Praha? To nejsou jen rušné ulice, neosobní sídliště a místa plná ruchu a stresu. Na jejím území se totiž nacházejí i lokality, které jsou jak dělané pro umístění rekreačního objektu. Svoji vysněnou chatu se zde rozhodl nechat postavit i pár z Prahy, obrátil se na architektonickou kancelář Archicraft.

Architekti z Archicraftu měli možnost pracovat s místem v katastru české metropole, kde namísto cinkání tramvají šumí stromy a příroda je tak na dosah ruky.

 „Nevede sem ani pohodlná asfaltová silnice, ale vcelku rozverná cesta, která už sama o sobě proměňuje vnímání. Vše je tu dále od starostí velkoměsta, blíže k přírodě. Přepíná se tu na jiný režim,“ charakterizovala lokalitu architektka Lenka Bartoňová ze studia Archicraft. Na projektu pracovala s kolegou Miroslavem Krátkým.

Jak sama říká, prakticky první volbou bylo dát chatě archetypální podobu. Ta zdůrazňujeme kontrast mezi stabilitou země a svobodou nebe.


Nahrává se anketa ...

Dub i smrk přidávají chatě na útulnosti

Majitelé chaty si přáli, aby z objektu vyzařovalo teplo domova a útulnost. „Proto je v interiéru ve velké míře zastoupen dub. Konkrétně na podlahách i stěně s krbem. Je z něj jídelní stůl a židle. V ložnici a na schodišti zůstaly zase viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva,“ uvedla Lenka Bartoňová.

Chata vzhledem k regulacím souvisejícím s místem nemohla být příliš vysoká. Má tak jen přízemí a patro.

close Interiér je vybaven vkusně a účelně. info Zdroj: se svolením Petra Poláka zoom_in Interiér je vybaven vkusně a účelně.

Knihovna rostoucí do stropu

Jak to tedy vypadá uvnitř?  V přízemí je obytná část – tedy spojená kuchyně s obývacím pokojem. „Kuchyňskou linku jsme začlenili do obytné zóny tak, aby působila jako její přirozená součást. Proto jsme nad ni umístili knihovnu vrůstající do stropu a pro části skříněk zvolili sjednocující motiv dubového dřeva se stejnou profilací, Takovou má i stěna u krbu,“ uvedla architektonická dvojice Bartoňová – Krátký.

Jídelní stůl pak ve svém návrhu dvojice přirozeně včlenila mezi kuchyňské skříňky. Zajímavým designovým prvkem je pak právě dubová stěna, do níž je začleněn krb.

Do patra pak vedou krásné schody, za nimiž se chodbičkou s oknem na konci  vchází do dvou pokojů.

Fasáda, která připomíná povrch šišky

Na venek vypadá nemovitost velmi atraktivně. Na první pohled zaujmou velká okna v přízemní části, která prostoru dávají jak pocit prolnutí s okolní přírodou, tak dostatek světla. Fasádu tvoří tmavě hnědé hliníkové šablony. Při troše fantazie tak chata vypadá jako šiška. Zároveň hliníkový povrch fasády je praktický z pohledu údržby a lze u něj očekávat dlouhou životnost.

Majitelé tak mají nyní k dispozici poměrně malý prostor k relaxaci. Vždyť zastavěná plocha činí  48 metrů čtverečních, hrubá podlahová plocha 100 metrů čtverečních a užitná plocha 67 metrů čtverečních. Na druhou stranu interiér je poskládán tak účelně, že jim tu vlastně nic nechybí.