VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V náušnicích je moc niklu, zjistil inspektor během krátké chvíle

Plzeň – Zhruba každý šestý kontrolovaný výrobek je nevyhovující.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Inspektor ČIŽP Martin Marko pomocí spektrometru právě testuje náušnice. Je v nich vysoký obsah niklu, což může způsobovat hnisání uší.Foto: Deník / Vejvodová Miroslava

Téměř třicet procent niklu obsahovaly náušnice zakoupené v jednom plzeňském obchodu pro tvořivé, které nechala na České inspekci životního prostředí otestovat naše redaktorka. „Je to hodně. Citlivějším jedincům mohou takové náušnice způsobovat různé alergie, hnisání uší apod.,“ uvedl inspektor ČIŽP Martin Marko, který bižuterii otestoval moderním rentgenovým spektrometrem.

Onen přístroj je schopný během krátké chvíle odhalit složení výrobku. Inspektoři tak mohou přímo v prodejně zjistit, jaké složení má nabízená bižuterie. Obsah těžkých kovů totiž může mít negativní vliv na naše zdraví.

„V bižuterii kontrolujeme přítomnost kadmia, olova a niklu,“ řekl Marko. Kadmium se ukládá v lidském těle a je karcinogenní, olovo může mít nenávratné účinky na nervovou soustavu, ovlivňuje rovněž mozkový vývoj u dětí či vývoj plodu a nikl způsobuje alergické reakce, u hodně vnímavých jedinců byly dokonce popsány záchvaty astmatu.

I když limity pro obsah každého z těchto kovů udává legislativa, není výjimkou, že bývají i tisícinásobně překročeny.

Inspektoři loni například díky spektrometru odhalili náušnice a přívěsky s nadlimitním obsahem kadmia. Například jeden typ náušnic ve tvaru soviček zakoupený na tržnici obsahoval až 91 procent kadmia. Limit je přitom 0,01 procenta. Prodejce dostal pokutu a výrobek musel stáhnout.

Testování výrobků se díky spektrometru mnohonásobně zkrátilo. Dříve totiž bylo nutné vždy provádět laboratorní test, který vyjde na tisíc i více korun. Test navíc výrobek znehodnotil.

Riziko? Výrobky z Asie

Nejnebezpečnější bižuterie se podle inspektorů nachází na tržnicích, kam se dostává z Asie. Jako nepříliš bezpečné se podle inspektorů jeví též aukční servery.

Kromě kovů lze spektrometrem zkoumat i složení mnoha dalších materiálů. „Neuspěje tak pašerák se slonovinou, který tvrdí, že se jedná o umělou hmotu. Díky spektrometru poznáme, že jde o biologický materiál,“ podotkl Marko.

Pašovaný náhrdelník ze slonoviny, který zajistila Česká inspekce životního prostředí.

Autor: Miroslava Vejvodová

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení