VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy mají méně na vyšetření prsu, péči o děti i mateřskou

Plzeň - Rok 2010 nezačal pro ženy příliš příznivě a hlavně pro ty s malými dětmi. Stát jim snížil mateřskou o třetinu, za péči o nemocné dítě nedostanou první tři kalendářní dny ani korunu a sedm procent strhl i z peněz na mamograf, tedy na vyšetření prsu.

6.1.2010
SDÍLEJ:

Tabulka porovnání mateřské v roce 2009 a 2010Foto: Archiv

První tři dny jsou nejhorší, tvrdí matky

„To si snad dělají srandu. Zrovna první tři dny, když je to s nemocí dítěte nejhorší. Až mu klesnou horečky, klidně ho může pohlídat třeba babička. Nechápu, proč naopak neproplácí hlavně pouze první týden nebo právě ty tři kritické dny,“ zlobí se na změnu Miloslava Šenfeldová z Plzně, matka dvou dcer . Stejné nařízení se samozřejmě týká i dalších rodinných příslušníků, kteří zůstávají s příbuzným doma na takzvaný paragraf.

Stěžují si i novopečené maminky. „Státu zřejmě připadá, že jsme se začaly rozmnožovat moc, jinak si nedovedu vysvětlit, proč chce ženy na mateřské odradit za každou cenu. Máme s manželem hypotéku na byt a za rodičovský příspěvek budeme vycházet s odřenýma ušima. A teď ani nemáme šanci něco ušetřit,“ rozčiluje se jednatřicetiletá Jana z Plzně.

Stát ušetří zhruba miliardu a půl

Změna v peněžité pomoci v mateřství (PPM), tedy mateřské, kterou ženy berou zpravidla půl roku, je jedním z opatření v rámci úsporného balíčku vlády. Nebude se vypočítávat z plné hrubé mzdy, ale ze sníženého základu. Navíc nebude dosahovat 70% mzdy jako dosud, ale pouze 60% ze snížené částky. „MPSV odhaduje, že se změna bude týkat celkem asi 130 tisíc osob a díky ní dojde k úspoře výdajů státního rozpočtu ve výši 1,6 miliardy korun. Změna se týká i těch, kteří dávky nemocenského pojištění začali pobírat před 1. lednem 2010,“ doplnila mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

Rozdíl mezi výší peněžité pomoci v mateřství vyplácené v roce 2009 a 2010 závisí na výši příjmu, ze kterého byla vypočtena. Pro převážnou část rodičů se pohybuje mezi 1,5 až 4,5 tisíci korunami měsíčně.

#nahled|http://g.denik.cz/46/ac/vyse_materske_porovnani_100105_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/46/ac/vyse_materske_porovnani_100105.jpg|Tabulka porovnání mateřské v roce 2009 a 2010#

Mamograf je pro ženy důležitý

Kromě péče o děti přijdou ženy o peníze i při péči o své zdraví. Mamografická centra totiž dostanou od ministerstva zdravotnictví o sedm procent méně finančních prostředků. O to méně budou moci vyšetřit pacientek.

Za chybu to považují ženy ze sdružení Mamma help v Plzni. Samy si těžkou cestu v boji s rakovinou prsu prošly a vědí, že právě včasné vyšetření může zachránit život. „Snažíme se přesvědčovat ženy, aby právě na prevenci dbaly nejvíce. V posledních letech počet žen, které chodily pravidelně na mamograf stoupl. Pokud ale stát bude peníze z tohoto resortu stále ubírat, dá se předpokládat, že procento žen zase poklesne,“ míní Marcela Špánková z Mamma helpu.

Mamografického vyšetření stojí pět a šest set korun. U žen do věku 40 let je obvykle prováděno ultrazvukové vyšetření prsů, u žen nad 40 let věku se dává přednost mamografii. V současné době mají ženy v české republice nárok na bezplatné mamografické vyšetření od 45. do 69. roku věku ve dvouletých intervalech.

Autor: Michaela Kunešová

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení