mění dnešní pořádky, Ve výbavě má i dezinfekční přihrádku

Subaru zahájí rok dvěma novinkami. Tou z kategorie SUV je nový Crosstrek, což je faktický nástupce modelu XV. I Crosstrek bude mít pohon všech kol a dostatečné terénní schopnosti. V říjnu pak má dorazit zbrusu nový Forester.

Toyota bude mít horké léto. Na přelomu června a července se totiž dočkáme vozu Yaris Cross po modernizaci, který bude sdílet techniku s nejmenším Lexusem LBX (příchod na trh v dubnu) a o měsí později nové generace offroadu Land Cruiser.

Volkswagen začne rok březnovým uvedením modernizovaného T-Crossu. Duben pak už bude ve znamení nového Tiguanu. A také tato automobilka se zařadí mezi ty, které v roce 2024 začnou prodávat auto s úplně novým jménem. Bude se jednat o Tayron. Fakticky má toto SUV nahradit dříve nabízený sedmimístný Tiguan Allspace.

A ještě můžeme zmínit Volvo. U něj je hlavní novinkou nová generace vozu, který se dříve označoval XC90,. Ale protože už bude jen s elektromotory, tak je jeho nové jméno EX90.