VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VZPOMÍNKA: Neumí číst a psát, ví jen, že jedou rozbít kontrarevoluci

Dne 21. srpna 1968 bylo náměstí Republiky v Plzni od rána zaplněno sovětskými tanky. Další tanky postávaly a občas pojížděly po hlavních komunikacích, jejichž průjezdnost se tím zhoršovala, až se provoz zastavil úplně. Jako protest proti okupaci si příslušníci dopravního inspektorátu na levou paži uniformy připevnili černou smuteční pásku. V době normalizace za to byly tvrdé postihy.

21.8.2013
SDÍLEJ:

.Foto: Ondřej Mička

V důsledku nepřehledné situace došlo k zastavení provozu sanitek v některých částech města, hasiči, plynárny, pohřební služba a další složky oznámily, že nebudou schopni zajistit přepravu osob a nákladů.

Předseda městského národního výboru Gustav Rada odjel na jednání s velícím generálem sovětských vojsk Kožanovem. Byl jsem vyzván, abych přišel do jeho kanceláře. Podle požadavku předsedy jsem měl odpovědět na všechny otázky, pak jsme před radnicí nastoupili do jeho auta. Zeptal jsem se, kam chce jet. Řekl: po hlavních komunikacích a pak se ukáže.

Rozhodl jsem se projet Solní ulicí, Nejedlého sady (dnes sady Pětatřicátníků) a tř. 1. máje (dnes Klatovská tř.) a pokračovat výpadovkou na Klatovy. Dojeli jsme ale jen k Hálkově ulici. Křižovatka byla zablokována civilními auty, protože most nad železničními tratěmi byl v celém profilu zaplněn sovětskými tanky. Další tanky stály až k ulicím Borská a Zámečnická. V zablokovaném prostoru jsme uvízli také.

Důstojník se zeptal, zda je možný objezd jinudy. Řekl jsem, že průjezd bude možný až po uvolnění mostu. Bylo zřejmé, že zneklidněl: „V těch tancích nejsou řádně vycvičené posádky. Posádky jsou narychlo sestavené, řidiči mají najeté jen kilometry na trase sem. Horší je to, že někteří neumí ani pořádně číst a psát. Lepší je to jen u velitelů posádek. Také nevědí, kde jsou. Vědí jen, že jedou rozbít kontrarevoluci, jsou učeni, že kontrarevoluce by zničila je. Zastavení a stání tanků na místech, která nejsou určena, je nebezpečné. Posádky jsou v bojovém stavu. Řidič vidí jen průzory a do vzdálenosti pěti metrů před tankem nevidí vůbec. Most musí být co nejdříve uvolněn. Kdyby konstrukce mostu povolila a tank se začal propadat, nezkušená posádka se vyleká a vystřelí. Vystřelí jeden, vystřelí všichni. Myslí, že někdo na ně útočí. Kolem jsou obytné budovy a to by byla katastrofa. Nešlo by to zastavit."

V tomto čase přijeli příslušníci SNB a začali uvolňovat křižovatky. Krátce nato přijeli sovětští regulovčíci a řídili uvolňování mostu.

Důstojník ještě požadoval projet hlavní komunikace, zejména ty průjezdové. Řekl, že zde ještě nejsou všechny útvary, protože mají zpoždění. Asi po další hodině jsme projíždění skončili, zajeli na náměstí a šli do kanceláře předsedy.
Důstojník se se mnou přátelsky rozloučil. Odešel jsem z kanceláře na chodbu, zaslechl jsem za sebou kroky. Sovětský důstojník mne došel a děkoval mi za spolupráci. Pak mě uchopil za ruku a řekl, že ví, jak nám je. Podle něj byl tento postup z jejich strany nesprávný. Vzpomněl, že jeho otec nebo strýc byli u nás v roce 1945, jak byli vítáni, jak se u nich o naší zemi mluvilo jako o ráji. Přál mi ještě jednou všechno dobré. Poděkoval jsem mu za přání a řekl, že mu přeji, aby již nikdy nemusel zasahovat jako nyní.

„Jsem voják a musím plnit rozkazy," řekl. Pak pokračoval ke svému autu a odejel.

Vzpomínka Vladislava Kuneše na 21. srpen 1968 v Plzni. Vydáno ve sborníku Minulostí západočeského kraje vydaného Archivem města Plzně. (redakčně kráceno)

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michal Krmenčík z Plzně (vpravo) proti FCSB.

Střela z trestňáku mi nevyšla na sto procent, říká Bakoš

Trenér Pavel Vrba.

Výsledek je pozitivní, ale čeká nás velmi těžké utkání, varuje Vrba

V soutěži o nejlepšího výčepního zvítězil Miroslav Štych z Plzně

Plzeň – Dvanáctý ročník soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2017 zná svého vítěze. Je jím výčepní Miroslav Štych z restaurace U Mansfeldů v Plzni.

Odveta Indiánům vyšla. Dvěma góly k výhře přispěl Indrák

Chomutov, Plzeň – Odveta za úterní porážku v Plzni hokejové Škodovce na ledě Pirátů vyšla.

Centrum Hájek nabídne ubytování pro klienty

Šťáhlavy - Rodiče, kteří přijedou se svým postiženým dítětem na rehabilitační pobyt do Centra Hájek nedaleko Šťáhlav, zatím nemohli v prostorách bydlet.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení