Přihlásili ho na místní školu, pak na doubraveckou, slovanskou a ještě uvažují, že by s Ondrou zašli na lobezskou základní školu při druhých termínech zápisů. „Ještě jsme se nerozhodli, jestli nechat malého doma, nebo ho dát na nějakou plzeňskou školu. Navíc vůbec nevíme, jestli v Plzni Ondru vezmou, když nespadá pod danou spádovou oblast. Proto jsme se rozhodli pro tento postup,“ vysvětluje otec dítěte.

Vedoucí oddělení organizace školství a vzdělávání plzeňského magistrátu tyto případy kritizuje. „Školám takový přístup může přidělat velké problémy. Se zapsanými dětmi totiž pochopitelně počítá, takto zapsané děti mohou až do září blokovat místo pro jiné školáky,“ varuje Karel Brož. Vedoucí oddělení také připomíná, že školy se proti takovému chování nemůžou dostatečně chránit. „Není to dané zákonem, nemůžeme to rodičům nařídit. Je proto slušností o tomto netradičním kroku aspoň školy informovat,“ vyzývá Brož.

Podle zástupce ředitele lobezské základní školy Michala Zoubka se rodiče nemusejí obávat nepřijetí dítěte, i když nespadá do dané spádové oblasti. „Pokud je dítě zapsáno, mají rodiče téměř stoprocentní jistotu, že se jejich děti stanou prvňáčky právě na té škole,“ uklidňuje Zoubek s tím, že variabilita kapacity tříd je dostatečná (17 – 34 dětí). Podle odborníků měli rodiče dostatek času vybrat ´správnou´ školu ještě před prvními zápisy. „Školy pořádají besídky a dny otevřených dveří. Tyto akce jsou pro výběr školy ideální,“ míní Brož. „Při dnech otevřených dveří se rodiče mohou podívat přímo do výuky, mohou vidět školu za provozu. Zápis je jen kulisa, malá slavnost,“ nabízí další argument Zoubek.