Dýšinští ve čtvrtek hlasovali o tom, jestli si přejí, aby se v blízkosti obce, v areálu IPPE, začal stavět celní a daňový sklad pohonných hmot. V 15 hodin odpoledne, kdy jsme navštívili volební místnost v Modrém salonku, vhodily do urny hlasovací lístek přes dvě stovky lidí. K tomu, aby bylo referendum platné, potřebují dýšinští minimální účast 35 procent z 1303 voličů. To znamená 457 hlasů.

„Na malou obec, jakou jsme, je tu toho už hodně. Mrazírny, plynová stanice a tak. Pro nás už sice sklad není důležitý, ale kvůli našim dětem a vnoučatům jsme hlasovaly proti,“ svěřily se seniorky Věra Košanová a Milada Vajnerová.

Stejného názoru byl i Václav Dlouhý. „Jsem proti. Asi jako každej,“ řekl. „Sklad by se mi tu nelíbil,“ doplnil ho jeden z mladších Václav Vereb.

V salonku seděla čtyřčlenná komise složená ze samých žen od devíti hodin ráno. „Lidi chodí pořád. Dopoledne důchodci, teď už i ti, kteří se vracejí z práce. Je jich zatím celkem hodně, ale musím to zaklepat,“ konstatovala předsedkyně komise Lenka Vaníková.

Ženy si den krátily lecjak. Na stole nechyběly povinné sklenky s kávou, ale jak se zdálo, většinu volného času prostě promluvily. „Tak koho jsme ještě nezdrbly?“ prohlásily se smíchem po našem příchodu.

Do salonku se v jednu chvíli nahrnulo tolik lidí, že utvořili celkem dlouhou frontu. Každého voliče ženy ochotně navigovaly. Občanku, lístek, obálku a za plentu. „Není v tom nějaký chyták?“ ptal se jeden z mužů. „Není, jen si pročtěte otázky. Odpovědi vám napovídat nemůžeme,“ pokrčila rameny jedna z členek komise. „Nahoře NE, dole ANO. Já radit můžu,“ ozval se jiný muž, který svůj lístek právě hodil do urny.

Obyvatelé mohli hlasovat také ve volební místnosti v Nové Huti a ti starší a nemocní i pomocí pojízdné urny.

Výsledky referenda přineseme v pátek.