VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Plzni se představí Cirkus totality

Plzeň - Umělecký projekt nás netradičním způsobem zavede zpět do období komunistického režimu.

21.5.2009
SDÍLEJ:

Model trenažéru totalitu bude v Měšťanské besedě v Plzni.Foto: archiv

Plzeň je prvním městem po Praze, kde se představí Cirkus totality. Projekt připravila k 20. výročí pádu komunistického režimu obecně prospěšná společnost Opona.

Je určen široké veřejnosti a tvoří jej pět různých kulturních počinů: divadelní inscenace Osobní anamnéza režisérky Petry Tejnorové na scéně Jižního nádraží, model k realizaci připraveného výstavně-zážitkového areálu Trenažéru totality, vystavený a celodenně přístupný v Měšťanské besedě, Kalendárium totality, což je exteriérová volně přístupná výstava na náměstí Republiky, expozice Revoluční plakáty v Měšťanské besedě a projekce trezorových filmů v kině Měšťanská beseda.

„Všechny projekty Cirkusu totality se snaží na pozadí těch „velkých“ dějin vyzdvihnout „malé“ osobní příběhy. Chceme vstřícností našich projektů vzbudit všeobecný zájem o životě v totalitní době. O naší totalitní historii se dosud systematicky neučí a dnešní nejmladší generace, narozená po převratu, o totalitě ví žalostně málo. Víme, že největší tíhu totality nesou generace dnešních padesátníků a výše. S tímto břemenem bohužel většinou neumí nijak naložit nebo prostě nijak nenakládá. Často se za svá selhání v totalitě stydí a snaží se je vytěsnit. Právě na jejich dětech je, aby se svých rodičů začaly ptát. Jak žili za totality, proč se často chovali v rozporu se svým přesvědčením, jaké je k tomu vedly důvody a příčiny. Nejde o to, aby se rodiče obhajovali, ale aby vysvětlili okolnosti svého jednání a děti jim lépe porozuměly,“ přibližuje záměry pořádající obecně prospěšné společnosti Opona Ondřej Cihlář, umělecký ředitel projektu.

Součástí plzeňského Cirkusu totality je diskuze s laureáty Ceny 1. června na téma Novinařina a její role v obhajobě principu demokracie a lidských práv.

„Podařilo se oslovit některé z nich. Do Plzně tak přijede debatovat významný spisovatel a scénárista Jiří Stránský, novinářka a mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová, fotograf Jan Šibík nebo humanitární pracovnice a novinářka, známá především svým zpravodajstvím z válečných konfliktů, Petra Procházková,“ uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.

Cirkus totality představí dostatek materiálů, které umožní barvitý obraz o komplikované minulosti naší země. Předání Ceny 1. června na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně se stane tečkou za akcemi projektu. Rada města Plzně ji letos udělila Václavu Havlovi.

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení