VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Havel: Velká autorita, ale ne autoritář

Plzeň - Václav Havel byl mimořádnou osobností celosvětového formátu především 20. století. Deník získal včerejší názory Plzeňanů různých věkových skupin na bývalého prezidenta a připojil k nim průřez životem Václava Havla - buržoazního dítěte, laboranta, spisovatele a dramatika, disidenta a politika.

20.12.2011 2
SDÍLEJ:

Všechny generace. U andělíčka na náměstí Republiky přišli uctít památku Václava Havla Plzeňané všech věkových kategorií. Kromě náměstí se lidé scházeli k zapálení svíčky také u budovy rozhlasu na náměstí MíruFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

12 let (Havlovi je 12 v roce 1948)

Žákyně Iveta: „Rodiče mi říkali, že Václav Havel byl dobrým prezidentem. A tak, když jsme s třídou U andělíčka, zapálím za něj svíčku. Učili jsme se, že byl prvním československým nebo českým prezidentem.“

Prvnímu českému prezidentovi se ve dvanácti letech, v roce 1948, změnil život. Jeho buržoazní původ mu najednou začal komplikovat život, znemožnil studia. Dítě ze zámožné rodiny bylo v té době neobyčejně sečtělé, Václav Havel už v té době četl Peroutku, Masaryka nebo Čapka.

17 let (Havlovi je 17 v roce 1953)

Student Milan Vosáhlo: „Já jsem mu vděčný za to, že žiju ve svobodném státu. Hodně se o jeho osud zajímám, nevnímám ho jen jako politika. Čtu o něm, dostal jsem se až k době, kdy byl ve vězení. I proto jsem přišel za něj zapálit svíčku. Vím ale, že je mnoho lidí, kteří si ho neváží.“

Václav Havel se v roce 1953 živí jako laborant na Vysoké škole chemicko–technologické, humanitární obory jsou mu zapovězeny.

30 let (Havlovi je 30 v roce 1966)

Rozhlasák Lukáš Milota: „Václava Havla jsem pochopitelně začal vnímat kvůli svému věku až po roce 1989, tedy jako politika. Byl symbolem naší svobody, demokracie, nositelem morálních hodnot. Teď mám pocit, že jsme zůstali jako ovečky bez pastýře. Trochu jsme osiřeli.“

Volnější šedesátá léta pochopitelně Havlovi prospívají. Končí dálkové studium dramaturgie na DAMU a už napsal divadelní hru Vyrozumění. Stává se uznávaným dramatikem a spisovatelem, působí v?Divadle Na zábradlí.

43 let (Havlovi je 43 v roce 1979)

Obchodní zástupce Radek Sutnar: „Pro mě byl možná posledním politikem, kterému se dalo věřit. Pořád se držel svých zásad, nedělal politiku z vypočítavosti. Byl slušný, přitom se prosadil jako dramatik, spisovatel i jako politik. Měl jsem to štěstí, že jsem se s ním asi před třemi lety setkal v divadle v Praze. Seděl kousek ode mne, získal jsem jeho podpis. Byl přátelský, působil mile.“

Havlovi se v roce 1979 zhoupl život směrem dolů. Po sovětské okupaci ztratil práci, většinu času trávil na Hrádečku. A nebo ve vězení. Stačil již totiž založit Chartu 77 a jeho střety s režimem se vyhrotily.

51 let (Havlovi je 51 v roce 1987)

Starosta Lumír Aschenbrenner: „Když jsem připojoval podpis do kondolenční knihy, připsal jsem vzkaz Děkuju za všechno a k tomu dokreslil vylepšené srdíčko o modrý obláček. Základem všeho bylo to, že byl filozof a umělec, to určovalo jeho činnost.“

Václav Havel je v roce 1987 nejznámějším československým disidentem, navštěvují ho západní novináři i politici. Režim se sice i kvůli perestrojce částečně uvolňuje, Havel je však stále na každém kroku hlídán Státní bezpečností. Vypadá to tak, že pád režimu je v nedohlednu. Havel je členem samizdatového časopisu O divadle.

65 let (Havlovi je 65 v roce 2001)

Architekt Jan Soukup: „Věčným problémem lidstva, mnohokrát zklamaným je, jak dát autoritám do rukou svůj osud a nestat se jejich obětí. Václav Havel ukázal, jak to udělat, a to bez lidskosti, rozumu a lásky nelze. On je toho vzorem, nejen pro nás v Čechách, ale pro celý svět a proto si ho nesmírně vážím.”

Václavu Havlovi se blíží závěr druhého období ve funkci prezidenta ČR. Jeho zdravotní stav již v té době není dobrý. Má již za sebou odstranění části levé plíce kvůli zhoubnému nádoru a operaci po perforaci tlustého střeva.

Autor: Evžen Zavadil

20.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení