„Investor si přál moderní dřevěnou chatu na stávajících základech původní stavby po dědovi o velikosti 5 x 8,5 metru. Museli jsme se vypořádat především s lesním charakterem pozemku a také s půdorysem původní chaty, který dřevostavba nesměla překročit,“ uvedla Klára Vratislavová s architektonické kanceláře Studio Prodesi/Domesi, která počin přihlásila do loňského ročníku soutěže Česká cena za architekturu.

Dům je plný světla
Nevšední rekonstrukce. Pražský byt vyniká minimalismem, vzdušností i světlem

Výsledek? Do objektu se vešla jídelna spojená s obývacím pokojem s velkorysým výhledem na vodní hladinu. Dále prostorné zádveří s lavicí k přezouvání, koupelna, dokonce i samostatná toaleta, komora a nechybí ani technická místnost. V patře pak vznikla jedna větší, jedna menší ložnice a rovněž šatna.

Inspirace kajutou lodi

Interiér je obklopený smrkovým dřevem, takže vše uvnitř vypadá hřejivě a útulně. Velmi kladně lze hodnotit velké prosklené plochy nabízející ohromující výhled na Vranovskou přehradu. Přestože jsou prostory vzájemně propojené, podkroví poskytuje dostatek soukromí.

„V každém koutě domu se skrývají nenápadné úložné prostory. Každá věc má své místo stejně jako v kajutě lodi,“ přiblížila Vratislavová, která na projektu pracovala s kolegy Pavlem Horákem a Janem Švarcem.

Chata nabízí více, než se na první pohled může zdát.Chata nabízí více, než se na první pohled může zdátZdroj: se svolením Boys Place Nice a ceskacenazaarchitekturu.cz

Za působivý lze označit také kontrast mezi exteriérem a interiérem. „Zvenku je dům hmotově čistě funkční, materiálově skromný. Uvnitř naopak moderní, prostorný,“ doplnila Klára Vratislavová.