„Případ je čerstvě zahájený, nemohu vám k tomu více sdělit. Dvě osoby jsou obviněné pro podvod se škodou velkého rozsahu,“ potvrdila včera Dagmar Lindenthalová z krajského státního zastupitelství v Plzni.

Jak Deník zjistil, policie Scharfa podezřívá, že s pomocí klatovského podnikatele Jiřího Kurtince organizoval transakce, při kterých do základního jmění firem vkládal bezcenné akcie výměnou za hodnotný majetek.

K podvodu pomohli znalci. Vyčarovali stamiliony

Obchodní trik, který připomíná tunelování, byl založený mj. na akciích společnosti Novosedly. Scharf a Kurtinec nechali tuto společnost zapsat do obchodního rejstříku v roce 2006. Do jejího základního jmění vložili dva pozemky u obce Novosedly na Žluticku o rozloze asi 57 tisíc metrů čtverečních. Znaleckým posudkem orazítkovaným firmou SRM - Consult Plzeň byly nemovitosti oceněny na 323 milionů korun. V této hodnotě pak společnost Novosedly vydala akcie, s nimiž Scharf obchodoval.

Znalci tvrdili, že cena pozemků je tak vysoká proto, že se pod nimi nachází bohaté ložisko cihlářské suroviny. Ve skutečnosti ale byla hodnota pozemků více než tisíc krát nižší. Oponentní posudek báňských expertů, který si nechala zpracovat policie, stanovil cenu pozemků jen na 200 tisíc korun. Jak z něj vyplývá, žádná cihlářská surovina tam není, jde o vytěženou pískovnu. Za vypracování nepravdivých znaleckých posudků a křivou výpověď policiie stíhá dva plzeňské znalce Václava Sankota a Jana Otýse (třetí stíhaný znalec nedávno zemřel). „Udělali posudky, které neodpovídaly realitě,“ sdělil státní zástupce Libor Řeřicha.

Jak na to? Nemocné akcie vyměnit za zdravé

Díky znalcům si tak obvinění manažeři opatřili de facto falešné akcie. Scharf čelí podezření, že pak tyto akcie na základě směnných smluv nebo smluv o prodeji převáděl mezi spřízněnými firmami. Těmito machinacemi část bezcenných akcií skončila například ve společnosti Českomoravská správcovská a obchodní (ČMSO) výměnou za velice kvalitní akcie firmy ZAT Příbram (zhotovuje řídicí systémy jaderných elektráren). Majitelem ZATu je nyní společnost Brixen Limited, registrovaná na Kypru, o které se mnoho neví. Jen na této směně prodělala ČMSO, v níž má Scharf třetinu, sto třicet milionů korun.

Zbylí dva podílníci jsou přesvědčeni, že Scharf chystal operace s cennými papíry s jediným cílem, aby je připravil o miliardový majetek. Využil toho, že jednomu z podílníků ČMSO se záhadně ztratily akcie, a nemohl tak rok vykonávat akcionářská práva. ČMSO spadla do konkurzu.

Já nic, já muzikant

Jaroslav Scharf momentálně působí v deseti různých firmách. Mj. je předsedou představenstva společnosti ZAT Příbram nebo Cihelny Kryry. Odmítá se o případu bavit. „Nashledanou,“ prohlásil a zavěsil, když se dozvěděl, proč mu Deník volá. Sdílnější nejsou ani znalci. „Budu se bránit. S žádným podvodem nemám nic společného,“ ohradil se Jan Otýs. Václava Sankota zná prý jen od vidění. Sankot vzkázal po manželce, že se nebude vyjadřovat. Sankot je zároveň členem poradního sboru předsedy Krajského soudu v Plzni Zdeňka Jaroše. Ten o budoucnosti znalce ještě nerozhodl. „Až budu oficiálně informován, budu rozmýšlet, co dál. Znalce jmenuji a mohu je i odvolat, takže nevylučuji případné odvolání pana Sankota. Zatím však musíme respektovat zásadu presumpce neviny,“ řekl včera Jaroš.

Znalecké posudky pro Scharfa vytvořil Sankot za firmu SRM - Consult Plzeň, kde do ledna 2007 působil jako jednatel a spolumajitel. Firma byla poté prodána. „Od 16. ledna 2007 máme stoprocentní vlastnictví. Pan Sankot tímto dnem s námi ukončil spolupráci,“ uvedl současný spolumajitel a jednatel SRM – Consultu Alois Mikulášek. Podle jeho slov ho zatím ještě nikdo ve věci neoslovil.

Nejrozsáhlejší hospodářská kriminalita v záp. Čechách

Zástupce západočeského krajského policejního ředitele Jaromír Kníže na otázku Deníku připustil, že jde v poslední době o jeden z nejrozsáhlejších případů vyšetřování hospodářských deliktů v západních Čechách. „Po kauze Ikony Frýdlant (pozn. red.: poskytování úvěrů za nadhodnocené drahé kameny) je to zase případ, kde významnou roli hraje činnost znalců,“ připomněl. „Pokud by se prokázala vina manažerů, byla by to nová forma hospodářské kriminality, která dosud nebyla běžná,“ dodal. Kníže se k motivu nevyjádřil, ale nevyloučil, že se případ může rozrůst o další obvinění. „Jsme na začátku,“ poznamenal.

Obvinění manažeři jsou vyslýcháni na svobodě. Vzhledem ke škodě velkého rozsahu jim hrozí trest odnění svobody v rozmezí od pěti do dvanácti let. Znalci mohou dostat až deset let vězení nepodmíněně.

Jan Pertl, Miroslava Vejvodová