VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena nebo muž. Kdo povede univerzitu?

Plzeň – Ilona Mauritzová nebo Miroslav Holeček. Děkanka fakulty zdravotnických studií nebo ředitel výzkumného centra Nové technologie a vědecký pracovník katedry mechaniky na fakultě aplikovaných věd.

20.10.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jeden z nich se 3. listopadu stane rektorem Západočeské univerzity a ve funkci vystřídá Josefa Průšu, kterému bude končit řádné volební období. Nový rektor se bude potýkat s demografickým vývojem, který vysokým školám ukradne studenty, i s těžkou ekonomickou situací.

„Budu-li zvolena rektorkou, sestavím takový tým vedení, který v procesech realizace záměrů ZČU nastartuje vyšší dynamiku a kvalitu,“ slibuje ve svém programovém prohlášení kandidátka na rektora Mauritzová.

Otázka sestavení týmu je podle Holečka na tak pestré a velké univerzitě velmi složitá. „Je třeba jednak hledat osobnosti, na které se můžete spolehnout a které budou pro univerzitu tvrdě pracovat. Tito lidé by měli být navíc přijatelní pro ostatní,“ míní Holeček. Rád by viděl ve vedení i mladší kolegy, pro které je ale často obtížné se vzdát na nějakou dobu své vědecké a pedagogické kariéry. „Jistou představu už mám, není ovšem zatím ucelená a určitě ne úplně uzavřená. Jednání intenzivně pokračují dál,“ říká Holeček.

Ilona Mauritzová

- 50 let
- Dva roky je děkankou Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni.
- Předtím vedla v Plzni soukromou Vyšší odbornou školu zdravotnickou dr. Ilony Mauritzové, s.r.o.
- Dostala jeden návrh na kandidáta na rektora ZČU.

Chtěl by, aby se univerzita zřetelně přihlásila k tradičním hodnotám, jako je podpora tvůrčí svobody a otevřenost. „Také bych chtěl výrazně podpořit spolupráci uvnitř univerzity. Vždy jsem podporoval komunikaci mezi různými obory, v mezioborových projektech vidím nové příležitosti univerzity a její velkou sílu. Mým velkým cílem je rovněž kvalitní výzkum zaměřený na průmyslové aplikace,“ prozrazuje Holeček. Efektivní přenos vědeckých poznatků do praxe je podle něj klíčový pro celou ČR. „Mohli bychom být pro ostatní vzorem,“ předpokládá.

Co se týče úbytku studentů, chce se Holeček intenzivně věnovat zvyšování kvality nabízených studijních programů a propagaci univerzity mezi středoškoláky. „Je důležité, aby univerzita měla dobré jméno a její absolventi se dobře uplatňovali na trhu práce,“ dodává Holeček.

Miroslav Holeček

- 49 let
- Působí jako ředitel výzkumného centra Nové technologie, což je vysokoškolský ústav Západočeské univerzity, který se zabývá především aplikovaným výzkumem.
- Působí jako pedagog a vědecký pracovník na katedře mechaniky fakulty aplikovaných věd.
- Dostal tři návrhy na kandidáta na rektora ZČU.

Mauritzová se domnívá, že pokud má univerzita obstát v těžké finanční situaci, musí již nyní přikročit ke snižování nákladů uvnitř univerzity ve všech oblastech činnosti. „Musíme ušetřit a mít čas v klidné, pracovní atmosféře hledat nové zdroje. Pokud tento krok neuděláme, začnou se rozevírat nůžky mezi spotřebou a zdroji již nyní, klid vystřídá nervozita a obavy o budoucnost,“ upozorňuje Mauritzová. Finance by děkanka hledala například i ve vyšším počtu platících zahraničních studentů.

Podle obou kandidátů se nesmí opakovat kauza z právnické fakulty. „Pokud se objeví náznaky podobných jevů, univerzita okamžitě zasáhne i za cenu extrémních řešení,“ tvrdí děkanka.

Stejný názor zastává také Holeček. „Významnou složkou mého programu je vybudování účinných kontrolních mechanismů, abychom podobné situaci zabránili. Též je velmi důležité jasně říct, kdo má za co osobní zodpovědnost,“ říká vědec. Kompletní programová prohlášení obou kandidátů jsou umístěna na stránkách ZČU.

Autor: Michaela Kunešová

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Daniel Kolář z Plzně.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Na Karlovarské se střetlo osobní auto s chodkyní. Žena v nemocnici zemřela

Plzeň - Kolem třinácté hodiny přecházela sedmasedmdesátiletá žena přechod pro chodce na tramvajovou zastávku U Družby. Na přechodu došlo k nešťastnému střetu mezi ní a osobním vozidlem Toyota Corolla.

Bartoloměj dnes rozezní zvony pro Barcelonu

Plzeň – V pátek před půl šestou hodinou večerní se Plzní ponese magický souzvuk všech pěti zvonů z věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Plzeň očima Miroslava Valiny

Plzeň - Čtyřiapadesátiletý Miroslav Valina prožil dětství a část života v malé vesnici na Litoměřicku. Ve svých dvou letech prodělal infekční onemocnění, po kterém zůstal částečně ochrnutý. V dospívání ještě utrpěl úraz, od té doby je upoután na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení