VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji je skoro 14 tisíc barevných kontejnerů

Plzeňský kraj – Zeleno-žluto-modrá síť během letošního roku zhoustla o dalších 181 nádob na odpad.

10.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv

Sklo do zeleného, plasty do žlutého a papír do modrého, mohou si od letošního roku říkat obyvatelé dalších 44 obcí Plzeňského kraje, do nichž přibyly nové barevné kontejnery na tříděný odpad. Je jich 181.

Síť těchto sběrných nádob v regionu tedy opět zhoustla a v republice dokonce patří k těm vůbec nejhustším.

„Jedná se o společný projekt Plzeňského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM. 61 modrých nádob bylo na papír, 46 bílých či zelených nádob na sklo a 74 žlutých nádob na plasty," popsala mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

My už třídit umíme! 2015• Plzeňský kraj a EKO-KOM spolu s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje vyhlašují na podporu třídění odpadu už deset let soutěž My už třídit umíme! Letos se jí zúčastnilo 483 obcí a měst kraje.
• Soutěž je rozdělena do dvou kategorií. V první kategorii soutěží obce do 1000 obyvatel, ve druhé města a obce nad 1000 obyvatel. Zúčastňují se rovněž plzeňské městské obvody. Hodnotí se množství vytříděných odpadů, hustota sítě barevných kontejnerů, čistota kolem kontejnerů i jejich čistota a například také to, jestli jsou na nádobách instrukce pro obyvatele, jaký odpad mají do které vhodit.
• V kategorii malých obcí do 1000 obyvatel letos zvítězila MODRAVA,
na 2. místě se umístila obec ČILÁ a na 3. místě obec SRNÍ.
• V kategorii velkých obcí nad 1 000 zvítězila ŽELEZNÁ RUDA,
na 2. místě skončily ŠTĚNOVICE a na 3. místě město HOLÝŠOV.
• Kromě diplomu a věcného daru si první tři oceněné obce v obou kategoriích odnesly také finanční dar od Plzeňského kraje. Obce na 1. místě získaly 30 tisíc korun, obce na 2. místě 20 tisíc korun a obce na 3. místě 10 tisíc korun.

Vše se děje v rámci projektu Intenzifikace systému separovaného sběru vytříděných složek komunálních odpadů v obcích Plzeňského kraje. Začal v roce 2004. „Kontejnery jsou obcím poskytovány pro rozšíření sběrné sítě v obcích tak, aby obyvatelé měli větší možnost třídění odpadů z obalů, které jsou následně materiálově využívány," vysvětluje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Václav Štekl.

Díky letošním 181 kontejnerům vzrostl v kraji počet barevných nádob pořízených během tohoto projektu na více než 2500.

„V Plzeňském kraji jsou pro třídění odpadů vytvořeny velmi dobré podmínky," míní Marek Sýkora ze společnosti EKO-KOM. „Dle statistik za rok 2014 bylo na území Plzeňského kraje bezmála 14 tisíc sběrných nádob na tříděné odpady a na jedno sběrní místo, což jsou kontejnery na papír, sklo a plasty, připadlo celkem 131 obyvatel. To řadí Plzeňský kraj v celé České republice ke krajům nejlépe vybaveným kontejnery na třídění odpadů," dodává Sýkora.

V roce 2014 se každému obyvateli Plzeňského kraje podařilo v průměru vytřídit 41,9 kg papíru, plastů, skla a nápojového kartonu. Přestože kraj v současnosti nestojí na pomyslných stupních vítězů, stále se jeho výsledky pohybují nad celorepublikovým průměrem, který za loňský rok činí 40,5 kg na obyvatele.

Autor: Pavel Korelus

10.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Místo, kde vyroste nové parkoviště pro veřejnost

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení