VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práva zruší dvanáct titulů

Plzeň – Dvanáct absolventů právnické fakulty v Plzni přijde o tituly. V sedmi případech jde o titul magistr, tři absolventi ztrácejí titul JUDr. a po jednom bakaláři a Ph.D.

1.7.2011 2
SDÍLEJ:

Budova Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

„Důvodem pro zrušení diplomů byl ve všech případech fakt, že se univerzitě podařilo prokázat, že dotyční z různých důvodů nedokončili vysokoškolské studium,“ řekl právní expert univerzity František Korbel.

Tím je po téměř roce a půl uzavřen proces rušení pochybných titulů, většinou takzvaných rychlostudentů, kteří studijní obor mnohdy zvládli za nestandardně krátkou dobu a často jim chyběly zkoušky nebo zápočty. Žádná jména univerzita neuvedla. Na webových stránkách pouze zveřejnila čísla diplomů.

Vedení ZČU má celkem šest právních posudků, které podle Korbela uvádějí, že rušit diplomy lze, ale ´že je to obtížné, protože důkazní břemeno je na univerzitě a musí být prokázána zlá víra´.

Poslední dvě rozhodnutí o zrušení diplomů odeslala ZČU v pátek. S bývalými studenty, kterým byl diplom odebrán, má ale univerzita v plánu jednat. „Pokud budou schopni doložit potřebné dokumenty a prokážou, že argumenty v rozhodnutí nejsou pravdivé, tak se budeme snažit, aby z hlediska právního došlo k nápravě,“ uvedla rektorka ZČU v Plzni Ilona Mauritzová.

Absolvent se zrušeným titulem bude znovu studentem příslušného studijního oboru, protože nebylo vydáno rozhodnutí o ukončení jeho studia. „Děkan poté musí posoudit, zda tyto osoby splňují důvod pro vyloučení ze studia,“ dodal Korbel. Pokud podle něj zákonný důvod pro ukončení studia není, jsou i nadále studenty fakulty a mohou dostudovat.

ZČU zahájila počátkem loňského roku správní řízení v 66 případech, z toho ve dvou třetinách šlo o magistry. Většina z nich po vyzvání univerzitou důkazy o studiu doplnila. Jedním z nich byl i bývalý plzeňský policejní ředitel a právník Jan Brázda. „Právní konstrukce univerzity je postavena na tom, že absolventi, kterým byl zrušen diplom, neměli právní vzdělání a byla obava, že by v právnické profesi dělali chyby. To se mě nemohlo týkat. Absolvoval jsem totiž vysokou školu v oboru práva a složil rigorózní zkoušku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V době, kdy jsem byl přijatý na magisterské studium v Plzni, jsem měl za sebou tři roky doktorandského studia na právnické fakultě,“ říká Brázda.

Zdůrazňuje, že doložil veškeré dokumenty, kterými podle svých slov vyvrátil jakékoli pochybnosti o svém studiu. „Pokud byly zjištěny nějaké nedostatky za strany fakulty, nemohu za ně nést v žádném případě odpovědnost. Rok a půl jsem univerzitě zasílal podklady a dokumenty, na které univerzita vůbec nereagovala. Je paradoxní, že veškeré podklady dával dohromady pan Korbel, který je náměstkem ministra spravedlnosti a místopředsedou legislativní rady vlády, jenž například ani nedodržoval lhůty,“ tvrdí Brázda.

Proti rozhodnutí o zrušení titulu se zatím zatím jen dva absolventi. „Několik z nich si ale vyrozumění ještě nevyzvedlo,“ pokračuje Korbel. Podle něj je proces rušení diplomů ukončen. „Nejsou pochopitelně ukončeny všechny spory, které mohou na zrušení diplomů navazovat,“ uvedl.

Podle právníků odvolání přípustné není, protože je to záležitostí vysokoškolské samosprávy. „Správní žaloba k soudu přípustná samozřejmě je. Lhůta pro její podání je dva měsíce od doručení rozhodnutí,“ dodal Korbel.

Autor: Jana Nathanská

1.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Viktorka sehrála přátelské utkání s Ústím nad Labem

Viktoria uštědřila debakl druholigovému Ústí

Ilustrační foto.

Pobodaný muž na ubytovně

Maminky, žáci, senioři i veteráni budou jezdit levněji

Plzeňský kraj - Slevy jízdného mají pomoci zaplnit autobusy i vlaky. Podmínka? Plzeňská karta.

Ostrahy nákupních center hlásí nárůst krádeží a agresivity

Plzeň – Více krádeží a rostoucí agresivitu a napadání ostrahy, zákazníků i zaměstnanců hlásí plzeňská obchodní centra.

Sto osmnácti tisíc aut? Bývávalo

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací do roku 1967.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies