VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby jsou tady. V Plzni to jiskří

Plzeň – Téměř sto čtyřicet tisíc Plzeňanů má v ruce hlas, kterým dnes a zítra mohou na příští čtyři roky ovlivnit dění v krajské metropoli.

15.10.2010 6
SDÍLEJ:

Volby sjou tady! Štěpánka Kanická vyvěšuje na budovu Úřadu městského obvodu Plzeň 4 oznámení pro občany, v kolik hodin a do které volební místnosti můžou jít volitFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Do poslední chvíle byli lidé vystaveni kampani, která jim však rozhodování nijak neulehčila. Množství sdělení a hesel nemá obdoby. Souvisí to i s tím, že se o místa v komunální politice uchází na 580 osobností, což je dvojnásobek proti volbám v roce 2006.

Kromě obecných slibů v duchu „podpoříme, budeme usilovat…“ zazněly i konkrétní závazky. Mnohé ale jen kopírují módní trendy – více zeleně, rozvoj cyklostezek, průhledná výběrová řízení – nebo vyplývají z letitých problémů, s nimiž zatím žádné politické reprezentace nedokázaly pohnout. Třeba doprava a parkování. Najdou se i neokoukané závazky typu: Školky pro všechny děti (ČSSD), prodloužení otevírací doby úřadů (ODS), parkoviště u Fakultní nemocnice na Lochotíně (Občané.cz), vyhrazený jízdní pruh pro autobusy MHD v ulici U Prazdroje (Pravá volba pro Plzeň) apod., jsou ale v menšině.

Politici hojně projevovali chuť stavět nové divadlo i stadion. Jen několik kandidátů zapochybovalo, jestli bude z čeho financovat provoz takového kolosu. Proto je potřeba brát některé sliby s rezervou. Upozornila na to například TOP 09, když řekla, že prioritní je výstavba severozápadního okruhu a tzv. „východního“ okruhu z Koterova do Bolevce, protože na žádné jiné nové dopravní stavby finance nezbudou.

Všechny strany zdůrazňovaly potřebu postavit se korupci a tzv. očistit město. Provolání o slušnosti budily sympatie, ale i rozpaky. Podepsali se pod ně totiž i zkušení politici (z ODS, KDU-ČSL, Občané.cz), kteří měli dost času a příležitostí s tím něco udělat. Už volební kampaň naznačila, že ke slušnosti je dlouhá cesta. Ještě na poslední chvíli vytáhli političtí protivníci nejostřejší zbraně z pirátského arzenálu.

Ve schránkách Plzeňanů se objevila takzvaná Černá kniha, mapující skandály v komunální politice. Autor je neznámý. Stejně tak jako u obřího plakátu, kterým v noci na čtvrtek někdo přelepil na několika místech ve městě billboardy Občanů.cz. Plakátu vévodí podnikatel a fotbalový funkcionář Miroslav Kříž. Pod sebou má lídra TOP 09 Ondřeje Ženíška i lídra Občanů.cz Pavla Rödla a hlásá: Mám to v rukou pevněji, než si myslíte.

Kříž je považován za šedou eminenci propojenou s některými vlivnými občanskými demokraty, které měl ovládat. Právě on přišel s nápadem postavit v Plzni nový fotbalový stadion s lyžařskou sjezdovkou a akvaparkem, politici si s ním podávali ruce hlavně v golfovém areálu v Dýšině, jehož byl majitelem. Jenže v květnu se záhadně ztratil a od té doby se objevují jak spekulace o jeho smrti, tak i ty, že dál řídí své záležitosti v utajení ze zahraničí. Oficiálně je pohřešován.

Nové billboardy teď ukazují na to, že Křížovo napojení směřuje nejen k bývalému občanskému demokratovi Pavlu Rödlovi, ale i k topkařům.

„To spojení je úsměvné. Čelíme štvavé a nefér kampani s projevy na hranici dodržování zákonů a vyhlášek,“ prohlásil volební manažer TOP 09 Tomáš Jílek. Ludvík Rösch z Občanů.cz tvrdí, že z celé akce je jasně čitelný rukopis občanských demokratů. „Mají úplnou hrůzu z toho, že by se už nedostali na radnici a ke svým kšeftům,“ hřímá Rösch. Odmítá propojení kandidátů s podnikatelem Křížem a tvrdí, že jeho pravé blízké vazby jdou právě do řad ODS.

Šéf plzeňských občanských demokratů Jiří Šneberger to odmítá stejně jako minulá nařčení z uplácení či zastrašování kandidátů za Občany.cz, aby odstoupili. „Těch náhod bez jediného konkrétního důkazu je už moc za sebou. Zvláštní je, že za všechno může jen ODS a křivdí se jen Občanům. cz,“ podotýká Šneberger. Tvrdí, že tak špinavou předvolební kampaň nezažil ani v parlamentních volbách s Jiřím Paroubkem. „Ať už vyhraje kdokoliv, to napětí už v Plzni zůstane. Nedůvěra může poznamenat příští zastupitelstvo, kde se musí spolupracovat,“ uvádí Šneberger.

Kdo skutečně billboardy přelepil, neví ani městští policisté. „Například do místa v Sirkové ulici, kde je billboard, kamery nedohlédnou,“ potvrdila mluvčí městských strážníků Jana Pužmanová.

Politolog Metropolitní univerzity Ladislav Cabada tvrdí, že volební kampaně dlouhodobě hrubnou především na celostátní úrovni a projevuje se to i při komunálních volbách. „Na část lidí to ale funguje,“ míní Cabada s tím, že většina však chce spíš slyšet plány a nápady politiků než očerňování soupeřů.

S tím nekoresponduje Černá kniha, kterou našli lidé pár dní před volbami ve svých schránkách. Hrubě a svérázně upozorňuje na skandály odehrávající se na plzeňské radnici v uplynulých čtyřech letech. Text je bez podpisu, ale velmi nápadně připomíná webové stránky dosavadního zastupitele Jiřího Valenty, který vede do voleb komunisty. „Moje iniciativa to není, já bych se pod ni podepsal a byl bych na ni hrdý,“ uvedl Valenta, podle něhož ho pouze někdo jiný ´vykradl´.

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení