VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znaménka? Za chvíli je hotovo

Plzeň - Procházím se obchoďákem. Nakouknu k mobilním telefonům, prohlédnu si nabídku vín, najdu oblíbené sýrové rohlíky. Chci si jich pár vzít, potom si to ale rozmyslím. Až potom. Nejdřív přece zajdu do lékárny a nechám si prohlédnout mateřská znaménka.

11.10.2011
SDÍLEJ:

Preventivní prohlídka mateřských znamének trvá opravdu krátce, nebolí a dodá jistotu. Lékárna na Borských polích dnes takovou prohlídku nabízí zdarmaFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Na podzim se přece mění pneumatiky, vyměňuje se oblečení, tak proč bych taky nemohl udělat něco pro sebe pro své tělo. Hrozba maligního melanomu, nádoru z pigmentových buněk, je právě pro mne, člověka se světlou pletí, aktuální.

Vcházím do lékárny a hned zamířím do vedlejší místnůstky. Tady se vyšetření provede přiznávám, už jsem domluvený dopředu.

Ukazuju doktorce znaménko na hřbetu levé ruky, abych viděl, jak se vlastně pracuje s dermatoskopem. Václava Pilná mi celkem jednoduchý přístroj přikládá k ruce, ale už dopředu mi upřesňuje: „To ale není znaménko, to je tzv. stařecká skvrna.“ Měl bych být vlastně rád, že to nemůže být maligní melamon, stařecká skvrna však nezní moc hezky.

Pokračujeme. Nejdřív jsem chtěl ukázat jen ruce, potom ale odkrývám i břicho, nechám si prohlédnout záda a potom pokračujeme na lýtkách. Naštěstí se místnůstka dá zavřít a tak neděsím návštěvníky lékárny.

Doktorka mě uklidňuje, nenašla nic podezřelého. Za deset minut jsme hotovi, vlastně jsme si příjemně popovídali. „Právě takovou dobu trvá normální vyšetření,“ potvrzuje Václava Pilná.

Právě nyní, kdy sluneční paprsky ztrácí na síle, je nejlepší podobné vyšetření absolvovat. „Ideální je zajít k odborníkovi jednou za rok. Teď po letních prázdninách nebo před začátkem jara,“ upřesňuje vedoucí lékárny v Tescu Bronislav Uriča.

Určitě není špatné na preventivní prohlídku zajít. Maligní melanom se totiž vyskytuje stále častěji. Je vlastně problémem ´bílé ´ populace. Počet nádorů z pigmentových buněk se za 30 let navýšil v Česku čtyřikrát. Lidé tráví spoustu času v kancelářích, potom se snaží mermomocí dohnat opálení na slunci, které filtruje stále řidší ozónová vrstva, hlavně dámy pak využívají i solária. „Největší nárůst je pozorován u mužů nad 50 let a žen a dívek ve věku 10 až 29 let,“ říká šéf lékárny.

„Někdy je ale třeba lidi trochu přibrzdit a uklidnit. Občas šílí z vystouplých vazivových útvarů anebo hodně tmavých skvrn, ze kterých se vyklubají neškodné stařecké skvrny,“ vysvětluje doktorka.

Hned si nechám pro jistotu vyšetřit stroupek ve vlasech, ale vše je v pořádku. „Je ale dobré zajít hned, když znaménko podstatně mění tvar, výšku, svědí,“ apeluje Václava Pilná. Když se nechá problém na poslední chvíli, může být pozdě. Maligní melanom totiž velmi brzy a také rychle metastázuje. A naopak. Pokud se odhalí v počátečním stádiu, je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní.

Snad proto není špatným nápadem zajít do lékárny na Borských polích (přímo na obchodní ploše za pokladnami vedle drogerie) dnes nebo v úterý 18. října mezi 14. a 19. hodinou. Kožní lékařka tam právě v tomto čase provádí bezplatné vyšetření. „Je to první podobná akce pro širokou veřejnost v regionu,“ láká lékárník Uriča.

Já jsem spokojený. Vyšetření mám za sebou, v klidu nakoupím sýrové rohlíky.

Autor: Evžen Zavadil

11.10.2011
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení