K šesti oceněným z minulých let přibyla hned pětice lidí: operní pěvkyně Eva Urbanová, cyklokrosař Zdeněk Štybar, pedagožka a překladatelka Danuše Bělohlávková, chodský muzikant Antonín Konrády a divadelník, textař a skladatel Jiří Suchý. Neobvykle vysoký počet oceněných je dán i tím, že ti, kteří do Dvorany slávy vstupují, musí v daném roce oslavit životní jubileum.

„Nebýt západních Čech a Plzně, nikdy by se ze mě operní pěvkyně nestala,” podotkla včera Urbanová, která se sice narodila ve Slaném, ale už v šestnácti letech se s rodiči přestěhovala do jihoplzeňské Vrčeně. „V cizině tohle jméno nikdo neumí vyslovit,” usmívá se operní diva.

Kvůli pracovnímu vytížení se předání nemohl osobně zúčastnit spoluzakladatel pražského Semaforu Jiří Suchý. Plzeňský rodák, který dětství trávil v Klatovech, za sebe poslal manželku Markétu a také písemné poděkování. „Uznání hřeje a já mám teplo rád. Nesmí ho ale být moc, aby se člověk nespálil,” poděkoval Suchý za cenu.

O ceremoniál, který se poprvé konal v Domu hudby v Husově ulici, přišel také Zdeněk Štybar, musel totiž odcestovat do Belgie. „Zdeněk při přebírání prohlásil, že ještě nějaký titul určitě bude,” slíbil za svého syna Zdeněk Štybar starší. Pětadvacetiletého plánského rodáka, který má na svém kontě 68 vítězství, čeká už tento víkend další závod, tentokrát v táboře.

„Občas uvažuji, co bych dělala, kdybych byla dnes mladá. Jaké povolání bych si asi vybrala?” přemýšlela Danuše Bělohlávková, která letos oslavila pětaosmdesáté narozeniny. „Určitě bych byla zase učitelka,” odpověděla si vzápětí vitální žena.

Dvoranu slávy založila v roce 2009 tehdejší hejtmanka Milada Emmerová, její nástupce Milan Chovanec na tuto tradici navázal. Každý z pětice oceněných dostal kromě pamětního listu také vzácný achát.