Mateřské školy proto upozorňují rodiče, že je lepší o jejich výskytu informovat. Pokud zůstanou vši jednomu z dětí, rozjede se totiž kolotoč s jejich hubením nanovo a je jedno, zda si dítě vlasy myje často nebo zřídka.

„Jeden z rodičů upozornil na to, že dítě mělo vši, proto jsme raději všem ostatním doporučili, aby potomkům vlasy zkontrolovali. U nikoho jiného se nevyskytly,“ informovala ředitelka 22. mateřské školy Monika Bryšová.

Výskyt vší není podle dětské lékařky Aleny Šebkové začátkem tohoto školního roku nijak dramatický. „Ale je pravda, že s tímto problémem nyní rodiče chodí. Jak na vši – to je každá rada drahá. Rozhodující je vyčesat je ven. Některé si vytvořili rezistenci na chemické přípravky, na některé zase působí spolehlivě,“ vysvětluje Šebková. Rozhodně už prý neplatí, že vši jsou znakem nečistoty.

V lékárnách nabízejí proti vším několik přípravků.

„Ti, kteří nechtějí použít chemii, si musejí připlatit, Přírodní přípravek, který vši udusí, stojí 385 korun, klasický Diffusil pak zhruba 220 korun,“ doporučuje lékárnice Jitka Racková.