VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci v Přešticích mohou lézt i na stěnu

PLZEŇ - Horolezecká stěna, přírodní učebna a živá zvířata nebo třeba keramická dílna jsou k dispozici přeštickým žákům druhého stupně v jedné z nejmodernějších základních škol u nás. Nedávno se v budově otevřela i nová pobočka plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí.

6.10.2008
SDÍLEJ:

V přírodovědné učebně se žáci Základní školy Přeštice starají o nejrůznější živočichy. Mají tu například obrovské plže nebo želvu nádhernouFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

Žáci ZŠ Přeštice mají obrovské úspěchy například v celostátních matematických soutěžích, zeměpisných olympiádách nebo soutěžích v komunikačních schopnostech. Pozadu nejsou snad díky moderním venkovním sportovištím a tělocvičnám ani atleti.
Děti tu mají možnost chodit například na keramický, hudební, dramatický, matematický kroužek nebo do dvou sborů a s radostí této šance využívají. „Zpívám ve sboru Skalka a už tři roky chodím na keramiku. Už jsem si na kruhu vytočila třeba hrnečky nebo vázu, která má na výšku asi 40 centimetrů,“ svěřila se šesťačka Monika Weinfurtová. Její spolužačka Sandra Šobrová zase chodí na aerobik a chce chodit na hiphop.

Ve starší budově, kde sídlí první stupeň, sázejí vyučující například na dvě interaktivní tabule a žáci i učitelé jsou jimi nadšeni.

Žáci přeštické školy mají možnost podívat se i do zahraničí. Například na konci loňského školního roku jeli někteří z nich na studijní vzdělávací zájezd do Velké Británie. V dubnu se podívali do slovinského města Kršku. „Se Základní školou Krško rozjíždíme partnerství. Všem se zájezd velmi líbil. Byli nadšeni krásami Slovinska a hlavně srdečným přijetím slovinskými přáteli. I tamní škola má pěvecký sbor, takže nechyběla společní vystoupení a žáci se také utkali v kopané a odbíjené,“ sdělil ředitel přeštické ZŠ Josef Šperl.

Úspěchy má i přeštická ´zuška´

Ani Základní umělecká škola Přeštice se nenechá zahambit, protože rovněž boduje na celorepublikových soutěžích. „Největší úspěchy získávají žáci dechového orchestru také na mezinárodních festivalech, mažoretky na mistrovstvích republiky, žáci výtvarného oboru v celostátních výtvarných soutěžích a v neposlední řadě i naše pěvecké oddělení a Dětský pěvecký sbor Hlásek,“ říká ředitel ZUŠ Přeštice Miroslav Vacek. Dodává, že žákyně Adriana Bernklauová obsadila třetí místo v celosvětovém finále s návrhem poštovní známky s leteckou tematikou.

Přeštická zuška se stala neodmyslitelnou součástí hudebních tradic města. Zájem přeštické veřejnosti je hnacím motorem do další tvůrčí činnosti.

Zušku navštěvuje 440 žáků, a to od dětí z mateřských školek až po dospělé. „A zájem je čím dál větší,“ říká Vacek. „Chtěli by po nás další patro,“ usmívá se starosta Přeštic Petr Fornouz.

Škola nabízí tři obory. Do hudebního je zařazena hra na klavír, klávesy, akordeon, housle, kytaru, basovou kytaru, zobcovou a příčnou flétnu, klarinet, saxofon, trubku, baskřídlovku (tenor), tubu, bicí a pěvecká hlasová výchova. V tanečním oboru jsou klasický a moderní tanec a samozřejmě mažoretky, které jsou s Přešticemi neodmyslitelně spojeny, neboť se zde koná mistrovství republiky. A poslední výtvarný obor nabízí kresbu, malbu a keramiku.

Škola získala loni vlastní keramickou pec. „Předtím jsme museli vozit veškeré výrobky na vypálení do základní školy, ale během roku se nám od sponzorů podařilo získat 150 tisíc, takže jsme si konečně mohli pořídit pec vlastní,“ vysvětluje Vacek. Keramické výrobky zdejších žáků slouží i jako dary a ceny do soutěží nebo jsou obměňovány ve stálé expozici před přeštickým městským úřadem.

Autor: Šárka Meissnerová

6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení