„Už teď se o dětské pasy zvýšil zájem, protože platí na pět let a nejen na rok, jako zápis do dokladu rodičů,“ řekla Deníku Ivana Vítová z plzeňského magistrátu.

Dříve se snímky na dětských dokladech musely obnovovat jednou za 12 měsíců. Od roku 2008 je tomu ale jinak. Přesto že se děti velice rychle mění, fotografie bude prý celých pět let stejná. „Měli jsme tu dokonce maminku, která přijela nechat vyfotit miminko na pas rovnou z porodnice. Tato fotografie novorozeněte pravděpodobně dítěti na cestovním dokladu zůstane až do předškolního věku,“ pokračuje Vítová. Podle ní je čistě na rodičích, zda si v době platnosti dokladu nechají fotografii svého dítka zaktualizovat.

„My necháme Viktorku určitě přefotografovat v průběhu jejího růstu. Bylo by totiž dost nepříjemné neodletět na dovolenou jen proto, že máme s sebou o čtyři roky starší dítě, než je to na obrázku,“ vysvětluje maminka roční holčičky Hana Šlapáková, které přijde dětský pas jako zbytečnost. „Upřímně řečeno, miminka pro nevycvičené oči vypadají všechna stejně, a tak si myslím, že to ničemu nepomůže, alespoň ne v tak raném věku,“ dodává Plzeňanka.

Pokud se rozhodnete nechat své ratolesti zhotovit biometrický cestovní pas, nesmíte si kromě 100 korun s sebou zapomenout vzít ještě několik dokumentů. „Důležitý je rodný list dítěte a váš občanský průkaz, k prvnímu cestovnímu dokladu je také nutné donést osvědčení o státním občanství, které získáte na matrice. Fotografujeme rovnou na místě,“ vysvětluje Vítová.

Jeden z důvodů, proč vznikají dětské cestovní pasy, je prý snaha omezit pašování dětí přes hranice. „Mám zkušenost z cizích zemí, kdy lidé, kteří měli dítě jen zapsáno v pase, tam museli mít i jeho fotografii, aby nedocházelo k záměnám, což u nás do teď nefungovalo,“ potvrzuje Ivana Vítová.