VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda schválila vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy

Praha - Vláda v pondělí schválila vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy. Od 1. ledna má na celkem 345 kilometrech čtverečních ochránit přírodu ve stávajícím vojenském újezdu, který bude zrušen ke konci letošního roku, a v části jižních Brd.

12.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po přijetí vládního nařízení řekl, že do území bude patřit i zlatonosné ložisko Petráškova hora u Vacíkova.

Kvůli ložisku byl Brabec ve sporu s ministerstvem průmyslu a obchodu, které chtělo území nechat otevřené pro případnou budoucí těžbu.

Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí. Celá svým územím do ní spadá pouze obec Míšov, v několika případech zasahují do oblasti svým zastavěným územím obce Nové Mitrovice a Čížkov. Další obce se nacházejí po obvodu mimo území navrhované CHKO, přičemž do ní zasahují pouze jejich katastry.

Součástí brdské CHKO budou například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Až 86 procent oblasti tvoří lesy, z nichž převážná část je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků ČR. Vyskytují se zde chráněné druhy, například kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničné.

Nejpřísnější režim ochrany přírody se bude muset dodržovat v první zóně, dotkne se to především zemědělců. Nebudou se zde smět používat například biocidy, hnojit pozemky, používat kejda, měnit vodní režim nebo provádět terénní úpravy a těžit nerosty. Do přísného režimu spadne i druhá zóna, obě tvoří dohromady zhruba 15 procent z celkového území.

Klub českých turistů začne se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Všechny se ale budou moct vyznačit, až resort obrany stanoví hranice posádkového cvičiště Jince a jeho ochranného pásma, které zatím nebylo pyrotechnicky vyčištěno. To se má stát do roku 2017. Zdokonalit se musejí i mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržba silnic a špatný telefonní signál.

Výběr informací o Chráněné krajinné oblasti Brdy, jejíž vznik dnes schválila vláda:
- CHKO vznikne na rozloze 345 kilometrů čtverečních ve stávajícím vojenském újezdu, který bude zrušen ke konci letošního roku, a části jižních Brd.
- Pracoviště správy budoucí CHKO budou v Příbrami a Jincích ve Středočeském kraji a ve Spáleném Poříčí v Plzeňském kraji.
- Nová CHKO zasáhne do katastrálních území 34 obcí (obec Míšov na jihu oblasti bude ležet celá v rezervaci) ve Středočeském a Plzeňském kraji.
- CHKO bude rozdělena do čtyř zón ochrany, nejpřísnější režim bude v I. zóně (3,5 procenta celkové plochy), nejrozsáhlejší bude III. zóna, která zabere přes 84 procent rozlohy.
- CHKO bude ochraňovat například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin (kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničná).
- Nyní se dělá pyrotechnická očista území. "V současnosti je 45 procent tohoto území vyčištěno, koncem roku to bude 50 procent a potom ještě během následujících dvou let práce budou pokračovat," uvedl letos v září ministr obrany Martin Stropnický.
- Po vzniku CHKO se rozsáhlé území, které po desetiletí využívali vojáci, otevře veřejnosti a turistickému ruchu. Klub českých turistů by měl začít se značením tras po 1. lednu 2016.
- Pohoří Brdy, zabírá celou polovinu brdského hřebene, leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Prahy zhruba mezi městy Hořovice, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem a Rokycany.
- Brdský vojenský újezd má rozlohu 260 kilometrů čtverečních (přibližně polovina rozlohy Prahy), území tvoří ze zhruba 85 procent lesy (převážně v majetku Vojenských lesů a statků), zbytek jsou louky a vodní plochy.
- Dělostřelecké cvičiště bylo v Brdech zřízeno již v roce 1928. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda a dále jej zvětšila, do současné velikosti byl prostor rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd.
- Některé okrajové části prostoru jsou přístupné veřejnosti již řadu let, vznikly zde turistické trasy a cyklotrasy, které ale byly přístupné většinou pouze o víkendech a svátcích. Jelikož není v silách armády celý prostor oplotit a uhlídat, turisté často míří i do míst, která jsou jinak přístupná pouze na propustku.
- Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti.
- Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.
- Návrh zákona na zrušení újezdu schválila Sněmovna loni v prosinci.

Autor: ČTK

12.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bednění, pod nímž se skrývá socha sv. Jiří.

Socha chátrá, 30 let je schovaná

Ilustrační foto.

Dvě problémové školy v kraji

AKTUALIZOVÁNO

Po brutální vraždě bezdomovce na Roudné zůstala ve stanu kaluž krve

Plzeň - Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat.  

Ráj gladiol. Jaroslava má na zahradě přes 200 druhů

Žinkovy - Kdybyste teď navštívili Jaroslavu Rybákovou v Žinkovech, stoprocentně od ní dostanete krásnou kytici gladiol.

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Plzeň – Černý superb s pražskou poznávací značkou si razí cestu přes množství diváků. Uvnitř automobilu sedí pan prezident se svou ochrankou.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení