Nejvíce výpovědí podali zdravotníci z chirurgických oborů. Vedení nemocnic nyní zjišťuje, nakolik je situace vážná. Začátkem roku musí Fakultní nemocnice Plzeň a kraj odevzdat ministerstvu krizové plány, jakým způsobem by mohly oddělení a kliniky fungovat, pokud lékaři skutečně odejdou.

Největší počet lékařů podal výpověď ve Fakultní nemocnici v Plzni. Odchody se jí ale dotknout v podstatě nejméně. „Je to 11 procent všech lékařů. Navíc zatím nevíme, kteří to myslí skutečně vážně a mají rozjednanou práci jinde a kteří pouze demonstrují svůj názor,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Dodává, že FN bude evidovat lékaře odcházející z krajských nemocnic, a v případě potřeby je osloví. Nabídnout jim může mnohdy i o 20 tisíc korun více než nabízely krajské nemocnice. „Některých oddělení se může omezení provozu dotknout, v tuto chvíli ale nevíme, zda tam lékaři odejdou určitě, a proto nebudu zatím uvádět, která to jsou,“ vysvětluje Jenšíková.

Téměř o polovinu lékařů může přijít ředitel Klatovské nemocnice, a. s., Jiří Vlček. „Na stole mi v tuto chvíli leží čtyřicet výpovědí. Nejvíce jich podali chirurgové. Setkám se s nimi 5. ledna v 15 hodin, pokud ale nepřidá peníze stát, nemohu jim slíbit žádnou velkou útěchu,“ připouští Vlček.

O práci se nyní bojí i zdravotní sestry. Ty sice odcházet nechtějí, ale pokud nemocnici opustí lékaři, nemohou nic dělat.

„V případě, že lékaři skutečně skončí a my některé provozy omezíme nebo uzavřeme, budeme muset nechat sestry doma za 60 procent platu až do doby, kdy se nám podaří nabrat doktory zpět,“ vysvětluje Vlček. Čtyřicet odcházejících zdravotníků pro něj znamená téměř polovinu lékařského personálu.

Odevzdané výpovědi

FN Plzeň 70
Klatovská nemocnice, a. s. 40
Domažlická nemocnice, a. s. 25
Rokycanská nemocnice, a. s. 9
Stodská nemocnice, a. s. 9

Více než polovina lékařů podala výpověď v Domažlické nemocnici. Ze čtyřiceti doktorů plánuje odchod 25. Počty zaslaných výpovědí však ještě nemusí být konečné. „Výpovědi jsem obdržela z chirurgického, interního, gynekologického a částečně i z dětského oddělení. U většiny jmenovaných oddělení hrozí jejich zavření. Budeme dělat nějaká opatření, ale nevíme, jestli se nám podaří oddělení udržet v chodu. Bez lékařů se léčit nedá,“ řekla ředitelka Domažlické nemocnice Alena Výrutová.

K 28. únoru by tak z nemocnice odešlo 90 % lékařů z chirurgického a interního oddělení, 80 % z gynekologického a dětského oddělení a 100 % z rehabilitace a LDN. Při tomto rozsahu výpovědí by byla od 1. března existence některých oddělení zcela vyloučena.

V Rokycanské nemocnici, a. s., se obávají zejména zhroucení interního oddělení, ohrožena může být také chirurgie. Výpověď podalo sice pouze devět lékařů, ale právě na těchto dvou odděleních.

Nakolik jde v případě některých o demonstrativní akci, bude zřejmé až koncem února, kdy doběhnou výpovědní lhůty. V současnosti, vzhledem k přepočtu úvazků se uvádí, že v nemocnici je 47 lékařů. Podle ředitelky se ale jedná spíše o čtyřicítku.

Devět lékařů by mohlo chybět také Stodské nemocnici, a. s. „Kompletní zůstane asi gynekologické a dětské oddělení, tam zatím nepodal výpověď nikdo. Odchody hrozí u chirurgie a interny, ale domnívám se, že bychom dokázali situaci v nějaké krizové podobě ustát, i kdyby nám lékaři skutečně odešli,“ míní ředitel nemocnice Vlastimil Bureš.