VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V KŮŽI: Tolik lidí jsem ještě nepřevezl

Nadryby - „Nejkrásnější ze všech řemesel má převozník u vesel…,“ notoval si Vlasta Burian ve filmu Ryba na suchu. Právě na jeho převozníka Rybu jsem si vzpomněl, když jsem naskočil na palubu prámu v Nadrybech.

28.8.2009 1
SDÍLEJ:

Propisku jsem vyměnil za dlouhé bidloFoto: Václav Fráz

Tamní přívoz sice nemá vesla, ale ocelová lana, kliku a bidlo, ovšem pocit, který zažíváte, když obrážíte oba břehy Berounky, filmový bezesporu je. Pokud se tedy zrovna nedřete jako kůň.

Ještě předtím, než jsem převozníkovi Václavu Frázovi řekl, že mám v úmyslu mu v rámci novinářského seriálu fušovat do řemesla, jsem toho stihl poměrně hodně. Například svého známého pozdravit. Pak už mě převozník požádal o výpomoc a já se bez řečí chopil druhého bidla a začal jsem píchat do kamenitého dna. Povzbuzoval jsem se funěním a prám se jakžtakž pohyboval žádaným směrem. „Je málo vody, takže to moc dobře nejezdí. Ale je to dobré na posilování,“ vysvětloval převozník a já se potil a přikyvoval.

To už jsme ale přistáli u břehu, kde čekala skupina cyklistů. Chtěl jsem se konečně svěřit, proč jsem přišel, a že si toužím vyzkoušet převážení, ale nebyl čas. „Mohl byste od nich vybrat peníze?“ Znovu kývám a cyklisty trochu zmateně kasíruji, dívaje se po očku na ceník. A jeli jsme na druhou stranu. Obdivoval jsem převozníka, jak zvládá s turisty rozprávět a přitom se ohánět bidlem.

Na nadrybské straně náš náklad vystoupil a já konečně řekl, co mě k prámu přivedlo. „Víte, že jsem si říkal, že by mi mohl někdo přijít pomoct?“ zasmál se převozník a zamířili jsme k jeho domku. Než jsme ale k cíli došli, ozval se zvonek - u přívozu stála parta pěti motorkářů. Takže čelem vzad, stínu a chládku jsme dali sbohem.

Motorkáři příště nepojedou

Motorkářům chvíli trvalo, než pochopili, že se mají seřadit co nejvíce k levému boku lodi, ale za moment jsme mohli vyrazit. Vyrazit znamená v případě nadrybského přívozu seskočit na břeh, do prámu se opřít rukama, vší silou zatlačit, odstrčit ho a poté zase úspěšně naskočit. Pak už točím klikou, ocelové lano se odvíjí z bubnu a prám se na vodě natáčí tak, aby ho proud postrkoval vpřed. Znovu popadneme bidla a po domluvě „budeme to dělat naráz jako gondoliéři“ zabíráme pokud možno nastejno.

U druhého břehu motorkáři našlápnou stroje a s burácením sjedou z prámu na pevnou zem. Jeden přitom naříká nad škrábancem, který mu na laku blatníku způsobil výfuk stroje, jenž stál před ním.

Chvíle klidu. V převoznickém domku je pěkně. Slunce, které pálí jako ďas, tam nemůže, a to ke štěstí úplně stačí. Převozník se navíc natáhne k ledničce a já slyším zvonit lahváče. Když si pivo nalijeme, ozve se jako na potvoru zvonek. „Nojo,“ povzdychneme si skoro nastejno a jdeme zase k řece, pivo nepivo. Převezli jsme auto, pár turistů a cyklistu.

Pocit jako vystřižený z Oty Pavla

V polovině řeky se k nám přiblížilo několik vodáckých lodí. „Ahój,“ zkouším volat, ale odpoví jen několik lidí. Možná proto, že zbytek vodáků sledoval náš přívoz, který je unikátní kvůli svému ručnímu pohonu, a někteří se rozhodovali, jestli chvíli počkají nebo srážku s raritou risknou. Pustil jsem bidlo a chvíli jsem sledoval usměvavé dívky–vodačky, které proplouvaly kolem. Když jsem si k nim přičetl nádherný letní den, přírodu, vrby na březích, poletující kachny a Berounku samotnou, dýchl na mě ten pocit tolikrát líčený v knihách Oty Pavla. Převoznictví nejde dělat jako povolání – k obživě by bylo snad jen, kdyby člověk jedl v jednom kuse ryby, ale koníček je to bezkonkurenční.

Protože lidí právě neubývalo, jezdili jsme dál. Buď si moje svaly zvykly nebo prostě jen otupěly, ale po hodince bidlování jsem přestal mít pocit, že mě to zabije, a s cestujícími jsem rozprávěl zrovna jako převozník. Pivo jsem si pak v pohodlí a klidu převoznického domku vypil jakoby za odměnu. Když jsem se s převozníkem loučil, ozval se znovu známý zvonek signalizující zákazníka. Šel jsem už sice domů, ale říkal jsem si, že na prámu bych jezdil až do večera.

Autor: Pavel Korelus

28.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Michal Krmenčík z Plzně (vpravo) proti FCSB.

Střela z trestňáku mi nevyšla na sto procent, říká Bakoš

Trenér Pavel Vrba.

Výsledek je pozitivní, ale čeká nás velmi těžké utkání, varuje Vrba

V soutěži o nejlepšího výčepního zvítězil Miroslav Štych z Plzně

Plzeň – Dvanáctý ročník soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2017 zná svého vítěze. Je jím výčepní Miroslav Štych z restaurace U Mansfeldů v Plzni.

Odveta Indiánům vyšla. Dvěma góly k výhře přispěl Indrák

Chomutov, Plzeň – Odveta za úterní porážku v Plzni hokejové Škodovce na ledě Pirátů vyšla.

Centrum Hájek nabídne ubytování pro klienty

Šťáhlavy - Rodiče, kteří přijedou se svým postiženým dítětem na rehabilitační pobyt do Centra Hájek nedaleko Šťáhlav, zatím nemohli v prostorách bydlet.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení