VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KLÁRA MRÁZOVÁ

Klára Mrázová / Plzeňský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Od designu nábytku si odskočil ke šperkařství

Plzeň - Huy Pham vyrazil na letní uměleckou školu, která se odehrává v Plzni.

Stavba domova pro seniory u Nepomuku opět pokračuje

Nepomuk - Kolaudace objektu je plánována na říjen. Otevřít by se mělo do Vánoc.

Revizorům pomáhali strážníci

Plzeň - Od května do června doprovázeli revizory Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) strážníci.

Firmám chybí zaměstnanci, v Plzni je 9200 volných míst

Plzeňsko - Počet volných míst v Plzni stále stoupá. Růst je znatelný od začátku roku, na konci června už šlo o 9248 pozic. Meziročně se stav více než zdvojnásobil.  

Česká vychytávka: studenti vymysleli systém, který rozpozná až 1300 druhů hub

Plzeň - Lukáš Picek si rád vyrazí do lesa na houby. Když vymýšlel coby student plzeňské kybernetiky svou diplomovou práci, téma se doslova nabízelo.

V Plzni startují dvě letní školy

Plzeň - Na plzeňské univerzitě v pondělí začíná Mezinárodní letní jazyková škola.

Žáky ve školách nahradili řemeslníci

Plzeňsko - Většina rekonstrukcí by se měla stihnout během prázdnin.

Prohlédněte si dvě výstavy v Plzni

Plzeň - Ve foyer pobočky ČSOB na Americké začala výstava architekta Miloslava Hrubce.

Kde a jak si užít supervíkend?

Plzeňský kraj - Výhled na následující extradlouhý víkend slibuje slunečné počasí. Během čtyř dní volna můžete vyrazit k vodě, většina rybníků nebo přírodních koupališť hlásí dobré podmínky, nebo navštívit některou z uvedených akcí.

Z formule nesmí nic upadnout, jinak v závodě končíme, říká konstruktér

Plzeň – Když se ve formuli prohání 120kilometrovou rychlostí a pak si sedne do svého vozu, musí se hlídat, aby nejezdil příliš ostře.

Ošetřovatelky a sestry stále chybí, zachrání situaci posily z Ukrajiny?

Plzeň - V krajských nemocnicích pracuje v současnosti 34 sester z Ukrajiny. Projekt pomáhající zmírnit nedostatek personálu ve zdravotnictví se má rozšířit na sociální služby.

Město získalo další peníze na prevenci kriminality

Plzeň - V problémových lokalitách města budou nadále působit domovníci a asistenti prevence kriminality. Plzeň dostala od ministerstva 1,8 milionu korun. Zbytek peněz, jde o 907 tisíc korun, půjde z jejího rozpočtu.

Řidičům před vjezdem do tunelu zabrání uzávěra

Plzeň - Jestliže se v silničním tunelu stane dopravní nehoda nebo vypukne požár, uzavře se závorou a spustí se signalizace.

Krajské nemocnice koupí nové přístroje za 160 milionů korun

Plzeňský kraj - Pokud lékař Klatovské nemocnice diagnostikuje u pacienta například zápal plic, nasadí mu sice antibiotika, ale několik dní ještě čeká na výsledky potvrzující příčinu nemoci z laboratoře.

OBRAZEM: V Plzni zazněly opera i verše

Plzeň - Uplynulé večery patřily v krajské metropoli divadlu. Na slavnou Pucciniho operu Turandot se v pátek do lochotínského amfiteátru vypravilo více než 6000 diváků.

FOTO: Cestující se loučili s mostem přes Hracholusky

Pňovany – Miloš Opial zná trať z Trpíst do Pňovan téměř nazpaměť. V sobotu se vrátil do doby, kdy tudy denně jezdil jako strojvedoucí. Ocitl se znovu v parní lokomotivě, která v dřevěných vagonech naposledy vozila cestující přes hracholuskou přehradu po starém železničním mostě. Takzvaný Rámusák totiž zanedlouho čeká kompletní rekonstrukce.

Opilý řidič boural nedaleko Číhané, v krvi měl 1,7 promile alkoholu

Plzeňsko - V neděli krátce před devátou hodinou ranní vyjížděly jednotky integrovaného záchranného systému k dopravní nehodě, která se stala nedaleko Číhané na severním Plzeňsku. 

Studentka navrhla pohádkové kostýmy

Plzeň, Rokycany - Sotva zvládla bakalářské státnice, vrhla se Andrea Pavlovičová do další práce. Jako autorka kostýmů pro nedávno uvedenou pohádku Což takhle svatba, princi? trávila většinu svého volna v divadelních dílnách.

Speciální boty ochrání před proudem

Plzeň - Pokud spadne sloup vysokého napětí, energetici musejí postupovat zvlášť opatrně. Před rizikem je v budoucnu mohou ochránit speciální boty, které vyvíjejí vědci z plzeňského výzkumného centra.

Vznášející se obuv přinesla studentům zlato

Plzeň, Milán - Michaela Šimůnková v pondělí zažila své nejkrásnější narozeniny. Ona a její spolužák z plzeňské fakulty designu a umění Adam Frk totiž se svým návrhem originální obuvi vyhráli evropskou soutěž Shake the future of the footwear sector! v Miláně.

Klíště změnilo mladé ženě život

Plzeňský kraj - Loni epidemiologové v kraji evidovali na 60 případů klíšťové encefalitidy, asi polovina skončila na plzeňské infekční klinice. Letos už lékaři toto onemocnění diagnostikovali u čtyř pacientů.

Lidé darovali skoro 70 tisíc korun

Plzeňský kraj - Sbírkové dny charitativní kampaně Voda pomáhá na podporu klientů Diakonie Západ, jež se letos uskutečnila v sedmi okresních městech, vynesly více než 68 tisíc korun. 

Ušila šaty s trikolorou pro první českou vicemiss

Plzeň - Róba, kterou si vybrala Jana Šišková pro svůj finálový večer soutěže krásy Česká Miss, pochází z dílny studentky plzeňské fakulty designu a umění. Kristýna Teršlová ušila šifonové šaty inspirované trikolorou.

Dodnes používám některé tátovy finty, říká dcera fotografa Heckela

Plzeň – Měla to být jeho poslední expedice. Pak už chtěl plzeňský rodák a známý fotograf Vilém Heckel pověsit výpravy do velehor na hřebík. V roce 1970 se vydal do peruánských And s dalšími čtrnácti Čechoslováky.

Expedice do Řecka: sportovci narazili na pohostinné lidi i nebezpečné psy

Plzeň - Když se šestičlenná výprava objevila o víkendu na ruzyňském letišti, budila trochu pozornost. Sportovci totiž podivně našlapovali. Aby ne, vždyť v nohách měli 408 kilometrů, jež uběhli.

V mládí se Jan věnoval atletice. Teď je mu 68 let a běhá, cvičí i hází oštěpem

Plzeň – Každé ráno cvičí, čtyřikrát týdně běhá. I když je Janu Venasovi 68 let, drží se stále ve skvělé kondici. A jelikož pohyb k jeho životu zkrátka patří, vyrazil na středeční seniorské sportovní hry, které se odehrály za plzeňským Obchodním centrem Plaza.

Další naděje pro kostel sv. Bartoloměje, oživí ho dílo sochaře Jakuba Hadravy

Luková, Přílezy - Jakub Hadrava před šesti lety vdechl nový život kostelu sv. Jiří v Lukové na severním Plzeňsku.

Konec obíhání lékařů. Doktoři budou sdílet data o pacientech

Plzeňský kraj - Když pacient odcházel z nemocnice, většinou dostal do ruky propouštěcí zprávu. Dokumentaci měl odevzdat svému obvodnímu lékaři.

Senioři ve středu změří své síly

Plzeň - Soutěžit v tenise, florbale nebo střelbě na cíl budou senioři už ve středu.

Kostel v Mýtě je jejich srdeční záležitostí

Mýto, Plzeň - Pokud zavítáte do kostela Jana Křtitele v Mýtě na Rokycansku, zřejmě tady potkáte Lenku nebo Karla Klírovy. 

Němčina maturanty neláká, zkoušku nezvládla čtvrtina

Plzeňský kraj - Maturovat z němčiny se letos rozhodlo pouze 152 středoškoláků v kraji.

FOTO: Metalfest trhal rekordy. Do Plzně za hudbou přijelo skoro 15 tisíc lidí

Plzeň – Do krajské metropole zavítaly o víkendu tisíce příznivců tvrdé muziky. V lochotínském amfiteátru se uskutečnil 9. ročník Metalfestu, který trhal rekordy.

V kraji léčí stále více cizinců

Plzeňský kraj - V krajských nemocnicích působí 34 zdravotních sester z Ukrajiny.

Studenti dostanou nové laboratoře chemie a biologie

Plzeň - Studenti plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí teď absolvují výuku biologie a chemie v provizorních učebnách.

Kampaň Voda pomáhá míří do ulic. Výtěžek půjde na postižené

Plzeňský kraj - Přispět na dopravu dětí s těžkým kombinovaným postižením nebo letní terapeutický pobyt pro děti z náhradních rodin můžete díky kampani Voda pomáhá.

Filípek dostal speciálně upravené auto

Ostrovce, Plzeň - Velkou radost prožívali v pátek manželé Směšných. Z Plzně totiž odjížděli speciálním vozem, který je upravený pro jejich hendikepovaného syna.

Při úklidu kostela objevila vzácnou sochu Panny Marie

Rabštejn nad Střelou - Když čekaly Rozárku trpící vzácnou nemocí operace, modlila se její matka Klára Vaňáková za jejich zdárný výsledek. Jako vyjádření vděčnosti se pak začala starat o poutní kostel v Rabštějně nad Střelou.

Žákům pomohou robotické stavebnice i tablety

Plzeň - Dvaadvacet milionů korun si mezi sebou rozdělí plzeňské základní školy. Peníze půjdou na tablety, stavebnice nebo exkurze. Dvouletý evropský projekt má u žáků probudit zájem o technické obory.

Z matematiky letos propadlo 156 maturantů

Plzeňský kraj - Didaktický test z matematiky letos v řádném termínu nezvládlo 19,1 procenta studentů Plzeňského kraje. U češtiny jde o 9,4 procenta. V obou případech jsou hodnoty nižší než republiková čísla.

Zájem o nadstandardní pokoje stoupá, lidé si raději připlatí

Plzeňský kraj - Když sedmačtyřicetiletou Emílii čekala gynekologická operace, bylo na klinice plzeňské fakultní nemocnice hodně pacientů, a tak dostala nadstandardní pokoj. Loni musela být hospitalizována kvůli jinému zákroku a už si o vyšší úroveň služeb požádala. Podobných pacientů v posledních letech přibývá.

Tabla: Je dlouholeté tradici konec?

Plzeň - Zatímco dříve se maturitní ročníky předháněly, kde v Plzni budou mít vystavené tablo, teď v centru města nenarazíte ani na jednu desku s fotografiemi středoškoláků. Je dlouholeté tradici úplný konec?

Studentka zachránila učitele, který zkolaboval v autobuse. Minuty resuscitace

Plzeň - Ještě ani nedokončila první ročník plzeňské zdravotnické školy a už si naostro vyzkoušela resuscitaci.

Startují Dny japonské kultury

Plzeň - Pokud jste milovníky japonské kultury, zavítejte o víkendu do lochotínského amfiteátru.

PODÍVEJTE SE: Děti závodily na atletickém stadionu

Plzeň - Na pět set dětí z plzeňských mateřských škol v úterý poměřovalo síly ve sportovních hrách. 

Začaly maturity. V kraji letos zkoušky dospělosti čekají téměř 3600 studentů

Plzeň - Ve středu začaly ústní maturity. V Plzeňském kraji je letos absolvuje 3588 středoškoláků.

Konečně: výuka i obědy na jednom místě. Škola v Újezdu začne stavět

Plzeň - Pendlování mezi školou a jídelnou nebo družinou, které jsou od sebe vzdálené asi kilometr, naštěstí skončí. Újezdští začnou budovat dřevostavbu s jídelnou i zázemím pro odpočinek a hraní.

Unikátní přístroj: vědci stopují bakterie a jejich šíření

Plzeň – Plzeňské výzkumné centrum pořídilo zařízení za 12 milionů korun.

Navrhl zastávku připomínající rám obrazu

Plzeň - Se spolužáky navrhl chytré lavičky, které si můžete vyzkoušet v univerzitním kampusu na Borech. O kousek dál bude mít Radek Muzika další dílo dvě tramvajové zastávky.

Soutěž robotiky ovládli elektrotechnici

Plzeň - Plzeňská Techmania v pondělí hostila první ročník Soutěže robotiky. Na akci vyrazilo 18 týmů ze středních škol a 15 ze základních škol (skupiny ovšem reprezentovaly určitou střední školu, kde žáci navštěvují technický kroužek).

Plzeň a Klatovsko vysychají

Plzeňský kraj - Nadprůměrné teploty a mizivé množství srážek se začíná v Plzeňském kraji výrazněji projevovat. Suchem jsou podle meteorologů nejvíce postiženy krajská metropole a Klatovsko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT