VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kanceláři biskupa se snoubí umění s technikou

Plzeň – „Protože tu trávím hodně času, je pro mě důležité příjemné prostředí,“ říká plzeňský biskup František Radkovský, který ve své kanceláři shromáždil velké množství uměleckých děl.

18.7.2011
SDÍLEJ:

Biskup František Radkovský ve své kancelářiFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Jedním z nejvzácnějších obrazů je pro mne asi ten od malířky Aleny Koenigsmarkové,“ tvrdí Radkovský. Obraz nedávno zesnulá malířka věnovala biskupství při jeho otevření v roce 1993.

Malba znázorňuje kněze. Ten slouží mši svatou, při které skrápí lidstvo krev Kristova. „Je to velice teologický a hluboký námět. Kříž je sice vždy negativní symbol, ale z druhé strany, když si člověk uvědomí, že za nás Ježíš zemřel a vzal na sebe všechny naše průšvihy a hříchy, je to pak velice pozitivní,“ usmívá se František Radkovský.

Dalším zajímavým dílem, které je umístěno nad sedačkou v pohodlném koutku kanceláře, je kopie malby věnovaná papeži Janu Pavlu Druhému při výročí milénia od smrti svatého Vojtěcha. „Obraz jsme vyfotografovali a pověsili sem, abychom měli památku,“ vysvětluje Radkovský. Madona od Maxe Švabinského také zdobí místnost prvního plzeňského biskupa stejně jako obraz dovezený z Galileje, na kterém je zobrazen poslední soud. Obraz působí, jako by byl malován na skle. „Je to kopie čelní stěny bohoslužebného kostela. Celé drama je zobrazeno v postavě ďábla, který chce strhnout ty, již před soudcem neuspěli a archanděl Michael ho odhání pryč. Je tu ohromné množství postav, apoštolové, Matka boží, Jan Křtitel a další. Já sám bych si na všechny teď nevzpomněl. Autor je žák Pabla Picassa. Jeho styl se mi moc líbí, obrazy se podobají ikonám. Díla jsou velmi vkusná, je na nich opravdu vidět, že autor umí svou práci,“ komentuje biskup a ukazuje fotografie originálu obrazu. Ten se nachází v Galileji na hoře Blahoslavenectví.

Když František Radkovský sedí za svým dřevěným pracovním stolem, má nad hlavou dva zarámované znaky. Jeden je jeho osobní, druhý je papeže Benedikta XVI.

Teologické obrazy různých stylů a odlišných malířských i kreslířských technik tvoří v kanceláři Františka Radkovského nevídanou harmonii. Přesto i on holduje technice. Moderní notebook je pro biskupa evidentně nepostradatelný.

„Mám tady uloženo okolo čtyřiadvaceti tisíc fotografií z cest,“ prozrazuje a obratně otevírá složku za složkou. Ukazuje fotografii, kde je vystrojen jako kosmonaut. „To víte, už je to patnáct let, je to znát,“ směje se. Snímky jsou velmi povedené, jako by se monsignore Radkovský věnoval fotografii téměř profesionálně. „Některé obrázky jsou pěkné, jiné by chtěly odstranit. Třeba tebhle, rozmazaný,“ ukazuje.

Ve své pracovně se biskup cítí příjemně. „V téhle místnosti, pokud jsem zrovna v úřadě a nejsem někde ve světě nebo po diecézi, jsem od devíti hodin ráno tak do sedmi hodin večer,“ vysvětluje biskup.

„Moje paní sekretářka se stará, abych to tu měl uklizené, což má jedinou nevýhodu. Musím se jí vždycky zeptat, kde co je, protože si to sám nepamatuji,“ směje se František Radkovský, který má ze své kanceláře na biskupství přímý výhled na plzeňské náměstí Republiky.

Autor: Jana Nathanská

18.7.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Místo, kde vyroste nové parkoviště pro veřejnost

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení