Elektromobil s cenou slabě přes půl milionu pořád není optikou většiny lidí levný, i tato částka ale stačí k tomu, aby byl Spring nejlevnějším vozem svého druhu na trhu. Tuto výsadu si drží již od roku 2021, kdy se objevil na našem a dalších trzích v Evropě, zároveň si ale nese jedno velké stigma. Technickým základem Dacie Spring je totiž vůz Renault Kwid, vyráběný v Číně a určený primárně pro Indii a trhy v Jižní Americe. A i když se budete sebevíc snažit přehlédnout nedostatky pro cenu, extrémně levný základ je v autě prostě vidět.

Řešení by měl do značné míry přinést rozsáhlý facelift, který Dacia právě představila. Spring byl modernizován zvenku i uvnitř, takže vypadá mnohem lépe. Příď vozu odhodila starou masku a přešla na design, který si veze i nedávno představená nová generace SUV Duster. Změnilo se také oplastování dveří a blatníků, a v náraznících najdeme nové texturované povrchy. K mání jsou zároveň dvě nové barvy – safari béžová a cihlově červená.

Podívejte se na novou Dacii Spring i na videu:

Zdroj: Youtube

Uvnitř vůz dostal kompletně přepracovanou palubní desku s dvojicí displejů – sedmipalcovým před řidičem a desetipalcovým dotykovým uprostřed. Nový je také volič jízdních režimů, před ním umístěný držák mobilního telefonu nebo jiný panel ovládání klimatizace. Nově je ve standardu také poměrně rozsáhlá, legislativou vyžadovaná sada jízdních asistentů. Co se týče praktičnosti, přestože se rozměry auta nezměnily a délka zůstává 3,7 metru, základní prostor v kufru se zvětšil o 6 % na 308 litrů – po sklopení zadních opěradel nacpete do Springu dokonce 1 004 litry. Dalších 35 litrů se nachází v přihrádce pod přední kapotou.

Spring rozhodně není rychlým autem, neboť i výkonnější provedení elektromotoru na přední nápravě má střídmých 65 koní, což znamená zrychlení z nuly na sto pod čtrnáct sekund. Po faceliftu se navíc vrací i levnější varianta, jejíž elektromotor má výkon dokonce jen 45 koní. Ta už zrychluje na stokilometrovou rychlost nekonečných 20 sekund.

První pohled na modely Scout Motors
Nová značka Volkswagenu je na spadnutí. Co chystá Scout?

Ať už sáhnete po slabším nebo silnějším provedení, vždy vás může těšit hmotnost pod jednu tunu, která je mezi elektromobily výjimkou. Baterie má v obou případech 26,8 kWh kapacity, což znamená tabulkový dojezd až 220 kilometrů na nabití. Samozřejmě to není mnoho, ale Dacia dodává, že z dat posbíraných z infotainmentů starších Springů vychází, že průměrná jedna cesta měří 37 kilometrů s průměrnou rychlostí kolem 37 kilometrů za hodinu. Ve třech čtvrtinách případů pak uživatelé nabíjí auta doma. Spring je zkrátka auto do města, a tak se i prezentuje. Velmi zajímavou novinkou je možnost obousměrného nabíjení, tedy možnost odebírat z baterie Springu 230 V na napájení libovolného zařízení.

Cena zatím nebyla určena, s návratem slabší motorizace se však otevírá možnost, že by mohl vůz zlevnit a dostat se do těsné blízkosti půlmilionové hranice, případně i pod ni. Dacia začíná přijímat objednávky na modernizovaný Spring na jaře, první auta se pak dostanou k zákazníkům v létě.