VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HANA PRAŽÁKOVÁ

Hana Pražáková / Plzeňský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Komora pomohla 
rozjet ženám podnikání

Plzeň – Celkem 150 žen uvažujících o podnikání a 45 začínajících podnikatelek využilo služeb asistenčního centra, které díky tříletému projektu financovanému z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky provozovala Regionální hospodářská komora Plzeňského kraje (RHK PK).

Nadšenci našli v kontejneru sochu ze Žižkova

Plzeň – Socha hokejistů před zimním stadionem, ale i přehlížená kaplička naproti obchodnímu centru Plaza či u kontejneru odložená socha, která stávala na pražském Žižkově.

Autobusy uvolní stání před nemocnicí

Plzeň – Pětatřicet parkovacích stání před fakultní nemocnicí na Lochotíně, která jsou od léta 2013 vyhrazená pro autobusy ČSAD, mají opět sloužit pacientům.

Zámek v Rabštejně se vrací do své historie

Rabštejn nad Střelou – Roky nepřístupná památka na severním Plzeňsku se letos otevře svatebním obřadům. Připraven je slavnostní sál, chystá se gotický hrad.

Onkologie a urologie získají lůžka

Plzeň – Fakultní nemocnice v Plzni plánuje navýšit kapacitu lůžek na onkologii a urologii. Na obou těchto klinikách v posledních letech výrazně přibylo hospitalizací, což má za následek delší čekací doby i menší komfort pacientů.

Jan Hřebejk točí v Plzni novou kriminálku

Plzeň - Filmaři v úterý 3. února obsadili bar u motokár v plzeňské Papírně, kde probíhalo natáčení dalšího dílu kriminálního seriálu, který pro Českou televizi připravuje režisér Jan Hřebejk.

Nemocnice otevře moderní denní stacionář pro seniory

Plzeň – Rodinám, které se starají o své stárnoucí příbuzné, by měl odlehčit denní stacionář. Ten už příští týden ve svém borském areálu otevře Fakultní nemocnice v Plzni.

Cestu od depa k pivovaru rozzáří Festival světla

Plzeň – Tmavé zimní dny v Plzni v pátek 20. a v sobotu 21. února rozsvítí Festival světla, který se uskuteční v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Depo se mění ve stánek kultury

Plzeň – Prostory, kde měly ještě před půlrokem zázemí autobusy a trolejbusy, se mají jako náhrada za kulturní fabriku Světovar stát novým srdcem plzeňské kultury.

Nemocnice zkvalitňují služby

Plzeň – Správné vyhodnocení míry bolesti, kterou pacient trpí, zajištění jeho převozu do jiného zařízení či vedení zdravotní dokumentace.

FOTO: Oblečení i diář. Vybavte se s Plzní 2015

Plzeň – Plzeň jakožto nositele titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 si lidé budou moci po celý rok připomínat nejen pořádanými akcemi, ale také speciální řadou oděvů a dalších předmětů, jež při této příležitosti vznikly.

Plzeň ohlídají kontroly evropské komise

Plzeň – Kulturní rok 2015 budou v západočeské metropoli kromě Plzeňanů sledovat také kontroloři najmutí evropskou komisí.

Francouzský cirkus promluví česky

Plzeň – Akrobati, klauni, žongléři, silák. Všechny tyto pro cirkus typické postavy lze potkat v představení Matamore, které v Plzni po devět večerů společně odehrají francouzské soubory Cirque Trottola a Petit Théâtre Baraque.

Plzeňští sokolové lákají na slet Ježkem

Plzeň – „Jestli začnou cvičit, budete mít práci!" varoval v jednom z populárních filmů o básnících doktora Štěpána Šafránka jeho profesor na akci sokolů. Této větě se včera v sokolovně ve Skvrňanech sokolové jen smáli.

Viktorie jde pod zem, udělá u Plzně nejdelší tunel v ČR

Plzeň – Technologii už Metrostav prověřil při ražbě pražského metra. Hotovo má být za 2 roky

Tanečníci Les Slovaks poprvé v Plzni

Plzeň – Úspěšný belgický soubor Les Slovaks včera dorazil do Plzně, aby se zde připravil na svá dvě vystoupení v Novém divadle.

Osvoboditel Patton se dočkal památníku

Plzeň – Po letech dohadování se v Plzni konečně objeví památník věnovaný osvoboditeli Plzně generálu Georgovi Pattonovi.

Vysvětlování postav a symbolů se Petr Forman nevyhnul

Plzeň – „Užít jsem si to opravdu nestihl," říká umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman, který stojí za scénářem zhruba 45minutového programu, jenž v sobotu na náměstí Republiky odstartoval projekt Evropské hlavní město kultury.

Provazochodec: Lano bylo pevné, pod nohama se kývala až věž

Plzeň – Dvanáct tisíc lidí na plzeňském náměstí Republiky v sobotu se zatajeným dechem sledovalo provazochodce Davida Dimitriho, který během slavnostního zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 2015 přešel ve výšce dvaceti metrů od zvonice františkánského kláštera k věži katedrály.

Plzeň chrání kovový anděl

Největším překvapením sobotního zahajovacího programu byla šest a půl metru vysoká a více než tunu vážící železná loutka, která se během téměř hodinového programu proměnila z rytíře v anděla.

Oslavy přišly na 20 milionů, do centra dorazilo 25 tisíc lidí

Plzeň – Ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek hodnotí průběh slavnostního zahájení Evropského hlavního města kultury.

KOMENTÁŘ: Zahájení města kultury by se obešlo i bez tajností

Plzeň - Tajnosti do poslední chvíle. Za jakou cenu? Přečtěte si komentář redaktorky Hanky Pražákové.

AKTUALIZOVÁNO

ZAPOSLOUCHEJTE SE: Emotivní zvuk zvonů otevřel Plzeň Evropě

Plzeň - Plzeň je Evropské hlavní město kultury 2015. Na oslavy do centra města dorazilo na 25 tisíc lidí.

Zajímavosti a postřehy k zahájení města kultury

Plzeň - Přinášíme vám pár zajímavostí, které doprovází přípravy a zahájení města kultury.

Umělce v plzeňských ulicích doplní manévry

Plzeň – Kulturní akce, jakou Plzeň ve své novodobé historii nepamatuje, s sebou v sobotu přinese i výjimečná bezpečnostní opatření.

Evropské hlavní město kultury: Otevíráme plzeňský ráj

Plzeň - Pavoučí muž rozčísne tmu nad náměstím Republiky, dojde po laně až k Bartoloměji – a v ten okamžik se rozezní pětice zvonů.

Předškoláci vyrazili k zápisu

Plzeň – Na 17 z 26 základních škol v Plzni ve čtvrtek začaly zápisy dětí do prvních tříd. Předvést své znalosti by do poloviny února mělo dorazit kolem 2200 předškoláků, tedy zhruba stejně jako loni.

Na EHMK se chystá Rozhlas i studenti

Plzeň – Náměstí Republiky, kde se v sobotu odehraje velkolepé zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK), se proměnilo ve velké mraveniště plné příprav.

Do průvodu se přidají i loutky andělů

Plzeň – Historické a alegorické vozy, chůdaři v kostýmech, sportovci či členové nejrůznějších kulturních spolků. Ti všichni se v sobotu zapojí do průvodů symbolizujících čtyři plzeňské řeky.

Start EHMK okoření česká kuchyně i kroje

Plzeň - Plzeňské restaurace na sobotu, kdy bude slavnostně zahájen projekt Evropské hlaví město kultury, chystají speciální jídelní lístek a posílí personál.

Provazochodec: Někdy se cítím jako vetřelec

Plzeň - Při slavnostním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 2015 se představí provazochodec David Dimitri. Na ocelovém laně urazí celkem 240 metrů.

Ideální start města kultury visí na laně a počasí

Plzeň - Provazochodec, akrobaté, hudebníci, obří videomapping a samozřejmě zvuk nových zvonů. Už v sobotu.

V Plzni přibyli Filipové a Natálie, ale i Mercedes

Plzeň – V plzeňských porodnicích i loni přetrvávala nadvláda Honzíků, Kubíků, Elišek a Terezek. Na bronzovou příčku nejžádanějších jmen nově pronikli Filip a Natálie.

Kulturní města mívají přehnané plány. Turisty ale lákají

Plzeň – Nastartovat nové kulturní projekty, jež ocení místní, a předvést město zahraničním turistům. To jsou hlavní cíle projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK), jehož titulem se v posledních letech pyšní vždy dvě místa v Evropě.

Univerzita otevírá dveře zájemcům

Plzeň – Fakulty Západočeské univerzity v Plzni na leden a únor už tradičně přichystaly dny otevřených dveří.

Zápis dětí do škol: Místo fronty registrace na internetu?

Plzeň - Ve školách příští týden začne boj o místa. Několikahodinovým frontám nově na řadě míst zabrání online registrace.

Město kultury zbrojí na den D, zbývá jen 10 dnů

Plzeň – Kromě velkolepého zahajovacího programu Plzeňany čeká i řada omezení v centru.

Příplatek za místenku v autobusech padl

Plzeňský kraj - S platností od 15. prosince zrušil dopravce ČSAD autobusy Plzeň příplatek za místenku na dálkových linkách.

Radyně o Vánocích ožila. Přijel Karel IV. se svou družinou

Starý Plzenec – Už po čtvrté se veřejnosti o Vánocích výjimečně otevřela zřícenina hradu Radyně u Starého Plzence.

Z věže troubené koledy přilákaly stovky lidí

Plzeň – Hudebníci z orchestru Oty Hellera na Štědrý den opět zdolali 301 schodů na plzeňskou věž a z jejího ochozu zahráli oblíbené koledy.

Honzík dělá pokroky i díky Kabelkovému veletrhu. Letos poprvé pekl cukroví

Čelákovy - Terapie v pražském AUTCentru, na něž během prázdninového Kabelkového veletrhu přispěly i čtenářky Deníku, nesou své ovoce.

OBRAZEM: Ježíšek podle dětí vypadá jako ježek i Santa

Plzeň - Školáci z Plzně a předškoláci z Chotíkova popustili uzdu fantazii, malovali a malovali. Podívejte se na jejich obrázky.

Farmáři zůstanou na náměstí

Plzeň - Vynucený přesun se vyplatil. Pochvalují si jej nakupující i prodejci, kterým vzrostly tržby.

Kniha odhaluje historická zákoutí Lochotína a Roudné

Plzeň – Jak vypadalo dostihové závodiště v Luční ulici na Roudné či domy na Karlovarské třídě, které roku 1979 musely ustoupit rozšiřující se Karlovarské třídě?

Zdravotníky na ZČU povede Mauritzová

Plzeň – Akademický senát Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni v opakované volbě zvolil Ilonu Mauritzovou kandidátkou na děkanku fakulty. Ta nahradí Luboše Holubce.

Špičkový tanec ovládne Plzeň 2015

Plzeň – Přesně za měsíc na náměstí Republiky slavnostním zahájením odstartuje projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Už 22. ledna pak budou moci lidé vyrazit na první ze série představení evropské sezony divadla a tance. Tu v Novém divadle zahájí belgický soubor Les Slovaks. Tanečníky se slovenskými kořeny doprovodí čtyřicetičlenná Plzeňská filharmonie.

Poplatky u lékaře skončí, je to dobře? Hlasujte v anketě

Plzeň – Zatímco v předchozích letech neměla praktická lékařka Eva Baxová před Vánoci o pacienty nouzi, letos se do ordinace na vyšetření či předepsání léků příliš nehrnou. „Někteří z nich možná čekají až na leden, kdy už nebudou muset v ordinaci a v lékárně platit regulační poplatek," říká plzeňská lékařka, která stejně jako většina jejích kolegů s krokem vlády nesouhlasí.

Se železnicí vznikl i nový most

Plzeň – Modernizace železniční trati mezi Plzní a Rokycany se nedotýká jen provozu na kolejích, ale i přilehlých obcí a řidičů.

Cukráři mají napilno. Stále více lidí vánoční pečivo kupuje

Plzeň – Stále více Plzeňanů přenechává pečení vánočního cukroví profesionálům. Hlavním důvodem je zejména čas.

O Vánocích můžete potěšit děti i handicapované

Plzeň – Během nakupování vánočních dárků nemusíte myslet jen na své blízké. Každý, kdo chce v čase adventním udělat radost i někomu jinému, má řadu příležitostí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT