VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už tisíc pacientů dostalo šanci přežít leukemii

PLZEŇ - Již sedmnáct let žije po transplantaci kostní dřeně dvaačtyřicetiletá Jana Veťková z Rokycan. Ve 23 letech se stala první pacientkou, která transplantaci kostní dřeně v Plzni podstoupila, patří i mezi první v celé republice. Do té doby mohli lékaři po neúspěšných léčbách jen přihlížet, jak mladí i staří lidé na leukmii umírají. Nyní vědí, jak zákeřnou chorobu léčit.

17.9.2008
SDÍLEJ:

Miroslav Junek je pacientem s pořadovým číslem tisíc. Přesně tolik transplantací kostní dřeně provedli lékaři hematologicko–onkologického oddělení ve FN PlzeňFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Za 17 let provedli lékaři hematologicko–onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň již více než tisíc operací a vybudovali Český národní registr dárců kostní dřeně, který čítá 33 tisíc dobrovolníků. „Registr také umožnil záchrannou nepříbuzenskou transplantaci dřeně u 550 jinak nevyléčitelně nemocných pacientů v ČR i v zahraničí,“ uvádí přednosta oddělení Vladimír Koza.

Vzpomíná na dobu, kdy pro mladého 24letého studenta techniky nemohli v celé republice sehnat nemocnici, kde by mu transplantaci kostní dřeně udělali. Vhodnými dárci přitom mohli být jeho bratři. „Nemoc po roce vygradovala a mladík na leukemii zemřel. U Jany to vypadalo podobně, za půl roku už mohlo být pozdě i pro ni. Tak jsem to chtěl alespoň zkusit. Zní to sice strašně, ale vlastně nebylo co ztratit. A jak jí to dneska po sedmnácti letech sluší. Všichni tenkrát moc chtěli, aby to vyšlo,“ komentuje tehdejší rozhodnutí Koza.

Náš registr je třetí nejlepší na světě

Český národní registr dárců dřeně, který má koordinační centrum v Plzni, je v současnosti hodnocen jako třetí nejefektivněji pracující dárcovský registr světa. K nynějšímu stavu prý napomohla nesmírná odvaha a drzost přihlásit se k získání prestižní akreditace Světové asociace dárců dřeně. Tu plzeňské centrum získalo v roce 2005 jako čtvrté na světě po Anglii, Francii a USA.

Na území ČR je nyní devět dárcovských center, kde se provádí nábor dobrovolných dárců a vyšetřování jejich transplantačních znaků. „Prostřednictvím koordinačního centra v Plzni pak vybíráme vhodné dárce pro potřebné nemocné u nás i v zahraničí. Takže pokud míří letadlo s kostní dření přes Atlantik například do Hradce Králové, řídí to někdo od nás,“ vysvětluje postup přednosta hematologicko–onkologického oddělení FN Plzeň Vladimír Koza. Za konečným výsledkem, převezením tkáně, stojí spousta práce, zajišťování, porovnávání a papírování. Za skvělé považuje přednosta to, že české zdravotnictví dokázalo tak nákladné operace zaplatit. „Každá transplantace je částka s šesti nulami a za rok jich uděláme sto,“ počítá Koza.

Mezi dárce kostní dřeně patří i Miroslav Šafra. „Dostal jsem se pak do situace, kdy potřeboval dřeň můj otec, ale nebyl jsem vhodným dárcem, takže ji dostal od někoho jiného,“ vzpomíná. Sám měl později šanci pomoci jinde neznámému pacientovi.

Pacient 1000: V těle mi proudí italské krvinky

První a tisící. Jana Veťkovská a Miroslav Junek. Dva pacienti, kteří díky transplantaci kostní dřeně vyhráli boj se zákeřnou leukemií. Mezi oběma zákroky je celých sedmnáct let. Zatímco v roce 1991 se jednalo o jedinečný zákrok, dnes se provede na hematologicko–onkologickém oddělení FN Plzeň sto transplantací ročně.

„Když jsem zjistila, že mám leukemii, byla jsem těhotná. O dítě jsem tehdy přišla a pak už jsem ho mít nemohla,“ vzpomíná na těžké chvíle Veťkovská, které bylo v době transplantace třiadvacet let. Lékařům tehdy naprosto důvěřovala, chtěla to zkusit. „Jiná šance nebyla. Zdravotnický personál byl úžasný, takový bych přála všem pacientům, pevně věřili, že to se mnou vyjde,“ chválí žena. Kostní dřeň jí darovala sestra. „Pamatuji si dodnes, že za mnou tři týdny po transplantaci doktor Koza přišel a povídá: „Janičko, vypadá to dobře,“ vypráví žena. Dnes chodí na kontroly po šesti měsících, pracuje a operaci jí připomínají pouze malinké jizvičky na pánvi.

Čtyřiatřicetiletý Miroslav Junek ze Strakonic opustil nemocnici teprve koncem srpna letošního roku. „Potíže jsem měl vloni okolo Vánoc. Ztratil jsem na váze, potil jsem se a měl jsem hrozné křeče v břiše. V lednu lékaři zjistili, že se jedná o akutní leukemii, a ihned mě hospitalizovali,“ vypráví Junek. Po dvou chemoterapiích, které nemoc zpomalily, absolvoval 20. června transplantaci kostní dřeně. „V rodině se vhodný dárce nenašel, nakonec mám v těle krvinky od nějakého Itala,“ říká Junek. Nejhorší podle něj bylo, když se o nemoci dozvěděl. „Mám dvě dcery, deseti a pětiletou. A člověk jak o té nemoci nic neví, neví nic o léčbě, o její úspěšnosti, tak myslí na to nejhorší. Teď už je mi ale dobře, ustál jsem to,“ doplňuje.

Autor: Michaela Kunešová

17.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Centru Hájek u Šťáhlav vznikají apartmány pro rodiče dětí, které sem jezdí za léčbou. Na snímku je Marcel Šik, který je společně s manželkou stacionář založil
7

Centrum Hájek nabídne ubytování pro klienty

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Bakoš: Larnace chceme vnutit náš styl hry

Plzeň – Při absenci potrestaného Michaela Krmenčíka to může být Marek Bakoš, koho trenér Pavel Vrba pošle ve čtvrtečním play-off Evropské ligy proti Larnace do útoku.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Plzeňský prazdroj proškolil tisíce výčepních

Plzeň - U piva nezáleží pouze na tom, jak je uvařené, ale také na jeho uskladnění a následném načepování obsluhou.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení